Українські біженці в Польщі: як живуть та скільки планують повернутися

Після повномасштабного російського нападу 24 лютого понад сім мільйонів українців змушені були покинути свої домівки в пошуках безпечного місця.

Так, понад три мільйони українців прибули до Польщі, передає Фіртка.

Команда науково-дослідної лабораторії «Міждисциплінарна війна в Україні» досліджувала найважливіші проблеми, з якими стикаються українські біженці в Польщі.

Житло

Біженці зазвичай самі орендують квартири чи будинки і платять за них — 28% або користуються житлом, за яке платить хтось інший — 16%.

Деякі живуть у польських сім’ях —17% або їхніх родичів з України, які раніше прибули до Польщі — 12%.

Деякі живуть у приміщеннях, наданих поляками — 11%. Ще 8% проживають у номерах, які надаються безкоштовно в готелях і хостелах. 

Заразом 3% відсотки живуть в інших типах місць, наприклад, парафія, будинок пожежника, поліклініка.

Стільки ж задекларували проживання в українській родині.

Ще чотири людини перебувають у спортивних залах або на базарі з матрацами та ліжками.

Повернення додому

Дослідження показує, що 7% респондентів «хочуть швидко повернутися, тому що не витримують цієї ситуації». 

Два відсотки планують подати заяву на отримання польського громадянства. Лише дві людини хочуть подати заявку на отримання статусу біженця. 16% респондентів ще не знають, чим вони будуть займатися в майбутньому. Відповідь «інші» обрали 5% респондентів.

«Респонденти, які хочуть повернутися в Україну, кажуть, що це їхній дім, сім’я, країна, батьківщина, що життя в Польщі дороге, і треба брати до уваги оренду будинку чи квартири приблизно на рік, і що роботи немає.

Взагалі вони хочуть повернутися до своїх домівок і життя, які залишили в Україні», — йдеться у повідомленні.

Польща є основною країною міграції, яку обирають українці, які тікають від війни.

Автори дослідження запитали про причини такого рішення, а респонденти найчастіше відповідали, що тут у них є сім’я, друзі (44%), Польща — культурно та мовно близька країна (42%), можна швидко адатпуватися.

Прогресивна інтеграція

Серед респондентів 18% працюють у Польщі і аж 71% мають намір почати роботу найближчим часом.

«Додамо, що майже третина біженців працюють в Україні дистанційно і отримують гроші за свою роботу — 28%», — наголосили автори дослідження.

Також 96% респондентів отримали або мають намір отримати номер PESEL. Три чверті біженців мають дітей. З них 70 відсотків подали або мають намір подати заяву про виплату 500+ допомоги.

Ще 45% учнів відвідують українські школи онлайн, дистанційно. 46% відвідують польські школи. 45% опитаних біженців мають намір записати своїх дітей до польських шкіл.

Вивчення мови

Більшість опитаних біженців вивчають польську мову самостійно — 69%. 

Водночас 20% респондентів навчаються у фондах та асоціаціях, що організовують мовні курси, 12% в університетах, 10% ходять на індивідуальні заняття з приватними вчителями, 7% навчаються в приватних мовних школах, 2% у державних школах.

Більшість із них вивчають польську мову безкоштовно — 92%. 


Довідково: опитування проводили за допомогою комп’ютерного веб-інтерв’ю (CAWI) з 15 квітня по 10 травня. 

Його розповсюдили в соціальних мережах серед українських біженців.

Майже половина респондентів — 48% — раніше не були в Польщі. Інші відвідували Польщу до війни. 43% перебували в нашій країні короткочасно, 7% залишилися довше, а два відсотки прожили в Польщі рік та довше.



Коментарі (1)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2810
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20960
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1920
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1307 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2328
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3990

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

631

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2096

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

782

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1377
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

38
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

437
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

967
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

39
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

706
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

709
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

657
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8149
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

713 1
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

845
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2127 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

794