Ультрас "Прикарпаття": Фанатське об’єднання – це стихійний рух, який немає управління

 

 

Футбольний матч, що відбувся в Івано-Франківську між МФК «Прикарпаття» та львівськими «Карпатами» став найяскравішою подією футбольного життя Прикарпаття. Саме так цей матч описують фанати франківської команди.

Перемогу в принциповій грі здобули франківці з рахунком 2-1, на що львівські фани «Карпат» відреагували дуже бурхливо: велика кількість піротехніки, каміння, сутички та розкидування кулаками. Матч було призупинено на 30 хвилин, та потім гру продовжили. Гол на останній хвилині не врятував «Карпати» від поразки. Далі на поле вибігли категорично налаштовані фани львівського клубу, яких одразу ж почали затримувати поліцейські, пише ВЕЖА.

Чому так склалось, хто в цьому винен, яка проблема існує, та чи існує взагалі? Все це з’ясовували в ультраса футбольного клубу «Прикарпаття». Олександр називає цей матч історичним, мовляв такого матчу не бачив ще ні в Україні, ні в Європі. Більше про підводні каміння внутрішнього життя ультрасів, чому футбольній команді «Карпати» було вигідно програти, як реагували звичайні франківські вболівальники на те, що відбувається, і чи правомірною була поведінка місцевої поліції, – все це та більше у розмові із ультрасом Олександром.

Позиція франківського ультрас руху про футбольний матч між «Прикарпаттям» та «Карпатами»

Львівські фанати попереджували про погроми заздалегідь, в час матчу в Маріуполі, який відбувся 13 серпня, львів’яни сказали про погроми. Коли стало відомо, що «Прикарпаття» гратимуть із «Карпатами», фанати були на матчі в Маріуполі, де їхня футбольна команда програла. Коли після гри футболісти підійшли до своїх фанатів, вболівальники зазначили: «програєте в кубку – будуть погроми».

Вже перед нашим матчем я спілкувався із дотичними людьми до
ультрас руху «Карпат», які говорили, що або команда «Карпати» виграє, або матч не відбудеться. Тобто інші варіанти не розглядалися. Це не була позиція ультрасів «Карпат», проте такі розмови велись.

Справа в тому, що вболівальники футбольного клубу «Карпати», одні з найкращих на західній Україні, вони чисельні, навіть часто складають половину всіх глядачів на стадіоні на домашньому матчі. Якщо приходить 600 людей, то 300 з них – ультраси.

Звісно поразка своєї команди вболівальникам не сподобалась. До того ж, наша поліція підсилила настрої! Я на власні очі бачив, як фанати львівських «Карпат» почали заходити на стадіон, з одного боку трибуни, працівники стадіону, чи поліцейські, закрили браму, а з іншого – почали їх бити дубинками та пускати сльозогінний газ. У підтвердження цьому є відео, воно з’явилося і в мережі, і транслювалось центральними телеканалами. Фанати, це ж не такі люди, котрі не будуть мовчки сидіти, це люди, котрі не дають себе образити. Я вважаю, це був один із важливих факторів, який трапився ще до стартового свистка. Тобто, фанати ще не зайшли на стадіон, а їх вже почали бити.

Львівські фани вважають, що вони найкращі в західній Україні, що вони найсильніший футбольний рух. У них є така «містечкова столичність». Та навіть й у мережі ширилися коментарі вболівальників із фразами: «якась сільська команда…», «пузатий дядько забив нам гол…». Цей матч став для них показовим.

Після того, коли наша команда забила другий гол, матч було зупинено, близько на 30 хвилин. Як вже пізніше стало відомо, матч продовжився завдяки старанням Артема Федецького. В кінці ми отримали перемогу на яку довго чекали. Це було свято. Особисто для мене, це найкращий футбольний матч на якому я був. Вперше на футбольну гру мене привели у 94-му році, відтоді я побував зі своєю командою у всій країні, побував і на європейських стадіонах.

Піротехніка

Піротехніку використовують ультрас у всьому світі. Всі палять димові шашки. Якщо львів’яни вирішили, що погром буде таким чином, то це їхнє рішення. Ми також використовували свою піротехніку. На правду кажучи, ми до цього матчу готувались і не могли на такому матчі не запалити. Раніше на пересічних матчах не використовували піротехніку свідомо, тому що знали, що на наш клуб можуть накласти санкції. Хоча цього разу львівські фани нас затьмарили у плані піротехніки. Але ж ми не хотіли зривати матч, хотіли просто зробити шоу, щоб все було гарно. Жоден глядач не постраждав від піротехніки, у ній немає нічого поганого.

Стосунки між футбольними вболівальниками

З фанатами українських футбольних клубів ми підтримуємо зв’язок, спілкуємося, координуємось, радимось. Склалось так, що до початку Майдану, фанати ворогували між собою. Та коли на вулицях з’явилися перші тітушки, київські динамівці виступили ініціаторами того, щоб припинити будь-які «війни» між фанами, поки у країні така ситуація.

Львів’яни взагалі не мали претензій ні до нас, ні до звичайних глядачів, ні до нашої футбольної команди, чи тренерського складу. Вони мали претензії виключно до своєї команди. Вони вважали, що їх потрібно покарати. Ситуація, яка панує у їхньому клубі – ворогу не побажаєш. Там сильний розвал. На мою думку, проблема у президенті, котрого не можна ніяк «посунути». А фани, звісно, що вони хочуть результатів. Футболісти пообіцяли виграш, але не дотримались слова.

Значення матчу для «Карпат» та «Прикарпаття»

Для «Карпат» в принципі нічого не трапилось. Львівські «Карпати» не можуть похвалитися високими результатами в Кубку України, адже чи не щороку «вилітаючи» звідти на ранніх стадіях турніру від команд, які нижчі від них за рангом. Вони рідко у кубку досягали результатів. В кубку вони не гратимуть, та звісно для фанатів образливо, що таке трапилось. На клуб накладуть санкції. Гадаю, що через внутрішні проблеми, фанати цього й хотіли.

Для «Прикарпаття» – це перемога, що ввійде в історію. Це був яскравий матч із принциповим противником. Такого матчу не було ще ніколи. Нашій команді тільки півтора року, але це команда, якою потрібно пишатися. У складі – всі наші хлопці, хлопці з Франківщини. Футбольна команда ніколи ще так не відповідала назві «Прикарпаття», як зараз. Тренер любить говорити про прикарпатський дух, можливо це він і є. Навіть прогулюючись містом, коли зустрічаєш когось із наших футболістів, з ним можна просто поспілкуватися, випити кави. Вони всі відкриті для спілкування і розуміють відповідальність за результати. В той же час, коли гравці «Карпат» їздять на джипах, Maserati абощо, вони недосяжні для простих людей.

Реакція глядачів на матчі

Поведінка наших вболівальників мені не сподобалась. Люди вигукували слова заклику до продовження сутичок, до продовження бійки. Перші пляшки і каміння полетіли саме з наших трибун. Коли звичайні вболівальники аплодують поліції, яка б’є людей, це звісно не може подобатись! Я вважаю, що поліція перевищила свої повноваження. У цій ситуації дуже багато зробили наші атовці, котрі стали поміж поліцією та фанатами. У них були перемовини. Серед фанатів обидвох команд також є учасники АТО, учасники бойових дій. Завжди притягують до відповідальності фанатів, але я ні разу не чув, щоб працівників силових структур притягували до відповідальності. Щоб далеко не ходити – не можуть до сих пір посадити за ґрати всіх силовиків, які винні у розстрілі Небесної сотні.

Варто зазначити, що по закінченню матчу, коли фанати львівських “Карпат” почали сідати в автобуси, було цікаво спостерігати, як один з фанатів “Карпат” сказав своїм ультрасам прибрати сміття, яке після них залишилось. І всі чемно прибрали за собою. Серед фанатів є дуже багато достойних людей.

Футбольний фанат

Фанат – це хобі, захоплення на все життя. Ми, прикарпатські ультраси, – одна велика родина. Ми бачимось не тільки на футболі, ми допомагаємо один одному в будь-якій ситуації, відпочиваємо разом, дружимо сім’ями. Це велике братство.

Стати фанатом дуже легко – варто тільки прийти на стадіон в наш фанатський сектор та не встидатись познайомитись з нами, а також разом із нами підтримувати свій клуб вдома і на виїздах.

Фанатське об’єднання – це такий стихійний рух, який не має управління. Ми нікому не підконтрольні. Це стихія, яку зупинити неможливо. Деяким людям при владі це не подобається, тому що фанати соціально активні, вони вміють постояти за себе, вони організовані. Деякі представники влади намагаються  «вставляти палиці в колеса. Зараз на слуху антифанатські закони. От якраз планується матч збірної, на яку потрапити можна буде тільки через вхід за паспортами. Це нас дуже сильно обмежує, це спроби тиску. Нас намагаються затиснути в куток і зробити підконтрольними. Ультрасам це звісно не подобається, ми намагаємося виступати проти таких дій.


30.09.2017 1060 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

138
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13008 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1483
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

810
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5994
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1662

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

582

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1406

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1215

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1118
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

472
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

595
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1513
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

541
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

823
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5858
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13246
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

164
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

476
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

431
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

743 2