Юрій Андрухович у Відні: Україна бореться за цінності, Європа розмірковує про ціну

 

/data/blog/63853/41fab75e348c01731063714a495d4734.jpg

 

Через рік після початку протестів на Майдані український письменник Юрій Андрухович, виступаючи у Відні, звернув увагу на прірву у сприйнятті подій в Україні всередині країни і в Європі.

 

Юрій Андрухович під час виступу у Відні Юрій Андрухович під час виступу у Відні Майже день у день через рік після початку протестів на Майдані український письменник Юрій Андрухович, багато книг якого перекладені і на німецьку мову та добре відомі в Західній Європі, виступив на відкритті міжнародного книжкового ярмарку Buch Wien у Відні, повідомляє DW.DE.

 

Він з жалем говорив про відмінності у сприйнятті нинішніх подій в Україні всередині країни та в Європі. Його гостру, сказану німецькою мовою промову під назвою "Ціна цінностей", сповнену колючих фраз та яскравих метафор, процитували багато австрійських та німецьких ЗМІ.

 

Право на вихід Ще рік тому українці жили у зовсім іншій країні, заявив Юрій Андрухович.

 

"Але сьогодні ми перебуваємо у центрі конфлікту, кінця якому не видно, у центрі війни з тисячами загиблих, поранених і зниклих безвісти. Іноді цей рік здається нескінченним фільмом жахів, часом - вічним кошмарним сном". Письменник підкреслив, що, хоча юридично Україна перестала бути частиною Радянського Союзу понад 20 років тому, фактично вона досі бореться за "право на вихід".

 

Андрухович вважає: "За ці 23 роки на пострадянському просторі не був вирішений жоден конфлікт. Мало того: найбільша і найвпливовіша країна цього простору, яка повинна була б прагнути примирення, робить все, щоб розпалювати війни, вона безперервно їх організовує". За словами Андруховича, протягом цього часу українці дійшли твердого переконання, що найкращий для них шлях - шлях у Європу, європейський вектор. Але при цьому сьогодні в України та Європи, стверджує письменник, навряд чи залишилися точки дотику. Європа перетворилася в "зону благополуччя, комфорту і безпеки, занадто захищену, занадто врегульовану".

 

У той же час Україна стала "зоною смерті і звірств". Тепер на Заході країна асоціюється не тільки з "Чорнобилем і повіями".

 

До цих стереотипів, вважає Андрухович, додалися смерть, війна, біженці, страждання, катування, фашизм і праві радикали. У розмовах про події німецькі друзі письменника безперервно його виправляли – "терпляче, як дорослі дитину", додав український письменник. Якщо він говорив, що в Україні вирує війна, співрозмовники розмірковували про "кризу". Коли називав російського президента ворогом, вони говорили про "партнера".

 

"З численних розмов на Заході і, насамперед, у Західній Європі витікає, що нас не просто не розуміють, гірше – нас навіть не намагаються зрозуміти", - гірко зауважив Юрій Андрухович. В

 

інн занадто часто зустрічав людей, які підтримують Путіна, підкреслив Андрухович.

 

"Залишається відкритим болюче питання, чому миролюбній, політкоректній Європі агресор здається ближчим та зрозумілішим, ніж жертва його агресії. У мене є підозра: ЄС боїться України, - припустив письменник. - Євросоюзу і без України було нелегко, а тепер ще й ця провальна держава зі своєю поганою кармою. Від такої країни краще триматися на безпечній відстані, думають європейці". Юрій Андрухович наголосив, що в українській мові слова "ціна" і "цінності" мають один і той же корінь. Але якщо в Україні сьогодні думають про цінності, то в Європі, вважає він, - про ціну.

 

"Коли іспанські фермери палять прапор ЄС, їх турбують торгові санкції і падіння цін на апельсини. Коли 19-річний український студент гине під кулями снайперів в київському урядовому кварталі і при цьому стискає в руках європейський прапор, він гине за свободу і справедливість", - переконаний письменник.

 

Свій виступ у Відні письменник завершив словами: "Вибачте, що Україна не дає вам жити зі спокійною совістю".


24.11.2014 631 0
Коментарі (0)

28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

507
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

884
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1916
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3446
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2339 5
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

4570

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

718

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

622

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

598

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

613
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10255
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1091
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5141
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

908
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2699
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1108
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

233
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

617
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

534
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

593
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

940 2