У Верховині вийшов "Гуцульський калєндар-2016"

 

 

Збільшеним обсягом – на 120 сторінок – вийшло нове число альманаху "Гуцульський калєндар".

 

"Як завжди під Новий Рік до кожного горянина приходить бажаний і очікуваний гість – "Гуцульський калєндар". Читачі настільки вподобали видання, що, за словами деяких, без нього "Риздвєні свєта без веселости", – повідомив радісну звістку у соцмережі Фейсбук  упорядник альманаху Роман Клим, передає Курс

 

За його словами, "Гуцульський калєндар-2016" вийшов збільшеним обсягом на чотири сторінки (120 стор.), в т. ч. – 20 повноколірних (12 – церковний календар плюс вісім тематичних вкладок).

 

Тематика альманаху різнопланова, але головною домінантою є Криворівня і постать Івана Франка, якому в 2016-у виповниться 160 років із дня народження (27 серпня), 100 років із дня смерті (27 травня) та ще 115 років – із часу першого приїзду у Криворівню. 

 

Відкриває розділ "Шануємо і пам’ятаємо" стаття аспірантки кафедри фольклористики ЛНУ ім. І. Франка Марії Луцюк "Великий Каменяр, який пробудив національну свідомість українців". Доповнює її краєзнавець із Яремче Світлана Флис – "Останнє прощання Івана Франка з Гуцульщиною" та наукова співробітниця Історико-краєзнавчого музею у Верховині Галина Кутащук ("Ювілей господаря садиби, в якій тривалий час жив і працював Іван Франко") про всесторонньо обдарованого Василя Якіб’юка, котрому у 2016 році виповниться 150 років. 

 

"Ми віднайшли в рукописах "Пропам’ятної книги туристів", які гостили в домі Теофіла Кисілевського в Ільцях, автограф Каменяра, датований 27 липня 1914 року, коли геній уже не міг через хворобу писати правою рукою, поставивши підпис і побажання англійською", – зацікавлює до читання упорядник. 

 

У розділі "Духовність" основний акцент зроблено на 420-річчі Української Греко-Католицької Церкви та 25-річчі виходу "Церкви-мучениці" із підпілля; в унісон рубриці матеріал Олега Дзем’юка про відновлений храм Св. пророка Іллі в Дорі та добірка унікальних старих фото Жаб’євської церкви, яку спалили у 1943 році. 

 

Про ювілярів: косів’ян Петра Лосюка, Петра Гавуку, Івана Мисюка, Василя Герасим’юка, духовного поводиря із Криворівні отця Івана Рибарука, львів’янина з гуцульським корінням, журналіста Олександра Масляника йдеться у розділі "Люди твої, Гуцульщино". 

 

Чимало присвячено й фестивалям та святковим дійствам. ХХ Міжнародний гуцульський фестиваль у Надвірній, XXII фестиваль колядок та зимових обрядів у румунському Сіґеті, ІІ Регіональний фестиваль-конкурс гуцульського танцю ім. Ярослава Чуперчука – Василя Шинкарука та ІІІ кінофестиваль "Тіні забутих предків" у Верховині – ось фестивальна палітра Гуцульщини. 

 

Матеріал постійного дописувача "Гуцульського калєндаря" Дмитра Пожоджука "Свят-вечір у Космачі" відкриває рубрику "Традиції та обряди". Колядники, весільні звичаї, старовіцький словничок від Михайла Ванджурака – кожен читач тут знайде щось цікаве. 

 

Науковці Відділення "Гуцульщина" НДІУ Іван та Ярослав Зеленчуки знайомлять читача із маловідомими фактами із життя польського письменника Станіслава Вінценза та мисливських і рибальських традицій гуцулів. Чудовий матеріал-спогад керманичів дараб із Путильщини Віталія Дмитрюка "Дараба – флудер – шинтафля…!" перенесе читача в епоху лісосплавів. 

 

Окрім "мистецького розділу, в калєндарі є рубрики "Господарка" і "Корисно знати", що наповнені цікавими статтями про гуцульську ґаздівку. Тут вміщено статті про ІІ Гуцульський бізнес-форум, лісову галузь, бджільництво, полонини, виставку коней-"гуцуликів", історію успіху живого пива "Верховина", вівчарство, народну медицину. 

 

"Рік минулий був пам’ятний і на сумні події. У зоні проведення АТО на Донбасі загинуло 37 хлопців із Гуцульського регіону. Світлій пам’яті голови Всеукраїнського товариства "Гуцульщина" Дмитра Ватаманюкаприсвячений матеріал «Мій Ангеле, чи бачиш ти мене з небес…?» заслуженої журналістки України Калини Ватаманюк", – віддає данину пам'яті земляків Роман Клим.

 

На яскравій обкладинці видання – фототриптих "Мармароси, ви неймовірні!" та картина відомого косівського художника Василя Дутки "Гуцульське Водохреще", яку він малював із власного фото.


04.01.2016 947 0
Коментарі (0)

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

257
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1565 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1821 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2644
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2376 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7613

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

385

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1092

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1164

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1951
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

332
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

710
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

948
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43453
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3152
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

979
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2003
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35202 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

329
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

538
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

679
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1006