Днями з благословення митрополита Івано-Франківського і Галицького владики Іоасафа в обителі, де наразі знаходиться чоловічий Хресто-Воздвиженський Манявський монастир (УПЦ КП), відбулося виїзне засідання оргкомітету зі встановлення монумента. Було визначене місце, де постане пам’ятник, і дата його урочистого відкриття.
«Свого часу я досліджував документальні джерела, які стосувалися історії Скиту, бо в час його поновлення в 1998 році з цього приводу була величезна полеміка серед науковців, - розповідає дослідник, автор книги «Слово про Скит Манявський» (2004), журналіст і письменник, член оргкомітету Богдан Сушинський. – Досліджував я і проблему поховання гетьмана Івана Виговського. На сьогоднішній день достеменно відомо: офіційної страти не було. Поляки таємно розстріляли Виговського і віддали його тіло дружині для поховання. Але де саме він похований не знає ніхто. З цього приводу історики, і не тільки вони, дискутували дуже запекло. Питання хвилює багатьох, оскільки йдеться про місце вшанування пам'яті великого гетьмана, який у битві при Конотопі в липні 1659 року піхотою козаків наголову розбив регулярне московське військо. То була одна з найбільших українсько-російських битв і одна з найбільших військових перемог українців».
За словами пана Сушинського, зберігся оригінал заповіту Івана Виговського, в якому той просить поховати його «у Скиті Великім, у склепі мурованім, в церкві Воздвижения Чесного Хреста…» Оскільки є заповіт, наголошує дослідник, то можна вважати Скит Манявський місцем заповітного поховання гетьмана Виговського. «Якщо знайдемо його останки і доведемо, що то саме вони, тоді будемо вирішувати громадою – або ми виконуємо його заповіт і переносимо їх сюди, в Маняву, або ж залишаємо тут місце заповітного поховання, а могилу - деінде», - пояснив Богдан Сушинський.
Таку точку зору поділяє і владика Іоасаф. «Зберігся лист польською мовою від дружини Виговського Олени (Стеткевичівни) до ігумена монастиря з проханням поховати її біля чоловіка», - повідомив митрополит. Власне він і очолив оргкомітет зі встановлення пам’ятника гетьману на території Скиту. В робочій групі також депутати обласної ради, зокрема Микола Семенюк, голова обласної «Просвіти» Степан Волковецький, голови Всеукраїнського Благодійного Фонду Юрій Дерев’янко та Володимир Грабовецький, група архітекторів та скульпторів під керівництвом голови обласної Спілки архітекторів України Миколи Капака.
За попередніми даними, пам’ятник Виговському буде виконаний як погруддя. Проект розробила група пана Капака. Фінансують його втілення Юрій Дерев’янко та Володимир Грабовецький. Відкриття монументу символічно приурочили до Покрови, 14 жовтня. «Перший в Україні пам’ятник Виговському засвідчить, що Скит Манявський є величним духовним центром не лише для вірних, - підсумував владика Іоасаф. – Це – святе місце для всієї України, для всіх, хто береже і цінує історію своєї батьківщини».