«Уклад прав і вольностей...» Орлика

300-ліття прийняття в Україні так званої конституції П. Орлика відзначили вчені-історики з Києва та Західної України у Львівському історичному музеї. Організатором дійства, в якому взяла участь і делегація з Івано-Франківщини, виступив Всеукраїнський благодійний фонд «Україна – Свята Родина». А цікавинкою події, що вилилась у наукову дискусію, стала презентація щойно виданого за сприяння названого фонду «Конституційного акта, прийнятого 5 квітня 1710 року під керівництвом гетьмана Пилипа Орлика».

«Уклад прав і вольностей Війська Запорозького та угоди, укладені поміж ясновельможним паном Пилипом Орликом, новообраним гетьманом Війська Запорозького, генеральною старшиною, полковниками, а рівно і самим Військом Запорозьким, схвалені обома сторонами і скріплені найяснішим гетьманом на вільних виборах відповідною присягою року Божого 1710 квітня п’ятого дня у Бендерах» – така повна назва конституції П. Орлика. Її видали як у латиномовному варіанті, так і в перекладі на сучасну українську мову єдиною брошурою.

Як розповів президент Всеукраїнського благодійного фонду «Україна – Свята Родина» Іван МАТІЄШИН, на його прохання директор інституту держави і права Юрій Шемчушенко та керівник наукового центру цієї наукової установи В’ячеслав Олещенко ще восени побували у Національному архіві Швеції, де в особливих умовах зберігається чи не єдина у світі латиномовна копія того документа, й виготовили його фотокопію. Вона й лягла в основу видання.

«Маємо надію, що ця книжечка стане для молодих інтелектуалів поштовхом для нових звершень. Переконаний, що завдяки нашим спільним зусиллям про конституцію П. Орлика дізнається кожен наш співвітчизник. Адже той документ був маніфестом державної волі української нації перед світом. Уже тоді наші козаки офіційно утвердили цінності, котрі нині є ознаками демократії», – наголосив І. Матієшин.

Під час святочного дійства також відзначили і учасників конкурсу учнівських робіт на тему конституції Орлика, серед яких – дев’ятикласник Івано-Франківської СШ № 16 Богдан Блендюк. У диспуті ж за круглим столом учені говорили і про те, що, по суті, з пактів Пилипа Орлика починається історія європейського конституціоналізму. І про це, мовляв, треба говорити на весь світ, а не замовчувати й далі. Принаймні «Уклад прав і вольностей...» більше заслуговує на статус першої конституції в Європі, ніж, скажімо, прийнятий у травні 1791 року «Статут уряду Речі Посполитої», який так підносять на той п’єдестал у теперішній Польщі. Тим часом 300-ліття Орликової конституції святкують нині і в Молдові, й у Швеції. Лише в Україні Верховній Раді забракло десятка голосів, аби визнати цю дату гідною офіційного відзначення. І то ще один ганебний штрих в історії нинішньої Української держави, яка й на 19-му році незалежності все ще більше нагадує УРСР, ніж справдешню Україну.

Учасники зібрання подякували керівникам фонду «Україна – Свята Родина» за розгортання в Україні масштабного культурно-просвітницького проекту з популяризації постаті Пилипа Орлика та його пактів, який стартував торік і триватиме й упродовж 2010-го. Вони також вирішили ініціювати через цей самий доброчинний фонд спорудження в Києві чи й у Львові пам’ятника видатному українському патріотові та запропонувати українській громадськості святкувати День Конституції не 28 червня, а 16 квітня – в день прийняття «Конституційного акта...» за новим календарним стилем. Висловлювали й думки, що не зле було б переконати і світову спільноту відзначати ту дату й як день міжнародної конституційності.


Коментарі (0)

12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

592
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

2186
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

1654
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

1592
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

1584
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1845

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1218

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1295

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

2138

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

2152
11.12.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18748
05.12.2024

Зима – це час, коли наш організм потребує тепла, енергії та поживних речовин, щоб впоратися з холодом.   

519
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

907
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

356
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

9667
06.12.2024

Про День Святого Миколая, журналістка Фіртки розпитала в отця Миколая Микосовського, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

704
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7869
10.12.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

29121 1
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

301
08.12.2024

Нагадаємо, Зеленський підписав указ про введення санкцій проти проросійської влади Грузії, зокрема мільярдера експрем'єра Бідзіни Іванішвілі і його поплічників. Загалом санкції ввели проти 19 осіб.  

318
05.12.2024

Верховна Рада четвертого грудня ухвалила в цілому законопроєкт про підвищення акцизу на тютюнові вироби.  

2977