У "Лексиконі інтимних міст" Андруховича місця для Івано-Франківська не знайшлося

 

Вийшла друком нова книжка Юрія Андруховича під кодовою назвою «ЛіМ». «Лексикон інтимних міст. Довільний посібник з геопоетики та космополітики» — так називається зібрання 111 есеїв про 111 міст світу від новочасного літературного «патріарха» і затятого мандрівника Андруховича.

 

Книжка, появи котрої невтомно чекали, так само невтомно рекламували видавці (Міжнародний поетичний фестиваль MERIDIAN CZERNOWITZ) та схильний до акторства автор, пише газета "Галичина".

А виглядало це так. Ще до виходу «Лексикону...», а точніше 11 тижнів до виходу його недрукованими сторінками подорожували учасники он-лайн-ігри, відгадуючи 11 зашифрованих міст. Під час презентації переможці отримали від автора книжки в подарунок. Книжок було, звичайно, також 11, хоча одна залишилася, бо 11-те місто ніхто не відгадав. Відтак були автограф-сесії та «додаткові автограф-сесії». Згодом — презентації в Чернівцях.

Далі першими придбали книжку відвідувачі Київського міжнародного книжкового ярмарку «Медвін» — на стенді видавництва «Майстер книг» 11 листопада з 11.11 год. Письменник провів автограф- і фотосесію. Це в столиці.

В івано-Франківську, рідному місті Андруховича, про котре, між іншим, у новій книжці — ні слова, читачі також ринули до книгарень, і вже з 11 години 11 листопада купували літературний атлас, словник, енциклопедію, збірку есеїв, мрію, сон — кожен своє, віддаючи за це ще тепле поліграфічне диво 111 гривень. Як сказав хтось, то зовсім небагато — по гривні за місто. Одна з книгарень обласного центру зробила комерційний піар-хід, знизивши ціну до 106 гривень.

Дуже гарна книжка, інакше не скажеш. На обкладинці, правда, якась незрозуміла ілюстрація, вельми картата, вона начебто не вписується у загальний чорно-білий декор сторінок, однак редактори зазначають, що то фрагменти картини невідомого художника з Екваторіальної Гвінеї. і це абсолютно змінює враження. Чи є в книжці щось про місто з цієї країни, сказати важко, бо для цього треба мати добрі знання з географії (автор не завжди вказує країну, до котрої належить місто, винесене в заголовок. Думайте самі, шукайте на карті або ж «рурліть»). Не надто відомих міст цілком достатньо. Називати їх, звичайно, не варто, бо в кожного з нас свої стосунки з географією.

Нова книжка Андруховича складається з автобіографічних оповідань, які розповідають про життя й пригоди письменника в різних містах України та цілого світу. Нова книжка закликає до гри. Для неї письменник навіть подає інструкцію у передмові і дає власну послідовність міст, подавши абетку латинськими літерами. Андрухович відстежує, що зміниться від застосування латинки, і розмірковує про долю міст у власному ж словнику. Продовжуючи гру в міста, письменник іде далі: роздумує про відмову від абеткового принципу, віддаючи перевагу хронологічному порядкові або ж «писати про міста, орієнтуючись на річки». Гра в слова, гра в міста, гра в «міста, в яких мені снилися сни», «міста, в яких мені нічого не снилося», «міста, які мені снилися», «міста, в яких я не спав», «міста, які не сплять», «міста, які не дають спати». Все це для Андруховича — вичерпний перелік творчого підходу до міст. Однак кожен із нас, переконана, може продовжити гру.

Книжка має ще й додаток. Андрухович перелічує міста, яких у книжці немає, яких уже немає взагалі, але про котрі він хотів би написати. А ми — прочитати.

Тепер погортаємо сторінки. Є місто, в котрому, як зізнається автор, він не бував і не буде ніколи. То Цурюпинськ. Написав про нього, напевно, щоб Цюриху не було самотньо. Жодних пропусків в українському алфавіті, крім Ь, автор не допустив. Навіть на И знайшлося місто — Истад. Це Швеція, знаєте? Найкоротша стаття присвячена Єнакієвому — лише чотири рядки. Але місто автор відвідував, 2007-го. Заради справедливості додамо, не відвідував, а проїздом був. А от в Єрусалимі, зізнається, також не був, але ще має «цілу вічність, аби відвідати». «Та я в ньому все одно буваю — завжди, коли намагаюся молитися», — читаємо про Єрусалим на сторінці 153.

Найбільша за обсягом розповідь присвячується Львову. Текст про Київ — один із найбільших і найголовніших. Часова розгортка подій дуже велика, немає прив’язки до якоїсь конкретної дати. Все починається у 1972 році, коли автор вперше приїхав до Києва на літні канікули, а закінчується роком, в якому ми ще не були, 2017-м. «За моєю власною теорією, у 2017 році відбудеться третя, остаточна, революція», — каже Андрухович.


паралелі


15.11.2011 2403 3
Коментарі (3)

Ми 2011.11.15, 11:59
"Фіртка", до чого тут цей претензійний заголовок? Адже всім відомо про заяву Андруховича, що Франківськ вартий окремої книги. Якось не гарно подаєте інформацію...
Я 2011.11.15, 12:11
Так з підтекстом миють кісточки письменнику, і обкладинка не така, і ціна, і "патріарх", але хто це робить? - нікчемні бездари та невігласи, яких він, дякувати Богу, не бачить в "упор". Респект Андруховичу.
ДиЗ 2011.11.15, 19:48
мда фірточка, впали ви в моїх очах....
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2606
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1632 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3708
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5496
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1722
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2138

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

221

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

234

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

427

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

918
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

522
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

801
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2501 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

569
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

907
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4952
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

770
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

697
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

631
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

433
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

761
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

922 2