У Косові досліджуватимуть колишню в’язницю НКВС (ФОТО)

Колишню в’язницю НКВС, яку виявили в Косові на Прикарпатті, будуть досліджувати працівники комунального підприємства "Пам'ять". Четвертого березня під час експедиції вони оглянули приміщення.

На в’язницю НКВС, яка була у Косові з 1944 по 1957 роки, пошуковці натрапили під час розкопок у 1992-му році. Зараз у цьому приміщенні розташований ліцей імені Ігоря Пелипейка, пише Фіртка з посиланням на Суспільне Карпати.

У 1957-му році на території спробували облаштувати інтернат. Поруч теперішньої їдальні була шопа – господарська будівля. Її завалили та знайшли рештки людей. За словами учасника розкопок Василя Бовича, розкопали людські кістки й на подвір’ї, тоді ще інтернату, коли встановлювали баскетбольні щити. Про це Василю Бовичу розповів один із вчителів тодішнього закладу.

За словами голови Косівської громади Юрія Плосконоса, який також був учасником розкопок, також людські рештки знаходили й на березі річки.

"Була в нас ситуація десь 2010-2011 році. Хлопці копнули м’яч, і він полетів у річку. Вони спускалися за ним і побачили там унизу кістки. Річка підмила берег, частина обвалилася і якраз звідти посипалася велика кількість частин скелета. Тоді ми подивилися, що воно ніби збігається з водовідвідним ровом. Думали, що людей прикопали", - розповідає Юрій Плосконос.

Рештки 19-ти людей, яких знайшли, перепоховали на подвір’ї церкви Святого Василія в Косові. Розкопуючи рів далі, пошуковці нічого не знайшли.

П'ять років тому у Косів приїжджав один із в’язнів цієї тюрми. Він, за словами директора ліцею Віктора Барчука, зараз проживає в Англії. Чоловік попросив сина привезти його сюди.

"Він сам був єврейського походження. Один чоловік, почувши бесіду, що їх (євреїв - ред.) будуть страчувати, зробив добру справу. Була можливість взяти людину на роботу чи куди. Він його взяв і той втік", - розповідає Віктор Барчук.

Федір Тершак також брав участь у розкопках у 1992-му році. Він безпосередньо проводив роботи в підвалах та приміщеннях, де ймовірно були камери із в’язнями. Учасник розкопок розповідає, що пошуковці тоді знайшли схему цих підвальних приміщень.

"Коли добралися до цих підвалів, ми побачили, що склепіння з цегли. Але там в одному місці була стіна нерівна. Зрозуміли, що далі ще є. Бачите, під кожним вікном знаходиться вхід. Він замурований, але точно є. Ми продовбали одну стіну. Вона дуже товста - десь сантиметрів 80. Почали розкопувати, було засипано повністю. Ми дісталися до підлоги. Перед самою підлогою - шар чорної землі, яка нехарактерна тут. Виглядає так, ніби щось тут спалено або приховано", - розповідає Федір Тершак.

У приміщеннях ліцею колись утримували та катували в’язнів, а також проводили суди над ними. Також сюди привозили й тіла повстанців, загиблих у навколишніх селах.

"Ми встановили, що є певна потреба розкриття підвальних приміщень в головному корпусі Косівської гімназії. Там є можливість пробити вхід з боку коридору. Однозначно, що ми встановили, що були підвальні приміщення. Які там можуть очікувати знахідки, важко сказати", - каже керівник обласного комунального підприємства "Пам'ять" Василь Тимків.

За його словами, сподіваються знайти там й певні документи тих часів. Зараз пошуковці тільки оглянули приміщення. Роботи почнуть, коли буде краща погода, а ліцеїсти підуть на канікули.


Читайте також:

На Франківщині розкопали ймовірне поховання часів Першої світової війни (ФОТО/ВІДЕО)

У Делятині знайшли поховання німецьких вояків часів Другої світової війни


07.03.2021 1000
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

12197
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1489
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1090
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2113
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3637
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1374

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1755

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

544

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1177

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1342
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

573
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24290
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

532
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

499
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

653
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1539
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

708
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7272
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

651
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1680 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

643
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

554