Українське телебачення втрачає об’єктивність і глядачів – дослідження

Найменша за останні 6 років увага до політичних новин зафіксована в ефірі семи провідних українських телевізійних каналів у лютому нинішнього року. Такі результати моніторингу новин провідних телеканалів оприлюднили Академія української преси та Інститут соціології Національної академії наук України. Крім того, дослідження виявило, що у теленовинах найчастіше згадують Президента та Прем’єр-міністра, а негативні оцінки переважно адресуються представникам колишньої влади.

У новинах усіх провідних каналів протягом останнього року помітно змістилися акценти у бік уваги до висловлювань представників або виконавчої влади, або провладної парламентської більшості, повідомила завідувач відділом масової комунікації Інституту соціології Наталя Костенко.

«Перший канал не дає, взагалі, жодного шансу на виступ представникам опозиції, або неполітичних сил – громадських організацій, – каже вона. – Можна знайти різні пояснення цьому, можливо це така модель яку наслідують новини, можливо це такий ностальгічний акорд із тотальності, перед тим, як перейти до обіцяного суспільного телебачення».

Крім того, уточнила Наталя Костенко, на початку нинішнього року у телеефірі домінують деполітизовані новини: культура, стихійні лиха, нещасні випадки на дорогах, проблеми екології.

Не влада керує, а гроші – регіонал

Серед політиків, згідно з дослідженням рейтинг інтересу новинних програм очолюють Президент Віктор Янукович і прем’єр Микола Азаров, а також міністр оборони Михайло Єжель та міністр внутрішніх справ Анатолій Могильов.

Член парламентської комісії з питань свободи слова, депутат від Партії регіонів Володимир Ландік запевнив Радіо Свобода, що саме керівники телеканалів та інших засобів масової інформації є ініціаторами спотворення інформаційної картини.

«Не влада керує, як це було за Кучми. Це вони вже самі. Хто просив чи заставляв? Ні, вони вислужуються, щоб отримати від цього за корупційними схемами гроші. Ми жодного не бачили, щоб казав, що не бажає виконувати команди Банкової, що їм влада закриває рота. Вони, навпаки, біжать один поперед одного, щоб якнайкраще цю владу вилизати», – наголосив Ландік.

Українці будуть шукати правдиву інформацію з інших джерел – опозиціонер

Результати моніторингу свідчать, що найбільш збалансовані новини, з демонстрацією протилежних точок зору виготовляє канал СТБ. «Новий канал» та ICTV також намагаються уникати політичної однобічності, ТРК «Україна» віддає перевагу думкам громадян перед думками офіційних осіб, на «1+1» найбільше повідомлень у конфліктному та негативному контекстах, «Інтер» надає перевагу міжнародній тематиці перед внутрішніми проблемами, а Перший національний позиціонується як канал офіційних новин.

Член парламентського комітету з питань свобода слова, депутат із фракції «БЮТ-«Батьківщина» Андрій Шевченко у розмові з Радіо Свобода зауважив, що в такій ситуації канали втрачають свою комерційну привабливість, оскільки втрачають глядача.

«Будь якому українському глядачеві зараз очевидно, що телебачення із засобу інформації перетворилося на засіб пропаганди і розваг. Я думаю, що наслідок цього буде дуже простий – все більше українців будуть шукати правдиву інформацію з інших джерел, у першу чергу, з інтернету. Окремо, звичайно, непокоїть ситуація навколо державного телеканалу. Замість того, щоб показувати іншим каналам приклад, як давати чесну збалансовану інформацію, цей канал в усіх рейтингах та моніторингах «пасе задніх». Це ганебно!» – наголосив Андрій Шевченко.

Це ще один аргумент, щоб в Україні якнайшвидше з’явилося суспільне мовлення додав депутат.

 

13


06.03.2011 2523 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2423
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1544 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3625
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5396
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1658
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2042

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

117

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

165

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

397

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

865
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

449
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

755
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2445 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

464
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

850
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4901
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

719
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

622
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

559
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

383
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

706
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

867 2