У Стокгольмі відбулася церемонія вручення Нобелівських премій

У столиці Швеції відбулася церемонія вручення Нобелівських премій. Вчора король Швеції Карл-Густав XVI вручив лауреатам у галузі хімії, фізики, медицини, літератури і економіки в Стокгольмі нобелівські дипломи, медалі і премії у розмірі 10 млн шведських крон (1,5 млн дол.), передає РБК.

Лауреатами Нобелівської премії з фізики за 2010 р. стали уродженці Росії Андре Гейм і Костянтин Новосьолов. Шведська Королівська академія наук присудила премію тандему російських учених за передові досліди з двовимірним матеріалом - графеном, новою формою вуглецю, принципово відмінною від звичних алмазу і графіту. Графен називають ідеальним матеріалом для виробництва мікросхем майбутнього.

Лауреатами Нобелівської премії з хімії за 2010 р. стали американський учений Річард Хек і японці Еі-ічі Негісі і Акіра Судзукі за "розробку нових, більш ефективних способів з'єднання атомів вуглецю для побудови складних молекул, які вдосконалюють повсякденне життя людей". Вчені винайшли метод перехресного поєднання (крос-поєднання) при органічному синтезі з застосуванням паладію в якості каталізатора. Цей метод використовується в дослідницьких роботах повсюдно, в тому числі для створення нових речовин у фармакології, а також розробки в галузі електроніки.

Лауреатами Нобелівської премії з економіки за 2010 р. стали Пітер Даймонд (США), Дейл Мортенсен (США) і Крістофер Піссарідес (Кіпр). Премія була присуджена за "аналіз ринків з" шорсткостями "пошуку". Теорія П. Даймонда, Д. Мортенсена і К. Піссарідеса застосовна до аналізу не тільки ринку праці, а й інших ринків.

Лауреатом Нобелівської премії з літератури за 2010 р. став перуанський письменник Маріо Варгас Льоса. Премія була присуджена за "картографування структур влади і створення ясної картини протистояння, бунту і поразки людської особистості".

Нобелівську премію з фізіології і медицини за 2010 р. отримав 85-річний британський фізіолог Роберт Едвардс. Премія була присуджена за "розробку методу екстракорпорального запліднення" (ЕКЗ), більш відомого як "зачаття в пробірці". Досягнення Р.Едвардса дозволили створити ефективний метод лікування безпліддя - медичного стану, яким страждають більше 10% всіх подружніх пар на планеті. Р.Едвардс почав досліджувати проблеми фертильності в 1950-х роках, а в 1968 р. йому вдалося домогтися запліднення яйцеклітини в лабораторних умовах.

Раніше сьогодні в м. Осло за "тривалу і ненасильницьку боротьбу за базові права людини в Китаї" був нагороджений китайський правозахисник Лю Сяобо. На церемонії нагородження не був присутній ні сам Л.Сяобо, ні хто-небудь з членів його сім'ї, яким можна було б передати нагороду. Самий правозахисник на даний час відбуває тюремний термін, а його родичі не мали можливості прибути на церемонію вчасно.

Відзначимо також, що в церемонії нагородження Л.Сяобо не взяли участь 17 держав, у тому числі Росія і Казахстан, а також Ірак, Іран, Афганістан, Венесуела, Пакистан, Куба, В'єтнам, Колумбія, Туніс, Саудівська Аравія, Філіппіни, Єгипет, Судан, Марокко і, безпосередньо, самий Китай. Вважається, що це рішення пов'язане з тиском з боку Китаю. У жовтні ц.р.представники китайської сторони різко засудили присудження Нобелівської премії миру дисиденту, так як Міністерство закордонних справ КНР розцінило цей крок як втручання іноземних урядів у політичний устрій країни.

Нобелівська премія вручається з 1901 р. Традиційно церемонія нагородження лауреатів проходить в день смерті Альфреда Нобеля - 10 грудня. Розмір грошової винагороди становить 10 млн шведських крон (1,41 млн дол США). Всі премії вручаються в Стокгольмі, за винятком Премії миру, церемонія вручення якої проходить в Осло.


11.12.2010 2802 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1220
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

561
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

913
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1974
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3491
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2385 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

740

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

642

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

621

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

644
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10274
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1121
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5189
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

927
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2732
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1129
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

323
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

648
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

557
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

611
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

964 2