У прикарпатському Калуші оголосили "табу" на пиво

 

/data/blog/50418/9de08558c26d599a1a982a0b124a3096.jpg

 

Цього року у Калуші не розгортатимуть пивних наметів, — так вирішила міська влада. Натомість у місті торгуватимуть квасом, а також побільшає дитячих майданчиків.

 

Причину таких вчинків у місті пояснюють політичною ситуацією, забороною на торгівлю алкоголем у нічний час, і, зрештою, відсутністю особливої потреби. Мінуси бюджету при цьому порахували, але, ймовірно, вирішили, що суспільна користь "покриє" фінансові втрати.

 

Цього року пивних наметів у місті — не буде, — повідомила ”Вікнам” заступник міського голови Руслана Вайда. Такому рішенню передували тижні “безалкогольного” нічного існування міста. Зі скрипом, але життя без алкоголю вночі уже входить у звичку.

 

Нагадаємо, 4 березня виконавчий комітет Калуської міської ради обмежив продаж алкоголю у нічний час — з 22.00 до 8.00 ранку. Потім заборону продовжили — до 23 квітня. За словами Руслани Вайди, у Калуші 13 крамниць мають погоджений графік роботи після 22.00. З них дві — працюють цілодобово. Прийнявши рішення, міська влада перевіряла, як підприємці його виконують.

 

— Ми із працівниками управління економічного розвитку міської ради їздили на перевірки і можемо констатувати: підприємці, в основному, чемно виконують рішення виконавчого комітету, — переконує Руслана Вайда. Спочатку були проблеми, адже дослухатися до прохання міської влади захотіли не всі: 5 крамниць на вулицях Б. Хмельницького, В. Стуса та Січових Стрільців продовжували торгувати спиртним. Тоді підключили “Міську варту”, працівники якої у нічний час перебували біля крамниць-порушників і перешкоджали торгівлі алкоголем. У найскладніших випадках кликали на допомогу “Самооборону” та “Автомайдан”.

 

Нині, каже Руслана Вайда, порядок — навели. Хоча “Міська варта” і продовжує чергування на випадок, якщо підприємці-порушники надумають взятися за “старе”. Заборона на продаж алкоголю у нічний час є більше політичним, ніж правовим рішенням, але у місті сподіваються, що підприємці, зважаючи на ситуацію у державі, до прохання міської влади — дослухаються. У боротьбі за здоровий спосіб життя міська влада пішла ще далі і вирішила цього року не проводити конкурс на встановлення пивних наметів у місті. Минулого року було дев’ять пивних наметів. Цей вид бізнесу приносить найбільший прибуток, якщо порівняти його із торгівлею квасом, морозивом та “дитячими розвагами” — приблизно половину від отриманої загалом до бюджету суми: торік — 78,9 тис. гривень.

 

Проте, у місті, ймовірно, вирішили, що соціальна складова цього питання важливіша, ніж матеріальна вигода. Крім того, щороку із початком “пивної” кампанії активізуються і її противники. У Калуші яскравий опонент пивних наметів — депутат міської ради, головний лікар міської поліклініки Михайло Гаврилишин.

 

Він щороку виступає проти торгівлі пивом із наметів, толеруючи здоровий спосіб життя та психічне здоров’я підлітків. Найбільш радикальний метод, який застосував депутат у висловленні власної позиції, — встановив біг-борд із антиалкогольними месиджами. Цього року, вочевидь, бажання депутата, врешті, здійсниться. За словами Руслани Вайди, особливих претензій до влади з боку підприємців через відміну “пивного” конкурсу немає. Однак, двоє зголосилися змінити пиво на квас. Крім квасу, у наметах може бути фасована продукція (чіпси, фісташки, цукерки. — Авт.), асортимент якої має погодити санепідстанція. У Калуші мають з’явитися 10 “точок”, де торгуватимуть квасом. Це — на один більше, ніж минулого року. Ще у шести місцях продаватимуть морозиво — кількість “точок” цьогоріч не збільшуватимуть. Зате суттєво зросте кількість місць для дитячих розваг: якщо торік у місті було встановлено 3 батути і 1 стоянка для веломобілів, то цього року планується 12 місць, де “продаватимуть” дитячу радість.

 

Планується, що у місті буде встановлено 6 батутів, 4 стоянки електромобілів та електросамокатів, 1 басейн із надувними кульками, 1 тир. Цього року у Калуші дещо змінять правила розташування тимчасових споруд і дозволять підприємцям провадити свій бізнес цілорічно — щоб не втрачав бюджет. Наприклад, нині веломобілі на площі Героїв працюють незаконно. Адже, згідно із умовами конкурсу, термін дії договору між міською радою та підприємцем закінчився ще 31 жовтня минулого року. Тоді ж “пересохли” і надходження до бюджету від орендної плати. Але підприємці не перестали отримувати прибуток. За словами Руслани Вайди, підприємці самі звернулися до міської влади з тим, що готові укласти договір і сплачувати податки впродовж року. Загалом, якщо прослідкувати динаміку зростання надходжень до бюджету від розміщення пересувних тимчасових споруд, то пік припав на 2012 рік. Зважаючи на те, що у структурі надходжень продаж пива займає (принаймні, за результатами 2013 року. — Авт.) 53,5%, успіх 2012 року можна пояснити проведенням чемпіонату світу із футболу. Однак, з року у рік міська влада вдосконалювала правила “гри”, турбуючись і про міський бюджет.

 

Так, з 2009 року, відколи на розташування тимчасових споруд почали проводити конкурс шляхом аукціону, надходження до бюджету виросли майже у 5 разів. Однак, якщо у 2009 році базова ставка (за право розташувати, наприклад, пивний намет, підприємці — платять. Конкурс проводиться, відштовхуючись від базової ставки. Перемагає той, хто запропонує найбільшу суму. — Авт.) становила 800 гривень, то вже у 2011 році у місті встановили ставку на рівні 5 000 гривень. Руслана Вайда пояснює: підприємці — хитрували, і щоб припинити ці спекуляції на конкурсах, підняли базові ставки. Дитячі “майданчики”, на які цього року ставить наголос місто, торік займали лише третє місце у структурі надходжень від розміщення тимчасових пересувних споруд — 14,6%.

 

На другому, як не дивно, — друкована продукція, яка принесла до бюджету майже 26% від усіх зароблених коштів. Досі підприємці не раз говорили про те, що торгувати пивом у наметах — не надто вигідно, зважаючи на платежі, які вони мають сплатити до бюджету. Крім того, у місті немає дефіциту цього напою — його можна придбати у будь-якій крамниці. Але у світлі заборони продажу спиртних напоїв та погрози радикальних формувань міста жорстко карати нетверезих на вулицях міста, відсутність пивних наметів гармонійно доповнить курс міста на безалкогольну кампанію.

 

 

 

 

vikna.if.ua


07.04.2014 517 3
Коментарі (3)

Gala 2014.04.08, 08:58
Насалик-мер,який дбає за своіх мешканців,не словом,а ділом.Чого не скажеш про Франківськ,де влітку весь центр-суцільний пивний майданчик.
читач 2014.04.07, 17:15
Правильно. У Калуші його (пиво) роблять, але самі пити не будуть - нехай це роблять інші.
ник 2014.04.07, 22:00
Нічого не скажеш..!!! МОЛОДЦІ !!! в Франківську про таке можна тільки мріяти !
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1843
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1154
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1417 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3952 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33996
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

3008

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

431

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

858

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1838

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1172
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1221
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

731
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

606
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2065
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12295
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1600
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1381
19.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30558 1
17.01.2025

Онук останнього імператора Австро-Угорщини та голова будинку Габсбургів закликав до знищення Російської Федерації, назвавши це головною зовнішньополітичною метою Європи.  

916
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

356
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

430
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

467