У «Сценарій для трьох акторів» затесався «Бармалей»

Вілунав  Відкритий театр у Івано-Франківську і у спогадах завершився гештальт. Таки непересічна ця подія була для міста.Непересічна подія для міста, але не для містян. Три дні у глядацьких залах було обмаль франківців. Не знали про фестиваль? Чи театр як такий уже не цікавий? Чи ігнорили? Не густо було на фестивалі ні знаних франківських театралів, а ні знаних франківських акторів.  Зате з усього світу був повен міх.

А фестиваль таки був цікавий і насичений: майстер-класи від Ірини Бенюк і плейбек-театр від Кібітки, й презентація Неди Неждани з унікальним доробком українських драматургів – антологією п’єс «Майдан. До і Після», й зрештою вистави «Сіра зона» й «Ополченці» від ПлейПост-Театру. Про все це уже написано.  

Найприємніший спогад - аплодисменти найменшим акторам фестивалю – вихованцям дитячої театральної школи «Живбувпес». Малеча на сцені творила історію про Бармалея і жваво застерігала – «не ходіть дітки в Африку гратися»! 

Таки правду казали: «Африка», як і сцена театру, не терпить грайливого до себе ставлення. І на відміну від ранків у дитсадку потребує повної самовіддачі. Навіть, якщо ти ще просто малюк. І навіть, якщо ця сцена у дитсадку, чи у театрі. 

БАРМАЛЕЙ. Ми побачили класичну виставу адресовану батькам і родичам малих артистів.  Тішить, що у місті знову почали відроджуватися дитячі театральні школи, студії, гуртки. Власне ази акторського мистецтва і, насамперед, мистецтва переживання й мистецтва подання є конче потрібні людині, яка росте. Адже, що таке доросле життя, як не освоєння тих чи інших ролей? І професійних, і громадських, і, зрештою, ролі переможця чи невдахи у житті - теж ролі. Отже, добру й потрібну справу для майбутнього і  дітей, і міста, і країни творять керівники дитячого театру - актори Івано-Франківського муздраму – Ігор Захарчук та Олексій Лейб’юк. І щиро дякую їм за це. І варто франківській громаді усіляко підтримати ці починання. Бо зрештою – чужих дітей у нашої  міської громади не буває.

Митецьку естафету від дітей того дня підхопили актори театру молодіжного – Дрогобицький Театр Альтер (Режисер театру — Андрій Юркевич) з виставою «Сценарій для трьох акторів». Вистава дуже цікавої п’єси, яку знаний польський драматург зі Львова Богуслав Шеффер написав у 1988 році для своїх друзів: братів-акторів Міколая та Андрія Грабовських та Яна Пешка.

Початок вистави дуже насторожив: з декорацій на сцені одні стільці. Невже доведеться дивитися виставу у стилі «стілець і я біля нього»? – розчаровано позирав я на сцену. Це моветон (поганий тон) у сучасному театрі з його нестримним і невтомним пошуком нових форм для творення змісту. Ну принаймі на дворі уже й постмодерн і його театральна «посестра» - постдрама уже відчувають, що старіють, і все більше приглядаються у що б нове ускочити. На перехресті часу – з легкої руки Бодріяра -  пост-тілесність. І це зараз хороший тон, це  - бонтон. І поле ще зовсім незоране.

Перше враження виявилося оманливим. Історія трьох акторів (Олександр Максимов, Ігор Стахнів, Андрій Юркевич) про їх  життя за лаштунками виявилася досить жвавою і у виставі в рух йшло усе. І музичні колонки теж. Актори щоразу обігрували їх, як собі хотіли. Згадалося про піджеїв на вечірці у нічному клубі. Це було майже то. Бракувало лиш відповідної музики. Але, позаяк, через шалений темпоритм вистави, музика й не була потрібна.  Зуміли й глядачів включиту в гру. Та от матерщина чомусь була недоречна. Штучна і чомусь російська. Терміново акторську братію треба перевчати на українську лайку.

У виставі було все: й  особистісні конфлікти, і дискусії про мистецтво, і найпотаємніші прагнення, і театральні пози і гримаси.

Вистава вдалася. По-суті авангардну п’єсу актори зуміли передати методом класичного камерного театру і це відкрило нові й цікаві грані. І тому сподобалося. Глядачі вкотре за цей день відганяли ненажерливого пожирача часу Кроноса й своїми аплодисментами карбували пам’ять про побачене від театру у вічність.

Приємною несподіванкою став Playback-театр КІБІТКА – театр зовсім некласичний і далекий від нарцисизму академічного театру. Цю форму вигадав в 1975 році Джонатан Фокс, непрофесійний актор, який любив це мистецтво до безтями. Він знайшов цю форму театру в непальських селах в Тібеті, де провів два роки в якості добровольця Корпусу Миру. Там серед гір діти й дорослі бавляться у таку схожу до плейбеку гру, як у нас у гру "Крокодил".

Хто хоче поділитися своєю історією? - оцими словами, без будь-якого раніше приготовленого сценарію, починається плейбек-вистава  з історій глядачів. Це що виходить, без історії спектакль не почнеться? А яку історію потрібно розповісти? І як актори збираються грати без сценарію? 

А ще – вистава у формі постплей-театру, де злилися сцена і глядацька зала, де п’єса зіткана зі справжніх історій справжніх людей і грається так, що пробирає і перевертає все єство, де важливіша не так сама гра як розмова після гри – вистава «Сіра зона» від Галини Джикаєвої і її Postplay-театру.

Postplay. Після гри. А Після гри … завжди єднання.  А де єднання, там і перемога, - сказав дві тисячі років тому славетний римський актор Публілій Сір. Сірієць, до речі.

А Після гри … завжди єднання. І тому, переможемо!

 


06.03.2016 Радислав Петрів 3213 1
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

777
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3196

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

935
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6237
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699