Вчені стверджують, що Україна стоїть на порозі потужного землетрусу. Найсильніший удар стихії може припасти на Крим і Одесу.
"Цикл повторення великих землетрусів в зоні Вранча майже завершений. Тому вже можна очікувати землетрус магнітудою 7-7,2" - розповів заступник директора Інституту геофізики НАНУ Олександр Кендзера.
В епіцентрі, який буде знаходитися в Румунії в декількох кілометрах від Україною, потужність землетрусу досягне близько 9-10 балів. Такі землетруси відбуваються в цій місцевості приблизно раз на 20-27 років. Останні були в 1977 і 1990 роках.
"Зараз явних процесів, які передбачають землетрус немає, але воно може статися навіть за їх відсутності зовсім раптово", - попереджає Кендзьора.
За словами сейсмолога, максимально буде трясти на заході Одеської області - близько 7 балів і в Криму, який може потрясти до 9 балів. До Києва дійде хвиля в 5 балів. Можуть постраждати або впасти протяжні об'єкти - дамби і мости.
У Криму тряска може викликати потужний шторм, який здатний розбити будинки, які близько розташовані біля моря. Також велика небезпека обвалів і зсувів у гірському Криму. Історики згадують землетрус 1927 року, коли впала частина Ластівчиного гнізда.
Архітектори прогнозують, що київські будинки цілком витримають землетрус у 5-6 балів. Однак, до руйнувань може призвести +2 бали до нормативних. Найбільш сейсмостійкі - панельні будинки, вони володіють гнучкістю. Гірше всього переносять струсу цегляні будівлі - можуть розсипатися на купу сміття. У найбільшій небезпеці аварійні будинки, з прогнилими балками, які давно не бачили ремонту.
У минулому столітті Київ трясло кілька разів. Архітектор Євген Лішанський згадав про землетрус 4 березня 1977, який тривало кілька хвилин.
"Я тоді був у Донецьку, але там поштовхів практично не відчувалося, тільки сильно завили собаки. А от дружина в цей час була в Києві. Розповідала, як їй здалося, що на неї падає торцева стіна! Потім почало трясти, і люди почали вибігати з дому. Але на цьому все і скінчилося ", - розповів він.
У той же день в Бухаресті, який був близько до епіцентру, загинуло 15 тис. чоловік. За словами Олександра Кендзьор, це був не найпотужний землетрус. У 1940 році Україну трясло сильніше. Але і тоді країна відбулася легким переляком і ніхто не загинув, повідомляє Meteoprog.