У середу, 28 вересня, Україна більше півгодини перебувала в стані дефолту

 

У середу, 28 вересня, Україна більше півгодини перебувала в стані дефолту. За облігаціями внутрішньої держпозики, випущеними в 2008 році під 15,6% річних.

 

Щоб виконати, вже після закриття банківського дня (платіж надійшов після 18:30), свої зобов'язання в повному обсязі (одним платежем понад 3,5 млрд грн) довелося неабияк пошкребти «по сусіках». У цей день залишки коштів на кореспондентських і транзитних рахунках склали всього 12899,5 млн гривень. Уже в четвер вони виросли більш ніж на 3 млрд гривень.

 

Гроші надійшли на рахунки 28 вересня після 18:30. Всього виплати за внутрішнім боргом у вересні поточного року склали понад 8 млрд грн.

 

На відміну від вітчизняного фінансового сектора, на зовнішніх ринках жваво відреагували на внутрішній дефолт українського уряду. Ціни вітчизняних єврооблігацій у четвер знизилися на тлі чуток про наслідки непогашення міністерством фінансів України зобов'язань за локальними бондами. Ціни суверенних єврооблігацій Україні знизилися на 1-1,75 процентних пункти (п.п.). П'ятирічний CDS Україні зріс до 855-900 базисних пунктів. У секторі корпоративних і квазісуверенних паперів ціни єврооблігацій таких великих державних та приватних емітентів, як Нафтогаз-14, ДТЕК-15 і ОщадБанк-16 впали на 0,75-1,25 п.п. Можна було непогано заробити.

 

При цьому, незважаючи на надходження платежів на рахунки власників у середу ввечері - відновлення котирувань українських цінних паперів на світових ринках у четвер, після події, не було. Кредитори зафіксували дефолт, хоча в уряді, цілком ймовірно, вважають, що його не було.

 

Здавалося б, ця історія має навчити влади тому, що з боргом (вірніше з його збільшенням до «позагумових» розмірів) не жартують. Адже одним з пунктів критики урядом Азарова попереднього уряду Тимошенко була тема «загрузання в боргах, як у шовках». Але не вчить.

 

У поточному році, за перше півріччя державний і гарантований державою борг збільшився на 11% - до 479 755 млрд грн. Витрати на його погашення та обслуговування зросли на 13 156 млрд грн. 

 

На кінець поточного року борг Україні очікується на рівні 42,5% ВВП. Але на цьому «реформатори» не збираються зупинятися. У бюджеті 2012 борг планується збільшити на той самий чарівний показник - 11% (майже 40 млрд грн).

 

Наслідки «непомітного» дефолту чітко відображаються на рівні зацікавленості вітчизняними ОВДП з боку кредиторів. У вересні свої портфелі держоблігацій скоротили всі, крім Нацбанку: банки - на 5084 млрд грн (майже 8%), нерезиденти - на 1,76 млрд грн (понад 25%). НБУ ж прикупив на 1,77 млрд грн, до 75070000000 грн, що складає понад половину всього обсягу.

 

У пошуку додаткової ліквідності (прибутковість гривневих ОВДП уряд підвищувати не хоче), влада пішла на випуск «валютних» облігацій з індексованою вартістю, при погашенні яких враховується зміна курсу гривні до долара з моменту розміщення. «Це новий інструмент, тому оцінювати його поки рано. Але коли він буде вже впроваджений і почне активно використовуватися, то, думаю, окрім позитиву, нічого більше не принесе», - упевнений глава НБУ пан Арбузов.

 


Але банкіри, на яких розрахованц це держзапозичення, вважають, що перспектива нових паперів не дуже блискуча, оскільки «зобов'язання виглядають таким собі сурогатним інструментом». Серед недоліків те, що уряд бере на себе валютні ризики, ніби то припускаючи, що національна валюта буде послаблюватися. Але до якого рівня?

 

Хто ж кого дурить? Ймовірно, кожен вважає, що один одного. Але крайнім виявляється бюджет, який усе стерпить.

Коли стаття готувалася до друку, прес-служба Партії регіонів оприлюднила наступну інформацію: Перший віце-прем'єр-міністр - Міністр економічного розвитку і торгівлі України Андрій Клюєв упевнений, що всі твердження про нібито можливий дефолт в Україні - некомпетентні і є провокацією. «Люди, які починають озвучувати такі речі, відчувається, що вони ще не стали державними діячами. Може, десь прочитали ... слово «дефолт» і просто не знають, коли, в який час і в якому місці застосовувати його», - заявив перший віце-прем'єр. При цьому Клюєв зазначив, що в уряді були здивовані інформацією про нібито прийдешню дефолт. За його словами, в уряді не виключили, що подібні повідомлення в ЗМІ були провокацією з боку людей, які це озвучували. «При відсутності дефолту кричати на всю країну, на весь світ, що у нас дефолт - не по-державному», - підкреслив Андрій Клюєв.

 

 

Джерело: Однако


04.10.2011 1203 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

941 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

827
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1641
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2273
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4256 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3255

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

239

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

476

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

418

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

882
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

658
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

699
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

984
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1112
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

698
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6283
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1773
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31793 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1584
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

788 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

749