У Манявському Скиті на Івано-Франківщині споруджують перший в Україні пам’ятник гетьману Івану Виговському

 

Днями з благословення митрополита Івано-Франківського і Галицького владики Іоасафа  в обителі, де наразі знаходиться чоловічий Хресто-Воздвиженський Манявський монастир (УПЦ КП), відбулося виїзне засідання оргкомітету зі встановлення монумента. Було визначене місце, де постане пам’ятник, і дата його урочистого відкриття.

 

«Свого часу я досліджував документальні джерела, які стосувалися історії Скиту, бо в час його поновлення в 1998 році з цього приводу була величезна полеміка серед науковців, - розповідає дослідник, автор книги «Слово про Скит Манявський» (2004), журналіст і письменник, член оргкомітету Богдан Сушинський. – Досліджував я і проблему поховання гетьмана Івана Виговського. На сьогоднішній день достеменно відомо: офіційної страти не було. Поляки таємно розстріляли Виговського і віддали його тіло дружині для поховання. Але де саме він похований не знає ніхто. З цього приводу історики, і не тільки вони, дискутували дуже запекло. Питання хвилює багатьох, оскільки йдеться про місце вшанування пам'яті великого гетьмана, який у битві при Конотопі в липні 1659 року піхотою козаків наголову розбив регулярне московське військо. То була одна з найбільших українсько-російських битв і одна з найбільших військових перемог українців».

 

За словами пана Сушинського, зберігся оригінал заповіту Івана Виговського, в якому той просить поховати його «у Скиті Великім, у склепі мурованім, в церкві Воздвижения Чесного Хреста…» Оскільки є заповіт, наголошує дослідник, то можна вважати Скит Манявський місцем заповітного поховання гетьмана Виговського. «Якщо знайдемо його останки і доведемо, що то саме вони, тоді будемо вирішувати громадою – або ми виконуємо його заповіт і переносимо їх сюди, в Маняву, або ж залишаємо тут місце заповітного поховання, а могилу - деінде», - пояснив Богдан Сушинський.

 

Таку точку зору поділяє і владика Іоасаф. «Зберігся лист польською мовою від дружини Виговського Олени (Стеткевичівни) до ігумена монастиря з проханням поховати її біля чоловіка», - повідомив митрополит. Власне він і очолив оргкомітет зі встановлення пам’ятника гетьману на території Скиту. В робочій групі також депутати обласної ради, зокрема Микола Семенюк, голова обласної «Просвіти» Степан Волковецький, голови Всеукраїнського Благодійного Фонду Юрій Дерев’янко та Володимир Грабовецький, група архітекторів та скульпторів під керівництвом голови обласної Спілки архітекторів України Миколи Капака.

 

За попередніми даними, пам’ятник Виговському буде виконаний як погруддя. Проект розробила група пана Капака. Фінансують його втілення Юрій Дерев’янко та Володимир Грабовецький. Відкриття монументу символічно приурочили до Покрови, 14 жовтня. «Перший в Україні пам’ятник Виговському засвідчить, що Скит Манявський є величним духовним центром не лише для вірних, - підсумував владика Іоасаф. – Це – святе місце для всієї України, для всіх, хто береже і цінує історію своєї батьківщини».


19.07.2012 2178 0
Коментарі (0)

05.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

440
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1181
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2819 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2321
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3188
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2767

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

590

Християнство називають релігією любові, і здається, ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

606

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

1123

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2350
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20554
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

776
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

2048
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

342
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

941
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5638
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7500
03.02.2025

Колективи Івано-Франківського театру драми та комедії та Івано-Франківський драмтеатр підтримали протест у "Молодому театрі".  

1086
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

815
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1164 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1683 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1524