У Пшеничниках на Івано-Франківщині розстрілювали трипільців?

 

Масове поховання поблизу села Пшеничники Тисменицького району на Прикарпатті часто називають другим Дем'яновим Лазом.

 

Протягом двох років члени обласного товариства «Меморіал» відкопали там рештки понад 600 людей.

 

За оцінками їхніх експертів — це мешканці Станіслава, яких підрозділи НКВС розстріляли у 1939–41 роках. І ось у минулу п’ятницю, на засіданні сесії обл­ради, Роман Іваницький, заступник голови ОДА, а разом з тим і голова обласної комісії у справах увічнення жертв війни та політичних репресій, зачитав висновок експертизи фахівців франківського медуніверситету по «кісткових рештках 11 видів» із Пшеничників.

 

Експертиза стверджує: деякі рештки пролежали у землі 500 років, інші — кілька тисячоліть. Така новина просто шокувала сесійну залу. «То що – це наші предки-трипільці?», — зіронізував голова облради Олександр Сич.

 

Іваницький відповів коротко: «Це дослідження тих фрагментів, які були передані згідно з актом». І додав — не він це придумав, він лише зачитав офіційний документ.

 

Зал обурився. «Чую, як мені обличчя кров’ю наливається, коли ми такою казенною мовою говоримо про ті речі, які і я бачив, і більшість із вас бачили у Пшеничниках, — заявив заступник голови облради Остап Дзеса. — Про що ми говоримо? Які неандертальці? Там наші люди були, там були молоді жінки, які прикривали обличчя руками, коли їх ще живими закопували!».

 

«Не знаю, для чого вам треба було посилати на експертизу до таких серйозних медичних світил, якщо можна було такий самий висновок про 2–3 тисячі років прочитати в інтернеті, в російському, щойно викопали перший кістяк, — казала депутат Ольга Бабій. — Люди, та ви що? Та це наші баби й діди! Не можна такого робити. Дуже хотіла, аби мене почули ті науковці, які роб­лять такі висновки».

 

Голова «Батьківщини» в облраді Юрій Романюк вступився за науковців: «На якомусь етапі відбулася свідома підміна доказів. Замість залишків людських фрагментів тіл, похованих у 1940–50 роках, у медуніверситет попали якісь невідомі залишки трипільської культури». Певно, у залі не знайшлося жодної людини, яка б вірила таким висновкам.

 

Говорили довго й багато. Врешті вирішили на наступній сесії проголосувати за створення тимчасової контрольної депутатської комісії саме по Пшеничниках. Голові обласної ради Олександру Сичу доручили написати листи до голів СБУ та Генпрокуратури. Аби перший дав архівну інформацію по цих репресіях, а другий посприяв у розслідуванні. Самі ж члени товариства «Меморіал» про те, що «відкопали трипільців», дізналися уже після сесії. «Ми рештки передали, але з результатами експертизи нас ніхто не ознайомлював, і досі ми не бачили того акту», — говорить член товариства Василь Тимків. Що з такою інформацією робити далі, вирішуватимуть уже на зборах правління.

 

На сьогодні, як розповідає Тимків, розкопки у Пшеничниках повністю завершені. За результатами експертизи, яку зробив член «Меморіалу», колишній судово-медичний експерт, Омелян Левицький, там було захоронено більше 600 людей. І сталося це у 1939–41 роках. Всі ці рештки сьогодні зберігаються у товаристві.

 

«Їх треба перезахоронити. Їх покидали як сміття, навіть не закопали нормально — глибина 20–50 сантиметрів, — каже Василь Тимків. — І все це потребує гідного вшанування та захоронення, а не розігрувати з цього політиканство».

 

До слова, Тисменицький райвідділ міліції зараз проводить додаткову перевірку щодо порушення кримінальної справи по Пшеничниках, пише «Репортер».


02.12.2011 1418 5
Коментарі (5)

василь 2011.12.02, 18:23
нехай і трипільці , то що померло зразу 600 людей...
Jozef 2011.12.06, 12:39
Нічого дивного у цих висновках про трипільців.Причина мабуть у тому,що медичні світила,які давали ті висновки, тісно пов"язані з тим самим КҐБ,що зараз зі шкіри лізе,щоб довести,що ніяких відстрілів не було, а їх попередники некеведешники були білі та пухнасті. Ось лише мабуть заради цих сраколизів-науковців варто дослухатись до "Свободи" про люстрацію всіх без винятку вчених та держслужбовців та інших верств керівників.Бо мабуть майже кожен постукував та й продовжує стукати в Контору.
Я 2011.12.07, 12:04
2 Jozef: Та що ви кажете? Я вам відкрию величезну таємницю - в основному лави СБ поповнюються за рахунок учорашніх студентів. Причому "вербують" їх ще на старших курсах вишів. То може й усім студентам "заодно" влаштуємо люстрацію? :) Сміх та й годі... Відомості ж про те, що знайдені рештки датуються значно більш давнім історичним періодом? перевіряються без жодних проблем. А от що робити, якщо медики такі праві? Конфуз, вибачте, вийшов... Видали бажане за дійсне...
Ігор 2011.12.08, 14:40
А трипільці незле жили! У деяких зуби були запломбовані...
Jozef 2011.12.09, 22:14
До Я.Не пересмикуйте.Якщо маєте відношення до вербовки студентів- зізнайтесь.Бо про це незабаром будуть цвірінькати птахи.А те,що "світила" просрались і те,що СБУ в даний час працює методои КГБ- незаперечний факт(читай про запломбовані зуби трипільців).Так що завербовані студенти ні до чого.І не треба парити про явочні квартири, агентів та резидентів.Смішно-відносно люстрації студентів, але бачу,що тема вас зачепила.А тому й кажу,що не лише ви "с усамі". В ОУН також була СБ.І їх вишкіл надаремно не пропав. Бо на каждую попу " есть п"рилад" (- виправлено "Фірткою":)) с насадкой",як каже незабвєнний пісатєль Єшкілєв.
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1153
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2852
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1005
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1064
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1072 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3160 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

927

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

798

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1102
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

170
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2364
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1162
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

465
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15085
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7396
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

828
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

392
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

303
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

388
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

674
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1123