У Пшеничниках на Івано-Франківщині розстрілювали трипільців?

 

Масове поховання поблизу села Пшеничники Тисменицького району на Прикарпатті часто називають другим Дем'яновим Лазом.

 

Протягом двох років члени обласного товариства «Меморіал» відкопали там рештки понад 600 людей.

 

За оцінками їхніх експертів — це мешканці Станіслава, яких підрозділи НКВС розстріляли у 1939–41 роках. І ось у минулу п’ятницю, на засіданні сесії обл­ради, Роман Іваницький, заступник голови ОДА, а разом з тим і голова обласної комісії у справах увічнення жертв війни та політичних репресій, зачитав висновок експертизи фахівців франківського медуніверситету по «кісткових рештках 11 видів» із Пшеничників.

 

Експертиза стверджує: деякі рештки пролежали у землі 500 років, інші — кілька тисячоліть. Така новина просто шокувала сесійну залу. «То що – це наші предки-трипільці?», — зіронізував голова облради Олександр Сич.

 

Іваницький відповів коротко: «Це дослідження тих фрагментів, які були передані згідно з актом». І додав — не він це придумав, він лише зачитав офіційний документ.

 

Зал обурився. «Чую, як мені обличчя кров’ю наливається, коли ми такою казенною мовою говоримо про ті речі, які і я бачив, і більшість із вас бачили у Пшеничниках, — заявив заступник голови облради Остап Дзеса. — Про що ми говоримо? Які неандертальці? Там наші люди були, там були молоді жінки, які прикривали обличчя руками, коли їх ще живими закопували!».

 

«Не знаю, для чого вам треба було посилати на експертизу до таких серйозних медичних світил, якщо можна було такий самий висновок про 2–3 тисячі років прочитати в інтернеті, в російському, щойно викопали перший кістяк, — казала депутат Ольга Бабій. — Люди, та ви що? Та це наші баби й діди! Не можна такого робити. Дуже хотіла, аби мене почули ті науковці, які роб­лять такі висновки».

 

Голова «Батьківщини» в облраді Юрій Романюк вступився за науковців: «На якомусь етапі відбулася свідома підміна доказів. Замість залишків людських фрагментів тіл, похованих у 1940–50 роках, у медуніверситет попали якісь невідомі залишки трипільської культури». Певно, у залі не знайшлося жодної людини, яка б вірила таким висновкам.

 

Говорили довго й багато. Врешті вирішили на наступній сесії проголосувати за створення тимчасової контрольної депутатської комісії саме по Пшеничниках. Голові обласної ради Олександру Сичу доручили написати листи до голів СБУ та Генпрокуратури. Аби перший дав архівну інформацію по цих репресіях, а другий посприяв у розслідуванні. Самі ж члени товариства «Меморіал» про те, що «відкопали трипільців», дізналися уже після сесії. «Ми рештки передали, але з результатами експертизи нас ніхто не ознайомлював, і досі ми не бачили того акту», — говорить член товариства Василь Тимків. Що з такою інформацією робити далі, вирішуватимуть уже на зборах правління.

 

На сьогодні, як розповідає Тимків, розкопки у Пшеничниках повністю завершені. За результатами експертизи, яку зробив член «Меморіалу», колишній судово-медичний експерт, Омелян Левицький, там було захоронено більше 600 людей. І сталося це у 1939–41 роках. Всі ці рештки сьогодні зберігаються у товаристві.

 

«Їх треба перезахоронити. Їх покидали як сміття, навіть не закопали нормально — глибина 20–50 сантиметрів, — каже Василь Тимків. — І все це потребує гідного вшанування та захоронення, а не розігрувати з цього політиканство».

 

До слова, Тисменицький райвідділ міліції зараз проводить додаткову перевірку щодо порушення кримінальної справи по Пшеничниках, пише «Репортер».


02.12.2011 1354 5
Коментарі (5)

василь 2011.12.02, 18:23
нехай і трипільці , то що померло зразу 600 людей...
Jozef 2011.12.06, 12:39
Нічого дивного у цих висновках про трипільців.Причина мабуть у тому,що медичні світила,які давали ті висновки, тісно пов"язані з тим самим КҐБ,що зараз зі шкіри лізе,щоб довести,що ніяких відстрілів не було, а їх попередники некеведешники були білі та пухнасті. Ось лише мабуть заради цих сраколизів-науковців варто дослухатись до "Свободи" про люстрацію всіх без винятку вчених та держслужбовців та інших верств керівників.Бо мабуть майже кожен постукував та й продовжує стукати в Контору.
Я 2011.12.07, 12:04
2 Jozef: Та що ви кажете? Я вам відкрию величезну таємницю - в основному лави СБ поповнюються за рахунок учорашніх студентів. Причому "вербують" їх ще на старших курсах вишів. То може й усім студентам "заодно" влаштуємо люстрацію? :) Сміх та й годі... Відомості ж про те, що знайдені рештки датуються значно більш давнім історичним періодом? перевіряються без жодних проблем. А от що робити, якщо медики такі праві? Конфуз, вибачте, вийшов... Видали бажане за дійсне...
Ігор 2011.12.08, 14:40
А трипільці незле жили! У деяких зуби були запломбовані...
Jozef 2011.12.09, 22:14
До Я.Не пересмикуйте.Якщо маєте відношення до вербовки студентів- зізнайтесь.Бо про це незабаром будуть цвірінькати птахи.А те,що "світила" просрались і те,що СБУ в даний час працює методои КГБ- незаперечний факт(читай про запломбовані зуби трипільців).Так що завербовані студенти ні до чого.І не треба парити про явочні квартири, агентів та резидентів.Смішно-відносно люстрації студентів, але бачу,що тема вас зачепила.А тому й кажу,що не лише ви "с усамі". В ОУН також була СБ.І їх вишкіл надаремно не пропав. Бо на каждую попу " есть п"рилад" (- виправлено "Фірткою":)) с насадкой",як каже незабвєнний пісатєль Єшкілєв.
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2331
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1497 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3593
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5359
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1629
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2009

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

60

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

134

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

391

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

839
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

413
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

733
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2426 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

416
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

828
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4880
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

697
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

569
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

514
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

365
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

683
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

848 2