У прикарпатському Калуші оголосили "табу" на пиво

 

/data/blog/50418/9de08558c26d599a1a982a0b124a3096.jpg

 

Цього року у Калуші не розгортатимуть пивних наметів, — так вирішила міська влада. Натомість у місті торгуватимуть квасом, а також побільшає дитячих майданчиків.

 

Причину таких вчинків у місті пояснюють політичною ситуацією, забороною на торгівлю алкоголем у нічний час, і, зрештою, відсутністю особливої потреби. Мінуси бюджету при цьому порахували, але, ймовірно, вирішили, що суспільна користь "покриє" фінансові втрати.

 

Цього року пивних наметів у місті — не буде, — повідомила ”Вікнам” заступник міського голови Руслана Вайда. Такому рішенню передували тижні “безалкогольного” нічного існування міста. Зі скрипом, але життя без алкоголю вночі уже входить у звичку.

 

Нагадаємо, 4 березня виконавчий комітет Калуської міської ради обмежив продаж алкоголю у нічний час — з 22.00 до 8.00 ранку. Потім заборону продовжили — до 23 квітня. За словами Руслани Вайди, у Калуші 13 крамниць мають погоджений графік роботи після 22.00. З них дві — працюють цілодобово. Прийнявши рішення, міська влада перевіряла, як підприємці його виконують.

 

— Ми із працівниками управління економічного розвитку міської ради їздили на перевірки і можемо констатувати: підприємці, в основному, чемно виконують рішення виконавчого комітету, — переконує Руслана Вайда. Спочатку були проблеми, адже дослухатися до прохання міської влади захотіли не всі: 5 крамниць на вулицях Б. Хмельницького, В. Стуса та Січових Стрільців продовжували торгувати спиртним. Тоді підключили “Міську варту”, працівники якої у нічний час перебували біля крамниць-порушників і перешкоджали торгівлі алкоголем. У найскладніших випадках кликали на допомогу “Самооборону” та “Автомайдан”.

 

Нині, каже Руслана Вайда, порядок — навели. Хоча “Міська варта” і продовжує чергування на випадок, якщо підприємці-порушники надумають взятися за “старе”. Заборона на продаж алкоголю у нічний час є більше політичним, ніж правовим рішенням, але у місті сподіваються, що підприємці, зважаючи на ситуацію у державі, до прохання міської влади — дослухаються. У боротьбі за здоровий спосіб життя міська влада пішла ще далі і вирішила цього року не проводити конкурс на встановлення пивних наметів у місті. Минулого року було дев’ять пивних наметів. Цей вид бізнесу приносить найбільший прибуток, якщо порівняти його із торгівлею квасом, морозивом та “дитячими розвагами” — приблизно половину від отриманої загалом до бюджету суми: торік — 78,9 тис. гривень.

 

Проте, у місті, ймовірно, вирішили, що соціальна складова цього питання важливіша, ніж матеріальна вигода. Крім того, щороку із початком “пивної” кампанії активізуються і її противники. У Калуші яскравий опонент пивних наметів — депутат міської ради, головний лікар міської поліклініки Михайло Гаврилишин.

 

Він щороку виступає проти торгівлі пивом із наметів, толеруючи здоровий спосіб життя та психічне здоров’я підлітків. Найбільш радикальний метод, який застосував депутат у висловленні власної позиції, — встановив біг-борд із антиалкогольними месиджами. Цього року, вочевидь, бажання депутата, врешті, здійсниться. За словами Руслани Вайди, особливих претензій до влади з боку підприємців через відміну “пивного” конкурсу немає. Однак, двоє зголосилися змінити пиво на квас. Крім квасу, у наметах може бути фасована продукція (чіпси, фісташки, цукерки. — Авт.), асортимент якої має погодити санепідстанція. У Калуші мають з’явитися 10 “точок”, де торгуватимуть квасом. Це — на один більше, ніж минулого року. Ще у шести місцях продаватимуть морозиво — кількість “точок” цьогоріч не збільшуватимуть. Зате суттєво зросте кількість місць для дитячих розваг: якщо торік у місті було встановлено 3 батути і 1 стоянка для веломобілів, то цього року планується 12 місць, де “продаватимуть” дитячу радість.

 

Планується, що у місті буде встановлено 6 батутів, 4 стоянки електромобілів та електросамокатів, 1 басейн із надувними кульками, 1 тир. Цього року у Калуші дещо змінять правила розташування тимчасових споруд і дозволять підприємцям провадити свій бізнес цілорічно — щоб не втрачав бюджет. Наприклад, нині веломобілі на площі Героїв працюють незаконно. Адже, згідно із умовами конкурсу, термін дії договору між міською радою та підприємцем закінчився ще 31 жовтня минулого року. Тоді ж “пересохли” і надходження до бюджету від орендної плати. Але підприємці не перестали отримувати прибуток. За словами Руслани Вайди, підприємці самі звернулися до міської влади з тим, що готові укласти договір і сплачувати податки впродовж року. Загалом, якщо прослідкувати динаміку зростання надходжень до бюджету від розміщення пересувних тимчасових споруд, то пік припав на 2012 рік. Зважаючи на те, що у структурі надходжень продаж пива займає (принаймні, за результатами 2013 року. — Авт.) 53,5%, успіх 2012 року можна пояснити проведенням чемпіонату світу із футболу. Однак, з року у рік міська влада вдосконалювала правила “гри”, турбуючись і про міський бюджет.

 

Так, з 2009 року, відколи на розташування тимчасових споруд почали проводити конкурс шляхом аукціону, надходження до бюджету виросли майже у 5 разів. Однак, якщо у 2009 році базова ставка (за право розташувати, наприклад, пивний намет, підприємці — платять. Конкурс проводиться, відштовхуючись від базової ставки. Перемагає той, хто запропонує найбільшу суму. — Авт.) становила 800 гривень, то вже у 2011 році у місті встановили ставку на рівні 5 000 гривень. Руслана Вайда пояснює: підприємці — хитрували, і щоб припинити ці спекуляції на конкурсах, підняли базові ставки. Дитячі “майданчики”, на які цього року ставить наголос місто, торік займали лише третє місце у структурі надходжень від розміщення тимчасових пересувних споруд — 14,6%.

 

На другому, як не дивно, — друкована продукція, яка принесла до бюджету майже 26% від усіх зароблених коштів. Досі підприємці не раз говорили про те, що торгувати пивом у наметах — не надто вигідно, зважаючи на платежі, які вони мають сплатити до бюджету. Крім того, у місті немає дефіциту цього напою — його можна придбати у будь-якій крамниці. Але у світлі заборони продажу спиртних напоїв та погрози радикальних формувань міста жорстко карати нетверезих на вулицях міста, відсутність пивних наметів гармонійно доповнить курс міста на безалкогольну кампанію.

 

 

 

 

vikna.if.ua


07.04.2014 452 3
Коментарі (3)

Gala 2014.04.08, 08:58
Насалик-мер,який дбає за своіх мешканців,не словом,а ділом.Чого не скажеш про Франківськ,де влітку весь центр-суцільний пивний майданчик.
читач 2014.04.07, 17:15
Правильно. У Калуші його (пиво) роблять, але самі пити не будуть - нехай це роблять інші.
ник 2014.04.07, 22:00
Нічого не скажеш..!!! МОЛОДЦІ !!! в Франківську про таке можна тільки мріяти !
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

898
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

717
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1828
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3157
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2512
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2498

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

161

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

686

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

650

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1537
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

295
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

631
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

577
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

281
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

346
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26988
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

802
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19638
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

384
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

365
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

691
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1205 1