«Уклад прав і вольностей...» Орлика

300-ліття прийняття в Україні так званої конституції П. Орлика відзначили вчені-історики з Києва та Західної України у Львівському історичному музеї. Організатором дійства, в якому взяла участь і делегація з Івано-Франківщини, виступив Всеукраїнський благодійний фонд «Україна – Свята Родина». А цікавинкою події, що вилилась у наукову дискусію, стала презентація щойно виданого за сприяння названого фонду «Конституційного акта, прийнятого 5 квітня 1710 року під керівництвом гетьмана Пилипа Орлика».

«Уклад прав і вольностей Війська Запорозького та угоди, укладені поміж ясновельможним паном Пилипом Орликом, новообраним гетьманом Війська Запорозького, генеральною старшиною, полковниками, а рівно і самим Військом Запорозьким, схвалені обома сторонами і скріплені найяснішим гетьманом на вільних виборах відповідною присягою року Божого 1710 квітня п’ятого дня у Бендерах» – така повна назва конституції П. Орлика. Її видали як у латиномовному варіанті, так і в перекладі на сучасну українську мову єдиною брошурою.

Як розповів президент Всеукраїнського благодійного фонду «Україна – Свята Родина» Іван МАТІЄШИН, на його прохання директор інституту держави і права Юрій Шемчушенко та керівник наукового центру цієї наукової установи В’ячеслав Олещенко ще восени побували у Національному архіві Швеції, де в особливих умовах зберігається чи не єдина у світі латиномовна копія того документа, й виготовили його фотокопію. Вона й лягла в основу видання.

«Маємо надію, що ця книжечка стане для молодих інтелектуалів поштовхом для нових звершень. Переконаний, що завдяки нашим спільним зусиллям про конституцію П. Орлика дізнається кожен наш співвітчизник. Адже той документ був маніфестом державної волі української нації перед світом. Уже тоді наші козаки офіційно утвердили цінності, котрі нині є ознаками демократії», – наголосив І. Матієшин.

Під час святочного дійства також відзначили і учасників конкурсу учнівських робіт на тему конституції Орлика, серед яких – дев’ятикласник Івано-Франківської СШ № 16 Богдан Блендюк. У диспуті ж за круглим столом учені говорили і про те, що, по суті, з пактів Пилипа Орлика починається історія європейського конституціоналізму. І про це, мовляв, треба говорити на весь світ, а не замовчувати й далі. Принаймні «Уклад прав і вольностей...» більше заслуговує на статус першої конституції в Європі, ніж, скажімо, прийнятий у травні 1791 року «Статут уряду Речі Посполитої», який так підносять на той п’єдестал у теперішній Польщі. Тим часом 300-ліття Орликової конституції святкують нині і в Молдові, й у Швеції. Лише в Україні Верховній Раді забракло десятка голосів, аби визнати цю дату гідною офіційного відзначення. І то ще один ганебний штрих в історії нинішньої Української держави, яка й на 19-му році незалежності все ще більше нагадує УРСР, ніж справдешню Україну.

Учасники зібрання подякували керівникам фонду «Україна – Свята Родина» за розгортання в Україні масштабного культурно-просвітницького проекту з популяризації постаті Пилипа Орлика та його пактів, який стартував торік і триватиме й упродовж 2010-го. Вони також вирішили ініціювати через цей самий доброчинний фонд спорудження в Києві чи й у Львові пам’ятника видатному українському патріотові та запропонувати українській громадськості святкувати День Конституції не 28 червня, а 16 квітня – в день прийняття «Конституційного акта...» за новим календарним стилем. Висловлювали й думки, що не зле було б переконати і світову спільноту відзначати ту дату й як день міжнародної конституційності.


Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1226
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1007
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2015
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3485
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1297
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1284

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1574

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

448

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1095

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1259
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24216
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

469
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2629
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

540
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1459
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

644
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15329
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

448
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

449
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1280 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

585
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

494