У "Лексиконі інтимних міст" Андруховича місця для Івано-Франківська не знайшлося

 

Вийшла друком нова книжка Юрія Андруховича під кодовою назвою «ЛіМ». «Лексикон інтимних міст. Довільний посібник з геопоетики та космополітики» — так називається зібрання 111 есеїв про 111 міст світу від новочасного літературного «патріарха» і затятого мандрівника Андруховича.

 

Книжка, появи котрої невтомно чекали, так само невтомно рекламували видавці (Міжнародний поетичний фестиваль MERIDIAN CZERNOWITZ) та схильний до акторства автор, пише газета "Галичина".

А виглядало це так. Ще до виходу «Лексикону...», а точніше 11 тижнів до виходу його недрукованими сторінками подорожували учасники он-лайн-ігри, відгадуючи 11 зашифрованих міст. Під час презентації переможці отримали від автора книжки в подарунок. Книжок було, звичайно, також 11, хоча одна залишилася, бо 11-те місто ніхто не відгадав. Відтак були автограф-сесії та «додаткові автограф-сесії». Згодом — презентації в Чернівцях.

Далі першими придбали книжку відвідувачі Київського міжнародного книжкового ярмарку «Медвін» — на стенді видавництва «Майстер книг» 11 листопада з 11.11 год. Письменник провів автограф- і фотосесію. Це в столиці.

В івано-Франківську, рідному місті Андруховича, про котре, між іншим, у новій книжці — ні слова, читачі також ринули до книгарень, і вже з 11 години 11 листопада купували літературний атлас, словник, енциклопедію, збірку есеїв, мрію, сон — кожен своє, віддаючи за це ще тепле поліграфічне диво 111 гривень. Як сказав хтось, то зовсім небагато — по гривні за місто. Одна з книгарень обласного центру зробила комерційний піар-хід, знизивши ціну до 106 гривень.

Дуже гарна книжка, інакше не скажеш. На обкладинці, правда, якась незрозуміла ілюстрація, вельми картата, вона начебто не вписується у загальний чорно-білий декор сторінок, однак редактори зазначають, що то фрагменти картини невідомого художника з Екваторіальної Гвінеї. і це абсолютно змінює враження. Чи є в книжці щось про місто з цієї країни, сказати важко, бо для цього треба мати добрі знання з географії (автор не завжди вказує країну, до котрої належить місто, винесене в заголовок. Думайте самі, шукайте на карті або ж «рурліть»). Не надто відомих міст цілком достатньо. Називати їх, звичайно, не варто, бо в кожного з нас свої стосунки з географією.

Нова книжка Андруховича складається з автобіографічних оповідань, які розповідають про життя й пригоди письменника в різних містах України та цілого світу. Нова книжка закликає до гри. Для неї письменник навіть подає інструкцію у передмові і дає власну послідовність міст, подавши абетку латинськими літерами. Андрухович відстежує, що зміниться від застосування латинки, і розмірковує про долю міст у власному ж словнику. Продовжуючи гру в міста, письменник іде далі: роздумує про відмову від абеткового принципу, віддаючи перевагу хронологічному порядкові або ж «писати про міста, орієнтуючись на річки». Гра в слова, гра в міста, гра в «міста, в яких мені снилися сни», «міста, в яких мені нічого не снилося», «міста, які мені снилися», «міста, в яких я не спав», «міста, які не сплять», «міста, які не дають спати». Все це для Андруховича — вичерпний перелік творчого підходу до міст. Однак кожен із нас, переконана, може продовжити гру.

Книжка має ще й додаток. Андрухович перелічує міста, яких у книжці немає, яких уже немає взагалі, але про котрі він хотів би написати. А ми — прочитати.

Тепер погортаємо сторінки. Є місто, в котрому, як зізнається автор, він не бував і не буде ніколи. То Цурюпинськ. Написав про нього, напевно, щоб Цюриху не було самотньо. Жодних пропусків в українському алфавіті, крім Ь, автор не допустив. Навіть на И знайшлося місто — Истад. Це Швеція, знаєте? Найкоротша стаття присвячена Єнакієвому — лише чотири рядки. Але місто автор відвідував, 2007-го. Заради справедливості додамо, не відвідував, а проїздом був. А от в Єрусалимі, зізнається, також не був, але ще має «цілу вічність, аби відвідати». «Та я в ньому все одно буваю — завжди, коли намагаюся молитися», — читаємо про Єрусалим на сторінці 153.

Найбільша за обсягом розповідь присвячується Львову. Текст про Київ — один із найбільших і найголовніших. Часова розгортка подій дуже велика, немає прив’язки до якоїсь конкретної дати. Все починається у 1972 році, коли автор вперше приїхав до Києва на літні канікули, а закінчується роком, в якому ми ще не були, 2017-м. «За моєю власною теорією, у 2017 році відбудеться третя, остаточна, революція», — каже Андрухович.


паралелі


15.11.2011 2253 3
Коментарі (3)

Ми 2011.11.15, 11:59
"Фіртка", до чого тут цей претензійний заголовок? Адже всім відомо про заяву Андруховича, що Франківськ вартий окремої книги. Якось не гарно подаєте інформацію...
Я 2011.11.15, 12:11
Так з підтекстом миють кісточки письменнику, і обкладинка не така, і ціна, і "патріарх", але хто це робить? - нікчемні бездари та невігласи, яких він, дякувати Богу, не бачить в "упор". Респект Андруховичу.
ДиЗ 2011.11.15, 19:48
мда фірточка, впали ви в моїх очах....
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині починалися ще з кінця 60-х років. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла рішення про створення музею в місті. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів Ксенею Циганюк. 

1089 9
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

9730 6
25.01.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

10737 24
18.01.2024
Тіна Любчик

У п'ятницю, 19 січня, в Івано-Франківському національному медичному університеті відбудуться вибори ректора. На посаду претендують троє працівників вишу: доктор медичних наук Микола Островський, доктор медичних наук Роман Яцишин та кандидат медичних наук Руслан Савчук.  

4843
18.01.2024

Каркасні будинки відрізняються високою міцністю, надійністю і довговічністю, а також відносно недорогі в будівництві. Втім, у 2024 році ціни на будівництво каркасних будинків в Україні, як і на все інше, продовжують зростати.  

2620
16.01.2024

Всі наші бюджети – від територіальних громад і до обласного та державного, повинні стати «бюджетами перемоги».

2124

Останнім часом в соцмережах посилилась пропаганда трампістів, які звинувачують Байдена і Зеленського в тому, що ті нібито відмовляються від таких форм допомоги, як ленд-ліз і PDA.    

126

За час існування людства відбувалася величезна кількість збройних конфліктів, які переростали у війни. З різноманітних причин: територіальні претензії, сфери впливу та навіть релігійні війни. Під релігійними гаслами можна як розпочинати війну, так і фанатично самовіддано воювати.

528

Огляд світових ЗМІ у контексті того, що може чекати українців у випадку перемоги на виборах в США Дональда Трампа.

922

Популярний американський телеведучий Такер Карлсон взяв інтервю у володимира путіна. Причини цієї події були передбачливо описані ТУТ. А зараз – про те, який меседж через Карлсона передав путін для американської аудиторії. Почав він з фейкової

759
26.02.2024

Попри чудові якості, важливо розуміти, що грейпфрут відіграє особливу роль у взаємодії з певними ліками.

120
21.02.2024

Інфляція на споживчому ринку в січні 2024 року порівняно із груднем 2023 року на Прикарпатті становила 0,5%, в Україні — 0,4%.  

1127
15.02.2024

В Івано-Франківській області продовжуватимуть втілювати реформу шкільного харчування в освітніх закладах, адже діти мають споживати якісну та смачну їжу, приготовлену у добрих умовах.  

626
26.02.2024

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1768
21.02.2024

Митрополит Лев Шептицький, після проведення церковного розслідування, окремим декретом проголосив ікону Гошівської Божої Матері «Цариці Карпат» чудотворною.  

1607
15.02.2024

Якщо подружжя зіштовхнулося з кризовими проблемами у сім'ї, варто звернутися для отримання підтримки та поради до різних фахівців залежно від конкретної ситуації.  

587
10.02.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

1008
23.02.2024

На чисельні прохання в Івано-Франківську відбудеться концерт рок-кумира, українського музиканта-мультиінструменталіста, вокаліста, композитора Олега Скрипки та гурту Воплі Відоплясова. Подія відбудеться 3 березня 18:00 - Івано-Франківськ, Panorama PUB,

238
25.02.2024

Водночас президент упевнений, що союзники із Заходу не підтримують цей фейк.

202
20.02.2024

Перша інформація про те, що український президент готується звільнити Валерія Залужного, з’явилася у січні 2024 року. На той момент в Кремлі не тямили себе від радості.  

690 2
15.02.2024

Станом на лютий 2024 року Головнокомандувачу Збройних сил Олександру Сирському висловили довіру 40% українців, найвищу довіру зберігає колишній Головнокомандувач Валерій Залужний — 94%.  

1321 1
11.02.2024

Президент Володимир Зеленський вніс нові зміни у керівництво Збройних сил України, зокрема замінивши командувачів Об’єднаних сил та Десантно-штурмових військ.  

908 1