Україна Толкієна проти України Мартіна

 


В Украине сейчас уживаются две страны. В одной из них добровольцы идут на войну, а армию снабжают волонтеры. Во второй – парламент проваливает законопроекты, премьер-министр ради рейтинга уходит в отставку, а перевыборы предлагают проводить без открытых списков. Всякий раз, когда эти две страны пересекаются, у первой наступает шок. Потому что она привыкла жить в мире «Властелина колец», а на деле сталкивается со вселенной «Игры престолов».

А все потому, что мир Джона Р.Р. Толкиена – это очень линейная история. В нем раз и навсегда все закреплено: вот тут добро, а вот тут – отойдите, не загораживайте – зло. Зло, как ему и положено, стремится мир поработить и уничтожить, добро ему противостоит. Полутона невозможны, потому что победа орков – это game over. В финале обязательная точка. Бросил Фродо кольцо в Ородруин – всё. Конец истории.

В этом мироощущении почти нет полутонов: кто не с нами, тот против нас. Оттого Украина готова не любить Германию из-за нерешительной Меркель, французов из-за «Мистралей», Аргентину за аккордеон Путина. Если Верховная Рада поколотит Симоненко, мы порадуемся. Если Яценюк проронит слезу – мы умилимся. Такая Украина доверчива и наивна: она верит в идеалы куда больше, чем в интересы. Но при всей привлекательности такого подхода он абсолютно нежизнеспособен.

Потому что на дворе сегодня – впрочем, как и всегда – эпоха не Средиземья, а Вестероса. Где нет хорошего и плохого, зато у всего есть мотивы, логика, рацио, интересы. Нравственный шаблон условен и полностью зависит от экономических законов: оттого в сериале Дейнерис Таргариен не может отменить рабство в завоеванных ею городах без смены модели существования населения: рабы очень скоро захотят снова стать рабами.

Люди в реальной жизни мало чем отличаются от персонажей Джорджа Мартина. Они положительны или отрицательны весьма условно: в любой биографии намешано столько всего, что отношение к человеку может меняться с каждым новым телевизионным или политическим сезоном. И именно потому тут нет и не будет точки. Какая может быть точка у жизни?

Когда украинский парламент сперва назначает Турчинова спикером, а затем отклоняет антикризисный законопроект – он руководствуется одним и тем же: инстинктом самосохранения. Тем самым, во имя которого полгода назад Рада объявляла Майдан вне закона. Бессмысленно переоценивать идеалы этих людей и недооценивать их интересы. Хотя бы потому, что интересы у них есть наверняка, а вот идеалы – не обязательно.

Впрочем, и украинские соседи живут по законам «Игры престолов». Вспомните Станиса Баратеона. Тупая вера в собственную исключительность на фоне поражений. При этом он убежден, что повестка строится так: либо он, либо его конкуренты в лице Ланнистеров. И ведать не ведает, что там, на юге – Таргариены с драконами и армией, в Орлином гнезде зреют амбиции Питера Бейлиша, мелкие лорды плетут свои интриги, а за стеной собираются белые ходоки, которые могут оказаться не по зубам даже драконам. Нет, Баратеону это не интересно, он все равно считает, что ему место на троне. Потому что его брат когда-то там был. Никого не напоминает?

И если вы разгадали нехитрый ребус – не спешите хлопать в ладоши, вспомните судьбу Старков. Хорошие были ребята, бились за то, что считали правдой. Только если твое дело правое – это еще вообще ничего не означает. Зато имеет значение то, насколько ты свои эмоции можешь подчинить своей воле. Потому что миром правят интересы, сила, умение быть, а не притворяться. Ну и исторические закономерности.

В украинском парламенте сидит консолидированное меньшинство. Оно всегда одержит верх над рыхлым и неинституционализированным большинством. Эту ситуацию можно изменить. Но наивно ждать, что она изменится сама по себе.

Пока избавлять от инфантилизма. Если ты сволочь – это не значит, что ты проиграешь. Если ты справедлив – это не значит, что ты победишь. Никто ни от чего не застрахован. Никто ни на что не обречен.

А потому не расслабляйтесь. Зима близко.

 

Новый регион


27.07.2014 656 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

302
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13609 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1544
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

850
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6101
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1705

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

624

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1450

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1263

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1156
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

510
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

640
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1562
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

588
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

865
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5909
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13526
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

223
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

527
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

470
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

777 2