«Уклад прав і вольностей...» Орлика

300-ліття прийняття в Україні так званої конституції П. Орлика відзначили вчені-історики з Києва та Західної України у Львівському історичному музеї. Організатором дійства, в якому взяла участь і делегація з Івано-Франківщини, виступив Всеукраїнський благодійний фонд «Україна – Свята Родина». А цікавинкою події, що вилилась у наукову дискусію, стала презентація щойно виданого за сприяння названого фонду «Конституційного акта, прийнятого 5 квітня 1710 року під керівництвом гетьмана Пилипа Орлика».

«Уклад прав і вольностей Війська Запорозького та угоди, укладені поміж ясновельможним паном Пилипом Орликом, новообраним гетьманом Війська Запорозького, генеральною старшиною, полковниками, а рівно і самим Військом Запорозьким, схвалені обома сторонами і скріплені найяснішим гетьманом на вільних виборах відповідною присягою року Божого 1710 квітня п’ятого дня у Бендерах» – така повна назва конституції П. Орлика. Її видали як у латиномовному варіанті, так і в перекладі на сучасну українську мову єдиною брошурою.

Як розповів президент Всеукраїнського благодійного фонду «Україна – Свята Родина» Іван МАТІЄШИН, на його прохання директор інституту держави і права Юрій Шемчушенко та керівник наукового центру цієї наукової установи В’ячеслав Олещенко ще восени побували у Національному архіві Швеції, де в особливих умовах зберігається чи не єдина у світі латиномовна копія того документа, й виготовили його фотокопію. Вона й лягла в основу видання.

«Маємо надію, що ця книжечка стане для молодих інтелектуалів поштовхом для нових звершень. Переконаний, що завдяки нашим спільним зусиллям про конституцію П. Орлика дізнається кожен наш співвітчизник. Адже той документ був маніфестом державної волі української нації перед світом. Уже тоді наші козаки офіційно утвердили цінності, котрі нині є ознаками демократії», – наголосив І. Матієшин.

Під час святочного дійства також відзначили і учасників конкурсу учнівських робіт на тему конституції Орлика, серед яких – дев’ятикласник Івано-Франківської СШ № 16 Богдан Блендюк. У диспуті ж за круглим столом учені говорили і про те, що, по суті, з пактів Пилипа Орлика починається історія європейського конституціоналізму. І про це, мовляв, треба говорити на весь світ, а не замовчувати й далі. Принаймні «Уклад прав і вольностей...» більше заслуговує на статус першої конституції в Європі, ніж, скажімо, прийнятий у травні 1791 року «Статут уряду Речі Посполитої», який так підносять на той п’єдестал у теперішній Польщі. Тим часом 300-ліття Орликової конституції святкують нині і в Молдові, й у Швеції. Лише в Україні Верховній Раді забракло десятка голосів, аби визнати цю дату гідною офіційного відзначення. І то ще один ганебний штрих в історії нинішньої Української держави, яка й на 19-му році незалежності все ще більше нагадує УРСР, ніж справдешню Україну.

Учасники зібрання подякували керівникам фонду «Україна – Свята Родина» за розгортання в Україні масштабного культурно-просвітницького проекту з популяризації постаті Пилипа Орлика та його пактів, який стартував торік і триватиме й упродовж 2010-го. Вони також вирішили ініціювати через цей самий доброчинний фонд спорудження в Києві чи й у Львові пам’ятника видатному українському патріотові та запропонувати українській громадськості святкувати День Конституції не 28 червня, а 16 квітня – в день прийняття «Конституційного акта...» за новим календарним стилем. Висловлювали й думки, що не зле було б переконати і світову спільноту відзначати ту дату й як день міжнародної конституційності.


Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

777
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3196

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

935
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699