У режимі прискорення: як Ямницька ОТГ закривала бюджетний рік на ProZorro

Аналітики “Агентства ефективних рішень” щороку аналізують договори, укладені розпорядниками коштів у грудні, під завершення бюджетного року, оскільки саме тоді відбувається найактивніше витрачання коштів державного та місцевого бюджетів.

Як показує практика, саме у цей період кількість неконкурентних процедур у системі ProZorro збільшується в рази, пише Фіртка.

Причиною цьому є намагання розпорядників коштів освоїти залишки на рахунках. Здебільшого, закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються ними напряму, на так звані допорогові суми. Це означає, що замовник шукає та обирає постачальника самостійно, а у ProZorro публікує лише звіт про укладений договір. 

Тенденцію до нерівномірного витрачання коштів відзначають і в Міністерстві фінансів України. У наведеній Мінфіном інфографіці показано, що суми видатків місцевих бюджетів в грудні збільшуються в рази, у порівнянні з іншими місяцями, і ця ситуація повторюється з року в рік. 

На Прикарпатті теж присутня тенденція до масового освоєння коштів під Новий рік. Минулоріч лідером за кількістю прямих договорів у грудні була Ямницька сільська рада об'єднаної територіальної громади. Під кінець 2019 року ямничани провели у ProZorro 221 процедуру закупівель, з них лише 3 були конкурентними, а 217 - проведено напряму, без аукціону. 

Ямницька ОТГ - найбагатша громада області. За даними експертів Програми «U-LEAD з Європою» та SKL International, Ямниця за січень - вересень 2019 року мала найбільше доходів у розрахунку на 1-го мешканця – 8 832,6 гривень. Що цікаво, більшість грудневих закупівель були профінансовані саме з місцевого бюджету.

Щодо двох сотень прямих договорів, то левова їх частина припадає на закупівлю робіт і послуг, пов’язаних з будівництвом, ремонтами та веденням технічного нагляду. В цілому ми нарахували 175 таких закупівель на понад 10 млн гривень. Судячи із цих договорів, у Ямницькій ОТГ в останній місяць року взялися масово ремонтувати дороги, приміщення шкіл, облаштовувати дитячі майданчик та облагороджувати території. Поміж тим, найбільшими освоювачами цих коштів є колишній посадовець, місцевий депутат  та ФОПи, окремі з яких пов'язані між собою. 

Власне найбільшу кількість договорів у грудні Ямницька ОТГ уклала із ФОПом з Коломийщини - Пацаком Романом Дмитровичем. Раніше він обіймав посаду начальника Управління капітального будівництва та заступника директора Департаменту ЖКГ Івано-Франківської облдержадміністрації. 

Підприємець у грудні уклав із сільською радою 51 договір на ведення технічного нагляду за об'єктами будівництва на суму 94 тис гривень. Загалом у 2019 році Роман Пацак уклав із ОТГ 77 прямих договорів на майже 190 тис гривень. 

Наступною за кількісю укладений договорів йде ФОП Стасінчук Наталія Василівна. Підприємниця отримала реєстрацію менше року тому та попри це, у грудні, уклала із сільською радою 42 прямі договори.

Більшість підрядів стосувалися ремонту вуличного освітлення по кожній окремій вулиці у селах ОТГ. Також Наталія Стасінчук займалася благоустроєм територій, облаштуванням поліцейської станції, ремонтом класу у музичній школі. В цілому підприємниця отримала від сільської ради у грудні 4,5 млн гривень. 

Найбільший договір із Ямницькою громадою був укладений на будівництво спортивного майданчика у селі Тязів. Що цікаво, за документами підприємниця нібито виконала роботи на 730 тис гривень за один день, оскільки, що договір, що акт виконаних робіт датовані одним числом - 12 грудня. Більше того, вже наступного дня замовник сплатив роботи. 

Аналогічно відбулася закупівля з ремонту та облаштування бруківкою дороги до урочища “Порохівня”. Роботи на 634 тис гривень сільська рада замовила ФОПу 13 грудня і цим же числом датований акт виконаних ротів. 

Серед іншого, ми проаналізували скільки договорів сільська рада укладала із підприємницею по кожній окремій даті. Так, найбільше підрядів від ОТГ Наталія Стасінчук отримала 18 грудня - відразу 8 договорів. Водночас, 18-им грудня датовані акти виконаних робіт по цим договорам. Тобто виходить, що за день підприємниця встигла провести 8 ремонтів. 

32 договори на суму 1,3 млн гривень сільська рада уклала із ФОПом Третяком Михайлом Васильовичем. Більшість закупівель стосувалися поточного ремонту доріг, а саме підсипання вулиць щебенем. Так, 10 грудня сільська рада уклала із підприємцем 23 договори на виконання ремонтних робіт і ця ж дата стоїть на актах виконаних робіт. Тож виходить, що Михайло Третяк за один день підсипав щебенем два десятки вулиць в Павлівці на 330 тис гривень.

Що цікаво, у жовтні 2017 року Михайло Третяк був обраний депутатом Ямницької ОТГ, а нині є членом постійної депутатської комісії з питань фінансів та бюджету. 

До 2018 року підприємець лише один раз брав участь у торгах на ProZorro, а пiсля обрання депутатом почав активно отримувати підряди від сільської ради і на сьогодні Ямницька ОТГ є його найбільшим замовником.

Загалом, за перший рік депутатства підприємець отримав з бюджету громади понад 3 млн гривень, а у 2019 році -  2 млн гривень.

Фактично, ці троє підприємців під кінець року загалом отримали 125 підрядів від сільської ради на виконання ремонтних робіт та ведення технічного нагляду, а це орієнтовно 70% від усіх прямих договорів у грудні. 

До прикладу, у рази менше підрядів отримало підприємство “Автомагістраль-ІФ” -  5 договорів на суму 600 тис гривень. Власне, це один із найбільших підрядників Ямницької ОТГ.  За весь період співпраці сільська рада уклала із підприємством 161 договір на понад 25 млн гривень. При цьому, всі закупівлі стосувалися поточного та капітального ремонту доріг і відбувалися за процедурою звітування, без аукціонів.

У грудні підприємство теж ремонтувало дороги та облаштовувало автомобільну стоянку. Так, за 260 тис гривень “Автомагістраль-ІФ” провело капремонт дорожнього покриття на вул. Самостійна в селі Ямниця. Договір та акт виконаних робіт датовані 21 грудня, а три дні потому замовник повністю проплатив роботи. 

З даних порталу Clarity Project можна побачити ще одну цікаву деталь про найбільших грудневих підрядників Ямницької ОТГ. Виявляється, Михайло Третяк та Наталія Стасінчук зареєстровані у селі Павлівка, що входить до складу Ямницької ОТГ. Крім того, що вони односельці, їх пов'язує спільний номер телефону, який фігурував на різних  закупівлях цих підприємців. 

Що цікаво, такий же номер телефону можна побачити серед контактів ще одного ФОПа - Круля Михайла Дмитровича. Він теж активно продає товари та надає послуги Ямницькій ОТГ. Лише за минулий рік сільська рада уклала із ним 38 договорів на 1,6 млн гривень, і всі по процедурі звітування. Поміж тим, Петро Круль значиться засновником підприємств “КПМ Буд Транс” та “Планетабуд”.  Таким чином, можемо припустити, що зазвичай роботи виконують одні і ті ж люди, незалежно від того, з ким підписано договір.

Загалом бачимо, що традиція “одноденних ремонтів” у кінці бюджетного року продовжується. Численні прямі договори у грудні разом зі звітуванням про використані кошти породжують і низку питань до розпорядників коштів. Таким чином, непрозорими залишаються процеси планування закупівель, виконання робіт та контроль за якістю ремонтів. 


26.02.2020 5929 2
Коментарі (2)

Did'ko 2020.02.27, 12:19

Шкода, що кожний такий аналiтик не провiв жодного тендеру по газу - вiд 01.01. до 31.12. Жодний виявник корупцii не працював у бюджетнiй сферi, а вiдповiдно не розумiэ як працюэ система видiлення бюджетних коштiв. А потiм пишуть отакеннi статтi про розкриття злочинiв. Спочатку навiдайтесь на декiлька семiнарiв з проведённая торгiв, порiвняйте рiзних лекторiв, вивчить сам закон, ознайомтесь з десятками роз'яснень з боку мiнекономiки (в ярких друкуэться, що цей документ маэ рекомендативний характер та не э нормативно правовим документом), проведiдь з десяток великих торгiв I тiльки тодi у вас виникне право на всебiчне висвитлення таких питань. 

Did'ko 2020.02.27, 21:25

Шкода, що кожний такий аналiтик не провiв жодного тендеру по газу - вiд 01.01. до 31.12. Жодний виявник корупцii не працював у бюджетнiй сферi, а вiдповiдно не розумiэ як працюэ система видiлення бюджетних коштiв. А потiм пишуть отакеннi статтi про розкриття злочинiв. Спочатку навiдайтесь на декiлька семiнарiв з проведённая торгiв, порiвняйте рiзних лекторiв, вивчить сам закон, ознайомтесь з десятками роз'яснень з боку мiнекономiки (в яких друкуэться, що цей документ маэ рекомендативний характер та не э нормативно правовим документом), проведiдь з десяток великих торгiв I тiльки тодi у вас виникне право на всебiчне висвитлення таких питань. 

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

455
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1864
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3344
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1206
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1230
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1290 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

795

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

345

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1020

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1182
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

395
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2555
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1287
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1391
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

596
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15244
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7536
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

392
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

972 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

529
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

431
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

519