Україна-Ємен - аналогії

 

Цьогорічний фестиваль документального кіно про права людини Docudays виділив цілий сегмент для фільмів про ситуацію в арабських країнах. В одній зі стрічок із назвою «Революціонер з примусу» мова йшла про події двохлітньої давнини у Ємені. Країні, про яку до цих кривавих протестах знали хіба-що по наявності на її території форпосту Аль-Каїди. Крізь призму головного героя чітко видно страшні наслідки тоталітарного режиму, але ще чіткіше прослідковуються аналогії з Україною, поки-що скоріше футуристичні.

Перші протести розпочалися в Ємені в січні 2011 з двох студентів, які поставили намети на знак протесту проти режиму  Салеха, який править в країні 33 роки. У Ємену один з найнижчих індексів розвитку людського потенціалу в арабському світі. Більше половини держави живе на 2 $ в день або менше, а третина населення страждає від постійного голоду. І фактично кожен мешканець має зброю. Це складно уявити навіть у тимчасовому варіанті, а єменці живуть так 33 роки, вже не рахуючи роки до приходу Салехи.

«Революціонер із примусу» фільм британського режисера ШонаМакАллістера. Головний герой—туристичний гід Каїс. Він разом із країною проходить шлях перевтілення: від прихильника президента, котрий понад усе боїться втратити ілюзорну стабільність до революціонера, який спершу просто співчуває невинно загиблим, а згодом сам долучається до протестів на залитих кров’ю вулицях Сани.

Від аналогій стає страшно. По-перше. Українське суспільство також пройшло певні суспільні зміни у 2004 році, як не крути ми змінилися, так само як і в Ємені протести були мирними, от тільки потім арабська влада таки знищила близько 2000 людей, українська ж влада тоді, балансуючи над прірвою крові таки не допустила. Ми так само змінювалися, як і головний герой фільму «Революціонер із примусу», спочатку вірячи у вигадану стабільність Кучми, аж до рішучих кроків — мінятися. Чи стало краще? Далеко не у всьому! Так само як і Ємен, отримав нового президента. Але людям від того краще жити аж ніяк не стало.

Відмінність в тому, що в Ємені події тривають, хоча і змінився президент. Вмирають люди—діти, молоді хлопці,-- ідеалісти, які готові покласти навіть власне життя за свободу. У фільмі часто звучать такі висловлювання: «Якщо така ціна свободи, ми готові її заплатити!». Для нас це лише прогнози—що може бути, якщо ми перестанемо контролювати владу, обмежувати її безглуздість, а згодом просто її міняти.  Ми можемо отримати український варіант Ємену і тоді це буде страшно.

По-друге, є цікава закономірність, наявність двох контролюючих  колишніх імперій поруч із Україною та Єменом.  У нас Росія, в Ємені-Британія. Під час одного з візитів королівської родини в Ємен жоден ЗМІ не згадав про кров, яка проливається в цій країні, про антигуманний режим. « Це така мовчазна британська політика, характерна для колишніх імперій»,-- каже продюсерка фільму Ельхам

Ми бачимо схожу політику ігнорування з боку Росії. І ми теж стоїмо на порозі великих змін, які за всіма прогнозами можуть відбутися далеко не мирним шляхом, і ми так само можемо «застрягти в режимі» Януковича на десятиліття. Десятиліття наших життів!

Думаю, хто не бачив, тому варто подивитись цей фільм і подумати чи не приклад це для України. Чи не сигнал? І чи не будемо ми вкотре кимось використані? І яка ціна нашої української свободи?

 


27.03.2013 Катя Гладка 1992 0
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

885
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1916 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

874
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2810
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1921
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3151

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

693

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

873

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1290

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1887
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

590
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

791
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1260
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1031
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

774
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1030
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7665
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

992
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3766
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

882
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1465
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1229 1