У Косові досліджуватимуть колишню в’язницю НКВС (ФОТО)

Колишню в’язницю НКВС, яку виявили в Косові на Прикарпатті, будуть досліджувати працівники комунального підприємства "Пам'ять". Четвертого березня під час експедиції вони оглянули приміщення.

На в’язницю НКВС, яка була у Косові з 1944 по 1957 роки, пошуковці натрапили під час розкопок у 1992-му році. Зараз у цьому приміщенні розташований ліцей імені Ігоря Пелипейка, пише Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.

У 1957-му році на території спробували облаштувати інтернат. Поруч теперішньої їдальні була шопа – господарська будівля. Її завалили та знайшли рештки людей. За словами учасника розкопок Василя Бовича, розкопали людські кістки й на подвір’ї, тоді ще інтернату, коли встановлювали баскетбольні щити. Про це Василю Бовичу розповів один із вчителів тодішнього закладу.

За словами голови Косівської громади Юрія Плосконоса, який також був учасником розкопок, також людські рештки знаходили й на березі річки.

"Була в нас ситуація десь 2010-2011 році. Хлопці копнули м’яч, і він полетів у річку. Вони спускалися за ним і побачили там унизу кістки. Річка підмила берег, частина обвалилася і якраз звідти посипалася велика кількість частин скелета. Тоді ми подивилися, що воно ніби збігається з водовідвідним ровом. Думали, що людей прикопали", - розповідає Юрій Плосконос.

Рештки 19-ти людей, яких знайшли, перепоховали на подвір’ї церкви Святого Василія в Косові. Розкопуючи рів далі, пошуковці нічого не знайшли.

П'ять років тому у Косів приїжджав один із в’язнів цієї тюрми. Він, за словами директора ліцею Віктора Барчука, зараз проживає в Англії. Чоловік попросив сина привезти його сюди.

"Він сам був єврейського походження. Один чоловік, почувши бесіду, що їх (євреїв - ред.) будуть страчувати, зробив добру справу. Була можливість взяти людину на роботу чи куди. Він його взяв і той втік", - розповідає Віктор Барчук.

Федір Тершак також брав участь у розкопках у 1992-му році. Він безпосередньо проводив роботи в підвалах та приміщеннях, де ймовірно були камери із в’язнями. Учасник розкопок розповідає, що пошуковці тоді знайшли схему цих підвальних приміщень.

"Коли добралися до цих підвалів, ми побачили, що склепіння з цегли. Але там в одному місці була стіна нерівна. Зрозуміли, що далі ще є. Бачите, під кожним вікном знаходиться вхід. Він замурований, але точно є. Ми продовбали одну стіну. Вона дуже товста - десь сантиметрів 80. Почали розкопувати, було засипано повністю. Ми дісталися до підлоги. Перед самою підлогою - шар чорної землі, яка нехарактерна тут. Виглядає так, ніби щось тут спалено або приховано", - розповідає Федір Тершак.

У приміщеннях ліцею колись утримували та катували в’язнів, а також проводили суди над ними. Також сюди привозили й тіла повстанців, загиблих у навколишніх селах.

"Ми встановили, що є певна потреба розкриття підвальних приміщень в головному корпусі Косівської гімназії. Там є можливість пробити вхід з боку коридору. Однозначно, що ми встановили, що були підвальні приміщення. Які там можуть очікувати знахідки, важко сказати", - каже керівник обласного комунального підприємства "Пам'ять" Василь Тимків.

За його словами, сподіваються знайти там й певні документи тих часів. Зараз пошуковці тільки оглянули приміщення. Роботи почнуть, коли буде краща погода, а ліцеїсти підуть на канікули.


Читайте також:

На Франківщині розкопали ймовірне поховання часів Першої світової війни (ФОТО/ВІДЕО)

У Делятині знайшли поховання німецьких вояків часів Другої світової війни


07.03.2021 902
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1275
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2567
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2134
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2199
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6601 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2476 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

371

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1183

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1309

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1441
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

307
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

175
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

603
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

76
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26538
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

569
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10486 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

78
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

108
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

424
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

571
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

642