Плановане приєднання України до Митного союзу у статусі спостерігача - це реальний успіх української політики.
Таку думку УКРІНФОРМу висловив виконавчий директор Фонду Блейзера Олег Устенко, коментуючи Меморандум щодо формату участі України в роботі МС, підписання якого заплановано під час саміту СНД у Мінську. Від імені України документ підпише Прем'єр-міністр Микола Азаров.
"Це реальний успіх. Це вигідно і політично, і економічно. У тому числі, це і перемога нашої дипломатії, яка змогла знайти аргументи проти позиції Росії", - підкреслив Устенко.
Раніше Росія наполягала, що єдиним форматом участі України в Митному союзі є отримання членства в організації.
Щодо перспектив для України, які дасть статус спостерігача спочатку в Митному союзі, а потім в Євразійському економічному союзі (у січні 2015 року МС припиняє свою дію і замість нього діятиме ЄврАзЕС), Устенко зазначив, що Україна не отримає особливих торгових переваг, але водночас зможе ефективніше керувати зовнішньоторговельними рисками для своєї високотехнологічної продукції.
Як пояснив експерт, значною частиною українського експорту до країн Митного союзу є продукція машинобудування, що має на увазі високотехнологічну продукцію з високою мірою переробки. Водночас, додав Устенко, нині у світі посилюється політика протекціонізму, і найближчими роками вона тільки наростатиме.
"Беручи участь у якості спостерігача в роботі Митного союзу, Україна отримує важливу стратегічну перевагу і зможе працювати на випередження, уловлювати риски співпраці з країнами Митного союзу в галузі високотехнологічної продукції", - підкреслив експерт.
Устенко також зазначив, що впродовж усього часу переговорів стосовно формату участі України у МС Київ вів правильну гру, у тому числі й під час зустрічі в Астані: "Україна тримала "на листі" питання до Казахстану у рамках приєднання цієї країни до СОТ".
Експерт також додав, що Україна змогла домовитися з Казахстаном про те, що ця країна пролобіює наші інтереси в ЄврАзЕС в обмін на підписання протоколу з Казахстаном у рамках його приєднання до СОТ.
"Це правильний дипломатичний крок. Наш статус спостерігача ані в Митному союзі, ані в Євразійському економічному союзі не вступає у жодні протиріччя з нашими планами щодо зони вільної торгівлі з Європейським союзом", - додав експерт.