У Палаці Потоцьких розпочинають археологічні дослідження

Нещодавно під час виконання поточних ремонтно-реставраційних робіт на аварійній опорі під господарською брамою огорожі комплексу колишнього палацу Потоцьких натрапили на частину підпружної арки, яка може бути як фундаментом для опори, так і частиною фундаментів старих будівель чи підземних комунікацій.

Знахідка неабияк зацікавила археологів і істориків, які запевняють, що вся історія Палацу є саме під землею. Проведення робіт було призупинене для формування дозвільної документації на проведення археологічних досліджень та складання індивідуальної програми розвідок і розкопок.

У КП «Простір інноваційних креацій «ПАЛАЦ» прогнозують археологам великий обсяг роботи і очікують на цікаві знахідки, про які досі ніхто не знав. Адже археологічні дослідження в місті проводились в дуже рідкісних випадках, більше як рятівна археологія, а на території палацу не проводились зовсім.

В планах проведення георадарного сканування, розвідки і повноцінного розкопу. Кожен з цих етапів потребують часу та коштів, тому до фінансування проєкту долучилася провідна компанія blago developer. Забудовник виступив єдиним меценатом першого етапу археологічного дослідження.

Будівельна компанія не лише творить сучасну архітектуру міста, але й допомагає у збереженні пам’яток архітектури. За словами директора КП ПІК «Палац» Володимира Гайдара, це справжній прецедент для усієї України, коли зголошуються меценати заради віднайдення і дослідження минулого.

Розкопки на першому етапі будуть вестися в кілька черг, перша з яких буде стосуватися господарської брами, території з обох боків біля брами та огорожі. Другою чергою буде закладено один з шурфів для дослідження підземного ходу і фундаментів муру біля корпусу З. Наступним етапом, згідно з програмою, планується досліджувати центральне і праве крило палацу, суміжно з корпусом Ж, під якими ймовірно, є підземна частина палацу із його фундаментом.

Комплекс колишнього палацу Потоцьких – всім добре знане місце у центральній частині Івано-Франківська. Історичні будівлі дійшли до наших днів зі слідами багаторазових трансформацій і руйнувань та мають неабияку історичну та культурну цінність.

Це спадщина палацового та госпітального етапів функціонування комплексу не лише для міста, а й для Європи. Та через певні історичні особливості, пов’язані з власністю та використанням, як об’єкта з обмеженим доступом, його історія досі залишається таємницею, розгадати яку і взялися ініціатори дослідження – КП ПІК «ПАЛАЦ».

Раніше спеціальних археологічних розкопок на території Комплексу не проводилося, тому виявлені під землею археологічні залишки будівель стануть цінною знахідкою для Івано-Франківська.


Історична довідка.

Заснування резиденційного палацу, як і самого міста-фортеці Станіславова, пов'язане з заможною магнатською родиною Потоцьких, представники якої в різний час займали при дворі польського короля високі посади. Сам комплекс отримав назву на честь Андрія Потоцького та був невід'ємною частиною ренесансного міста, прототипу ідеального міста Європи.

Історичні документи свідчать, що власники міста приймали у своїй резиденції багатьох почесних гостей. Незадовго до свого коронування тут перебував гетьман великий коронний Ян Собеський, а у 1686 р. перед походом на Молдавію він гостював вже як польський король. Частим гостем Ю. Потоцького на початку XVIIІ ст. був трансільванський князь Ференц Ракочі. У 20-х рр. XVIIІ ст. завдяки станіславівським єзуїтам мала можливість перебувати у палаці Ганна – дружина Пилипа Орлика (творця першої української конституції) з двома доньками під захистом Йосипа Потоцького як союзника Івана Мазепи в антиросійській боротьбі.

У 1792 р. маєток перейшов у власність міста, а палац перетворено на австрійський військовий шпиталь. З того часу комплекс не змінював свого функціонального призначення аж до 2004 р. Госпіталь, який був тут більше, як два століття, належить до найдавніших в Україні.

Вкінці 2017 р. комплекс споруд колишнього палацу Потоцьких було передано у власність громади міста.

Тривалий час будівлі стояли замкнутими та ніяк не використовувалися. І лише у 2014 році комплексом зацікавилися місцеві митці та діячі культури, щоб не допустити їхнє подальше руйнування та вдихнути в них «друге життя».

Від того моменту завдяки такій ініціативі територію Палацу почали використовувати для проведення культурно-мистецьких презентацій, форумів, виставок та воркшопів. Відомі з них: «Свято ковалів», кінопокази просто неба, фестивалі «Карпатський простір» та «Порто-Франко», благодійні ярмарки на підтримку ЗСУ тощо.

Партнерський матеріал

Фотогалерея


28.10.2022 527
Коментарі ()

28.05.2025
Вікторія Матіїв

Фіртка порозмовляла з Сергієм Галкіним — колишнім морським піхотинуем Феодосійського батальйону. Після окупації Криму Росією у 2014 році, медики виявили в нього пухлину. Чоловіка визнали непридатним до служби. Відтоді він активно займається волонтерством: допомагає українським військовим та надає юридичні консультації.  

575
25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

2614
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

2482 4
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

2242 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2981
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2771 2

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

587

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1256

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1341

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

2140
26.05.2025

На Івано-Франківщині триває посівна кампанія.  

759
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

478
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

839
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43661
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3228
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

1167
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2164
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35384 1
27.05.2025

Німеччина, а також Франція, Велика Британія та США більше не мають обмежень щодо далекобійної зброї для України.  

338
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

461
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

680
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

817