У місії NASA DART візьме участь український бізнесмен Максим Поляков

У місії NASA із захисту Землі від космічних астероїдів візьме участь українець Макс Поляков

Наприкінці листопада 2021 року NASA запустила місію Double Asteroid Redirection Test (скорочено DART), основне завдання якої – захист Землі від космічних астероїдів. У ній бере участь компанія українця Макса Полякова — Dragonfly Aerospace, яка входить до його холдингу Noosphere. Вона повинна розробити для місії камеру, яка збиратиме дані на земній орбіті.

Яку роль у місії NASA грає Максим Поляков та його компанія

Поки що на Землю падали лише невеликі астероїди, які не завдавали істотної шкоди людям. Але бувають і винятки, наприклад, Тунгуський або Челябінський метеорити, що викликали потужні вибухи. Щоб уникнути таких ситуацій в майбутньому, NASA розробляє спеціальну систему. Її головна мета - зміна орбіти небесних тіл для того, щоб вони пройшли повз Землю.

В рамках програми DART 24 листопада 2021 з бази ВПС США Ванденберг у Каліфорнії на ракеті SpaceX запущений супутник. У вересні-жовтні 2022 року він повинен зіткнутися з астероїдом, що наближається до планети, і тим самим змінити його орбіту. Проте провести таке пробне зіткнення мало — треба ще зрозуміти, які наслідки воно матиме і чи взагалі зможе принести якусь користь.

Спостерігати за подіями планується за допомогою спеціального обладнання, зокрема закріплених на італійському супутнику CubeSat камер. Усього їх буде дві, і одна з них – Gecko, розроблена південноафриканською компанією Dragonfly Aerospace. Ця організація входить до холдингу Noosphere, який започаткував український бізнесмен Максим Поляков.

«Наші камери зарекомендували себе як надійне та технологічне рішення, — розповідає директор компанії Брайан Дін. — Вибір нашої розробки для такої важливої ​​місії NASA лише підтверджує її якість та відмінні технічні характеристики. Це гордість для нас бути причетними до такого проекту».

Про космічну камеру Gecko

Gecko є компактною камерою, яка робить кольорові знімки, стійка до несприятливих впливів і здатна працювати у відкритому космосі. Але сам по собі пристрій функціонувати не може - він призначений для інтеграції в іншу техніку (наприклад, супутник). Зроблені Gecko фотографії відразу передаються в центр управління, при цьому зберігаючись і в пам'яті девайса об'ємом 128 Гб. Камера дуже компактна - її вага становить всього 400 г.

Живиться пристрій від струму напругою 5 В та потужністю від 2,5 до 4,5 Вт, тобто йому вистачить 3 батарейок формату АА. При цьому смуга огляду – цілих 80 на 500 км.

Єдиний нюанс камери - вона не може працювати за дуже низьких космічних температур, так що її доведеться підігрівати. Але з цим проблем не повинно бути - пристрій необхідно зігріти всього до 0 градусів Цельсія. За таких умов воно зможе стабільно працювати. А нестабільно - навіть за зовнішньої температури до -20.


Що відомо про компанію Dragonfly Aerospace

Dragonfly Aerospace - це невеликий південноафриканський стартап, в який інвестував Макс Поляков. Головна мета компанії – створення компактних технологічних рішень для космічних досліджень. Поки що вона розробляє лише оптичні супутники, але зупинятись на цьому не збирається. Планується налагодити виробництво мікросупутників вагою від 100 до 300 кг. Dragonfly Aerospace розташована в Кейптауні та має свої виробничі потужності, де й виготовляє космічні камери власної розробки. Наразі на рахунку компанії вже дев'ять проєктів під егідою NASA. Усе це супутники вагою від 64 до 400 кг, 7 з них успішно виведено на земну орбіту і вирішили поставлені перед ними завдання.

Хто такий Макс Поляков і як він став працювати у галузі космічних технологій

Поляков Максим Валерійович народився у Запоріжжі у сім'ї інженерів «Хартрона», тому його з дитинства приваблював космос. Після закінчення університету Максим Поляков вирішив зайнятися бізнесом та запустив кілька успішних IT-проєктів, які згодом продав. На вторговані гроші бізнесмен перебрався до США та заснував там у 2014 році стартап Noosphere Ventures, який і став втіленням його мрії про космос.

Космічна діяльність розпочалася з дослідження з розпізнавання фотографій із супутників. Трохи пізніше він купив і відродив збанкрутілу компанію Firefly Aerospace, що займалася розробкою ракет-носіїв. А ще за кілька років була створена Dragonfly Aerospace, яка створює обладнання для орбітальних супутників.

Компанії, що входять до Noosphere Ventures, запустили кілька перспективних проєктів. Один із них — розробка ракети-носія Alpha для космічних місій NASA. Також вони займаються створенням робота-місяцехода, який повинен брати участь у висадці на земний супутник.


24.12.2021 9167
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1350
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1033
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2050
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3537
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1329
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1314

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1644

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

479

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1122

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1284
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

315
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24242
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

491
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

364
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

600
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1488
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

664
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

2018
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

572
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1444 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

601
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

516