У Пшеничниках на Івано-Франківщині розстрілювали трипільців?

 

Масове поховання поблизу села Пшеничники Тисменицького району на Прикарпатті часто називають другим Дем'яновим Лазом.

 

Протягом двох років члени обласного товариства «Меморіал» відкопали там рештки понад 600 людей.

 

За оцінками їхніх експертів — це мешканці Станіслава, яких підрозділи НКВС розстріляли у 1939–41 роках. І ось у минулу п’ятницю, на засіданні сесії обл­ради, Роман Іваницький, заступник голови ОДА, а разом з тим і голова обласної комісії у справах увічнення жертв війни та політичних репресій, зачитав висновок експертизи фахівців франківського медуніверситету по «кісткових рештках 11 видів» із Пшеничників.

 

Експертиза стверджує: деякі рештки пролежали у землі 500 років, інші — кілька тисячоліть. Така новина просто шокувала сесійну залу. «То що – це наші предки-трипільці?», — зіронізував голова облради Олександр Сич.

 

Іваницький відповів коротко: «Це дослідження тих фрагментів, які були передані згідно з актом». І додав — не він це придумав, він лише зачитав офіційний документ.

 

Зал обурився. «Чую, як мені обличчя кров’ю наливається, коли ми такою казенною мовою говоримо про ті речі, які і я бачив, і більшість із вас бачили у Пшеничниках, — заявив заступник голови облради Остап Дзеса. — Про що ми говоримо? Які неандертальці? Там наші люди були, там були молоді жінки, які прикривали обличчя руками, коли їх ще живими закопували!».

 

«Не знаю, для чого вам треба було посилати на експертизу до таких серйозних медичних світил, якщо можна було такий самий висновок про 2–3 тисячі років прочитати в інтернеті, в російському, щойно викопали перший кістяк, — казала депутат Ольга Бабій. — Люди, та ви що? Та це наші баби й діди! Не можна такого робити. Дуже хотіла, аби мене почули ті науковці, які роб­лять такі висновки».

 

Голова «Батьківщини» в облраді Юрій Романюк вступився за науковців: «На якомусь етапі відбулася свідома підміна доказів. Замість залишків людських фрагментів тіл, похованих у 1940–50 роках, у медуніверситет попали якісь невідомі залишки трипільської культури». Певно, у залі не знайшлося жодної людини, яка б вірила таким висновкам.

 

Говорили довго й багато. Врешті вирішили на наступній сесії проголосувати за створення тимчасової контрольної депутатської комісії саме по Пшеничниках. Голові обласної ради Олександру Сичу доручили написати листи до голів СБУ та Генпрокуратури. Аби перший дав архівну інформацію по цих репресіях, а другий посприяв у розслідуванні. Самі ж члени товариства «Меморіал» про те, що «відкопали трипільців», дізналися уже після сесії. «Ми рештки передали, але з результатами експертизи нас ніхто не ознайомлював, і досі ми не бачили того акту», — говорить член товариства Василь Тимків. Що з такою інформацією робити далі, вирішуватимуть уже на зборах правління.

 

На сьогодні, як розповідає Тимків, розкопки у Пшеничниках повністю завершені. За результатами експертизи, яку зробив член «Меморіалу», колишній судово-медичний експерт, Омелян Левицький, там було захоронено більше 600 людей. І сталося це у 1939–41 роках. Всі ці рештки сьогодні зберігаються у товаристві.

 

«Їх треба перезахоронити. Їх покидали як сміття, навіть не закопали нормально — глибина 20–50 сантиметрів, — каже Василь Тимків. — І все це потребує гідного вшанування та захоронення, а не розігрувати з цього політиканство».

 

До слова, Тисменицький райвідділ міліції зараз проводить додаткову перевірку щодо порушення кримінальної справи по Пшеничниках, пише «Репортер».


02.12.2011 1156 5
Коментарі (5)

василь 2011.12.02, 18:23
нехай і трипільці , то що померло зразу 600 людей...
Jozef 2011.12.06, 12:39
Нічого дивного у цих висновках про трипільців.Причина мабуть у тому,що медичні світила,які давали ті висновки, тісно пов"язані з тим самим КҐБ,що зараз зі шкіри лізе,щоб довести,що ніяких відстрілів не було, а їх попередники некеведешники були білі та пухнасті. Ось лише мабуть заради цих сраколизів-науковців варто дослухатись до "Свободи" про люстрацію всіх без винятку вчених та держслужбовців та інших верств керівників.Бо мабуть майже кожен постукував та й продовжує стукати в Контору.
Я 2011.12.07, 12:04
2 Jozef: Та що ви кажете? Я вам відкрию величезну таємницю - в основному лави СБ поповнюються за рахунок учорашніх студентів. Причому "вербують" їх ще на старших курсах вишів. То може й усім студентам "заодно" влаштуємо люстрацію? :) Сміх та й годі... Відомості ж про те, що знайдені рештки датуються значно більш давнім історичним періодом? перевіряються без жодних проблем. А от що робити, якщо медики такі праві? Конфуз, вибачте, вийшов... Видали бажане за дійсне...
Ігор 2011.12.08, 14:40
А трипільці незле жили! У деяких зуби були запломбовані...
Jozef 2011.12.09, 22:14
До Я.Не пересмикуйте.Якщо маєте відношення до вербовки студентів- зізнайтесь.Бо про це незабаром будуть цвірінькати птахи.А те,що "світила" просрались і те,що СБУ в даний час працює методои КГБ- незаперечний факт(читай про запломбовані зуби трипільців).Так що завербовані студенти ні до чого.І не треба парити про явочні квартири, агентів та резидентів.Смішно-відносно люстрації студентів, але бачу,що тема вас зачепила.А тому й кажу,що не лише ви "с усамі". В ОУН також була СБ.І їх вишкіл надаремно не пропав. Бо на каждую попу " есть п"рилад" (- виправлено "Фірткою":)) с насадкой",як каже незабвєнний пісатєль Єшкілєв.
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2013
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1880
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1879
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5580 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2171 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1533

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

772

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

838

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1045

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1023
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1796
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3702
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10293
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26180
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10213 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7740
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

921
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

261
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

288
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

404
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1306
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

906