Україна Толкієна проти України Мартіна

 


В Украине сейчас уживаются две страны. В одной из них добровольцы идут на войну, а армию снабжают волонтеры. Во второй – парламент проваливает законопроекты, премьер-министр ради рейтинга уходит в отставку, а перевыборы предлагают проводить без открытых списков. Всякий раз, когда эти две страны пересекаются, у первой наступает шок. Потому что она привыкла жить в мире «Властелина колец», а на деле сталкивается со вселенной «Игры престолов».

А все потому, что мир Джона Р.Р. Толкиена – это очень линейная история. В нем раз и навсегда все закреплено: вот тут добро, а вот тут – отойдите, не загораживайте – зло. Зло, как ему и положено, стремится мир поработить и уничтожить, добро ему противостоит. Полутона невозможны, потому что победа орков – это game over. В финале обязательная точка. Бросил Фродо кольцо в Ородруин – всё. Конец истории.

В этом мироощущении почти нет полутонов: кто не с нами, тот против нас. Оттого Украина готова не любить Германию из-за нерешительной Меркель, французов из-за «Мистралей», Аргентину за аккордеон Путина. Если Верховная Рада поколотит Симоненко, мы порадуемся. Если Яценюк проронит слезу – мы умилимся. Такая Украина доверчива и наивна: она верит в идеалы куда больше, чем в интересы. Но при всей привлекательности такого подхода он абсолютно нежизнеспособен.

Потому что на дворе сегодня – впрочем, как и всегда – эпоха не Средиземья, а Вестероса. Где нет хорошего и плохого, зато у всего есть мотивы, логика, рацио, интересы. Нравственный шаблон условен и полностью зависит от экономических законов: оттого в сериале Дейнерис Таргариен не может отменить рабство в завоеванных ею городах без смены модели существования населения: рабы очень скоро захотят снова стать рабами.

Люди в реальной жизни мало чем отличаются от персонажей Джорджа Мартина. Они положительны или отрицательны весьма условно: в любой биографии намешано столько всего, что отношение к человеку может меняться с каждым новым телевизионным или политическим сезоном. И именно потому тут нет и не будет точки. Какая может быть точка у жизни?

Когда украинский парламент сперва назначает Турчинова спикером, а затем отклоняет антикризисный законопроект – он руководствуется одним и тем же: инстинктом самосохранения. Тем самым, во имя которого полгода назад Рада объявляла Майдан вне закона. Бессмысленно переоценивать идеалы этих людей и недооценивать их интересы. Хотя бы потому, что интересы у них есть наверняка, а вот идеалы – не обязательно.

Впрочем, и украинские соседи живут по законам «Игры престолов». Вспомните Станиса Баратеона. Тупая вера в собственную исключительность на фоне поражений. При этом он убежден, что повестка строится так: либо он, либо его конкуренты в лице Ланнистеров. И ведать не ведает, что там, на юге – Таргариены с драконами и армией, в Орлином гнезде зреют амбиции Питера Бейлиша, мелкие лорды плетут свои интриги, а за стеной собираются белые ходоки, которые могут оказаться не по зубам даже драконам. Нет, Баратеону это не интересно, он все равно считает, что ему место на троне. Потому что его брат когда-то там был. Никого не напоминает?

И если вы разгадали нехитрый ребус – не спешите хлопать в ладоши, вспомните судьбу Старков. Хорошие были ребята, бились за то, что считали правдой. Только если твое дело правое – это еще вообще ничего не означает. Зато имеет значение то, насколько ты свои эмоции можешь подчинить своей воле. Потому что миром правят интересы, сила, умение быть, а не притворяться. Ну и исторические закономерности.

В украинском парламенте сидит консолидированное меньшинство. Оно всегда одержит верх над рыхлым и неинституционализированным большинством. Эту ситуацию можно изменить. Но наивно ждать, что она изменится сама по себе.

Пока избавлять от инфантилизма. Если ты сволочь – это не значит, что ты проиграешь. Если ты справедлив – это не значит, что ты победишь. Никто ни от чего не застрахован. Никто ни на что не обречен.

А потому не расслабляйтесь. Зима близко.

 

Новый регион


27.07.2014 668 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1015
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2763
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

957
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1021
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1026 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3066 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

874

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

760

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

369

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1077
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

120
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2322
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1135
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

436
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15055
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7370
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

802
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

365
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

279
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

368
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

643
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1098