У Пшеничниках на Івано-Франківщині розстрілювали трипільців?

 

Масове поховання поблизу села Пшеничники Тисменицького району на Прикарпатті часто називають другим Дем'яновим Лазом.

 

Протягом двох років члени обласного товариства «Меморіал» відкопали там рештки понад 600 людей.

 

За оцінками їхніх експертів — це мешканці Станіслава, яких підрозділи НКВС розстріляли у 1939–41 роках. І ось у минулу п’ятницю, на засіданні сесії обл­ради, Роман Іваницький, заступник голови ОДА, а разом з тим і голова обласної комісії у справах увічнення жертв війни та політичних репресій, зачитав висновок експертизи фахівців франківського медуніверситету по «кісткових рештках 11 видів» із Пшеничників.

 

Експертиза стверджує: деякі рештки пролежали у землі 500 років, інші — кілька тисячоліть. Така новина просто шокувала сесійну залу. «То що – це наші предки-трипільці?», — зіронізував голова облради Олександр Сич.

 

Іваницький відповів коротко: «Це дослідження тих фрагментів, які були передані згідно з актом». І додав — не він це придумав, він лише зачитав офіційний документ.

 

Зал обурився. «Чую, як мені обличчя кров’ю наливається, коли ми такою казенною мовою говоримо про ті речі, які і я бачив, і більшість із вас бачили у Пшеничниках, — заявив заступник голови облради Остап Дзеса. — Про що ми говоримо? Які неандертальці? Там наші люди були, там були молоді жінки, які прикривали обличчя руками, коли їх ще живими закопували!».

 

«Не знаю, для чого вам треба було посилати на експертизу до таких серйозних медичних світил, якщо можна було такий самий висновок про 2–3 тисячі років прочитати в інтернеті, в російському, щойно викопали перший кістяк, — казала депутат Ольга Бабій. — Люди, та ви що? Та це наші баби й діди! Не можна такого робити. Дуже хотіла, аби мене почули ті науковці, які роб­лять такі висновки».

 

Голова «Батьківщини» в облраді Юрій Романюк вступився за науковців: «На якомусь етапі відбулася свідома підміна доказів. Замість залишків людських фрагментів тіл, похованих у 1940–50 роках, у медуніверситет попали якісь невідомі залишки трипільської культури». Певно, у залі не знайшлося жодної людини, яка б вірила таким висновкам.

 

Говорили довго й багато. Врешті вирішили на наступній сесії проголосувати за створення тимчасової контрольної депутатської комісії саме по Пшеничниках. Голові обласної ради Олександру Сичу доручили написати листи до голів СБУ та Генпрокуратури. Аби перший дав архівну інформацію по цих репресіях, а другий посприяв у розслідуванні. Самі ж члени товариства «Меморіал» про те, що «відкопали трипільців», дізналися уже після сесії. «Ми рештки передали, але з результатами експертизи нас ніхто не ознайомлював, і досі ми не бачили того акту», — говорить член товариства Василь Тимків. Що з такою інформацією робити далі, вирішуватимуть уже на зборах правління.

 

На сьогодні, як розповідає Тимків, розкопки у Пшеничниках повністю завершені. За результатами експертизи, яку зробив член «Меморіалу», колишній судово-медичний експерт, Омелян Левицький, там було захоронено більше 600 людей. І сталося це у 1939–41 роках. Всі ці рештки сьогодні зберігаються у товаристві.

 

«Їх треба перезахоронити. Їх покидали як сміття, навіть не закопали нормально — глибина 20–50 сантиметрів, — каже Василь Тимків. — І все це потребує гідного вшанування та захоронення, а не розігрувати з цього політиканство».

 

До слова, Тисменицький райвідділ міліції зараз проводить додаткову перевірку щодо порушення кримінальної справи по Пшеничниках, пише «Репортер».


02.12.2011 1197 5
Коментарі (5)

василь 2011.12.02, 18:23
нехай і трипільці , то що померло зразу 600 людей...
Jozef 2011.12.06, 12:39
Нічого дивного у цих висновках про трипільців.Причина мабуть у тому,що медичні світила,які давали ті висновки, тісно пов"язані з тим самим КҐБ,що зараз зі шкіри лізе,щоб довести,що ніяких відстрілів не було, а їх попередники некеведешники були білі та пухнасті. Ось лише мабуть заради цих сраколизів-науковців варто дослухатись до "Свободи" про люстрацію всіх без винятку вчених та держслужбовців та інших верств керівників.Бо мабуть майже кожен постукував та й продовжує стукати в Контору.
Я 2011.12.07, 12:04
2 Jozef: Та що ви кажете? Я вам відкрию величезну таємницю - в основному лави СБ поповнюються за рахунок учорашніх студентів. Причому "вербують" їх ще на старших курсах вишів. То може й усім студентам "заодно" влаштуємо люстрацію? :) Сміх та й годі... Відомості ж про те, що знайдені рештки датуються значно більш давнім історичним періодом? перевіряються без жодних проблем. А от що робити, якщо медики такі праві? Конфуз, вибачте, вийшов... Видали бажане за дійсне...
Ігор 2011.12.08, 14:40
А трипільці незле жили! У деяких зуби були запломбовані...
Jozef 2011.12.09, 22:14
До Я.Не пересмикуйте.Якщо маєте відношення до вербовки студентів- зізнайтесь.Бо про це незабаром будуть цвірінькати птахи.А те,що "світила" просрались і те,що СБУ в даний час працює методои КГБ- незаперечний факт(читай про запломбовані зуби трипільців).Так що завербовані студенти ні до чого.І не треба парити про явочні квартири, агентів та резидентів.Смішно-відносно люстрації студентів, але бачу,що тема вас зачепила.А тому й кажу,що не лише ви "с усамі". В ОУН також була СБ.І їх вишкіл надаремно не пропав. Бо на каждую попу " есть п"рилад" (- виправлено "Фірткою":)) с насадкой",як каже незабвєнний пісатєль Єшкілєв.
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

4506
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1579 3
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

3713 2
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

2911
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7588 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

19837 29

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

580

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1604

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2119

13 червня 2024 року США та Україна підписали двосторонню безпекову угоду, яка має декларативний характер. Документ не буде ратифікований Конгресом США, бо являє собою декларацію про наміри без чітких гарантій безпеки.

1975
15.07.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

14199
09.07.2024

Прикарпаття лідирує в Україні з урожайності озимого ячменю з показником 67,5 ц/га.  

336
06.07.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

2146
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

993 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

5857
07.07.2024

В Івано-Франківську освятили престол в оновленому храмі релігійної громади Матері Божої Неустанної Помочі, що на вулиці Івасюка.  

4509 1
03.07.2024

Як церква визначає роль чоловіка та жінки у шлюбі та як ці ролі можуть змінюватися з часом, пояснив священник. 

1142 3
15.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23162 1
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

241
14.07.2024

Серед тих, хто бачить скоріше єдність або хоча б в рівній мірі елементи єдності та роз’єднаності, переважна більшість (67-68%) хочуть бачити критику влади конструктивною або щоб її взагалі не було.  

640 1
09.07.2024

У селі Черніїв, що на Прикарпатті, демонтували пам'ятник радянському солдату.  

1209
04.07.2024

Наскільки ефективною є робота міської ради та які пріоритети у діяльності депутатів, розповів секретар Івано-Франківської міської ради.

1446 5