У Коломиї відкрили перше соціальне підприємство, де працюють люди з інвалідністю (ФОТО)

У березні 2017 року в Коломиї три жінки — мами дітей з інвалідністю — створили громадську організацію «Саме час». Метою діяльності є допомога молодим людям з інвалідністю із соціалізацією та самореалізацією, захист їхніх прав та інтересів, а також активне інформування українців про важливість і переваги інклюзивності середовища й рівності в суспільному житті.

У 2019 році було вирішено заснувати в Коломиї соціальне підприємство, де могли б працювати молоді люди з інвалідністю — так було ініційовано створення майстерні з пошиття екосумок. Реалізацію задуму розпочали в березні 2020 року за підтримки Проекту ПРОМІС і Коломийської міської ради.

«У нас у Коломиї діє реабілітаційний центр, який раніше могли відвідувати діти з інвалідністю лише до 18 років. ГО «Саме час» посприяла тому, щоб у центрі відкрили молодіжну групу для тих, хто вже пройшов цей віковий рубіж. Спостерігаючи за підопічними центру, помітили, що серед них є молоді люди, які хочуть долучитися до трудової діяльності, а не лише відвідувати гуртки. Із цих спостережень визріла ідея створення майстерні. Спершу думали про виготовлення гончарних виробів, але зрозуміли, що в такому разі зможемо запропонувати дуже мало робочих місць. Роздумуючи над різними варіантами, врешті зупинилися на екосумках. До їх пошиття можуть бути задіяні люди як із фізичними, так і з інтелектуальними порушеннями. Наш вибір підкріпився й тим, що турбота про довкілля на сьогодні є вкрай актуальною темою», — розповіла Ірина Юрах, керівниця проекту «Майстерня «ЕкоСумка» — розвиток та перспектива для осіб з інвалідністю», співзасновниця ГО «Саме час».

Передусім створення соціального підприємства передбачало організацію приміщення майстерні з урахуванням потреб людей з інвалідністю та встановлення всього необхідного обладнання. Коломийська міська рада зробила свій внесок у втілення ініціативи у формі встановлення павільйону майстерні на території Коломийського товариства «Червоний хрест» за адресою: вул. Петлюри, 24. Однак установлення карантину через пандемію COVID-19 внесло істотні корективи в хід реалізації проекту: резервні кошти міського бюджету спершу було спрямовано на боротьбу із захворюванням, тож організацію простору майстерні було завершено в листопаді 2020 року.

У майстерні до трудової діяльності буде залучено до 15 осіб з інвалідністю віком 18–35 років. Охочих уже дібрали з огляду на їхню зацікавленість у трудовій діяльності та фізичні можливості. Влітку спеціально запрошена фахівчиня з крою та шиття провела для молоді з інвалідністю кількаденний тренінг щодо технологічних особливостей виготовлення й обробки екоторбинок. Також навчалася й керівниця майстерні Ірина Юрах — щоб познайомитись із сучасними методами виготовлення екосумок і всіма їх нюансами та надалі забезпечувати виробничий процес на високому рівні.

«Окрім молоді з інвалідністю, до роботи майстерні будемо залучати волонтерів і школярів. Наразі плануємо, що до кожного працівника буде «закріплений» один волонтер — як друг і особистий асистент. На практиці, імовірно, будемо переглядати кількість присутніх: приміщення майстерні невелике і слід забезпечити всім комфортне перебування. Важливо, що волонтери вже мають навички роботи та спілкування з особами з інвалідністю: у 2018 році наша організація проводила піврічну «Школу соціального волонтера», відтак маємо чудесних випускників, які радо зголосилися допомагати в роботі соціального підприємства й уже пройшли ознайомче навчання у сфері крою та шиття», — поділилася Ірина Юрах.

Робочі процеси у майстерні організовано в п’яти зонах: дві комп'ютеризовані швейні машини, оверлок, ультразвукова машина та розкрійний стіл. Отже, одночасно до процесу виготовлення виробів можна залучити п’ятеро людей з інвалідністю. Сумки шитимуть із домотканого лляного полотна і спанбонду — матеріали вже закупили в українських виробників. Важливим складником конкурентоздатності сумок є можливість наносити на них принти, тож для майстерні планують придбати спеціальний принтер для друку на тканині.

Продаватимуть екоторбинки у крамницях і супермаркетах Коломиї, на ярмарках у туристичних місцевостях, а також онлайн — щоб відповідати вимогам часу. Для реалізації продукції ініціатори проекту активно шукають партнерів, але вже мають домовленість, наприклад, з Асоціацією готельєрів Яремчанщини про виготовлення для них брендованих сумок.

«Отримані від реалізації продукції кошти буде використано на оплату праці, поновлення запасів тканин та розвиток виробничої інфраструктури. Найвищий пріоритет нашої діяльності — відкриття молодим людям з інвалідністю можливостей для самореалізації. Їхня зайнятість буде не просто творчістю чи саморозвитком, а оплачуваною роботою. Гроші дадуть і заохочення, і відчуття відповідальності за результат. Будемо докладати всіх зусиль, щоб працівники майстерні залишалися з нами якомога довше, отримували задоволення та не втрачали ентузіазму», — додала Ірина Юрах.

Майстерня з пошиття екосумок стала першим у Коломиї соціальним підприємством, орієнтованим на залучення до праці людей з інвалідністю. Крім того, що крій та шиття допомагають розвивати моторику рук, тактильні відчуття, концентрацію уваги, заняття даватиме дохід і формуватиме певний рівень незалежності молодих людей з інвалідністю. А пізніше комунікація зі школярами та передання їм набутого практичного досвіду стане чинником особистісного зростання як для людей з інвалідністю, так і для учнів середніх шкіл. Підтримуючи створення таких соціальних підприємств, Проект ПРОМІС допомагає впроваджувати важливі інклюзивні зміни в містах і формувати умови для соціалізації людей з інвалідністю.

 

Фотогалерея


20.01.2021 783
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1264
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1015
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2022
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3503
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1304
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1290

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1587

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

460

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1102

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1267
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24227
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

475
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2636
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

556
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1467
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

649
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15343
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

455
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

502
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1313 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

591
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

500