У Коломиї на єврейському кладовищі вандали розтрощили десятки старовинних надгробків (фото)

 

 

13 січня о 1 годині ночі на єврейському кладовищі в Коломиї, що на вул. Чехова, зловмисники зірвали чотири відеокамери і знову підпалили молитовну капличку – охель. Яків Заліщикер, голова місцевої єврейської громади, – у відчаї: таких збитків їхня община в Коломиї ще не зазнавала за роки незалежності.


Як повідомляє Дзеркало Коломиї, уперше невідомі підпалили капличку в ніч на 19 вересня 2015 року. Після тих подій єврейська община оголосила винагороду – 10 тисяч гривень тому, хто знайде злочинців, які підпалили їхню святиню.


Невдовзі було вчинено повторний підпал, в результаті якого пошкоджено дах та стіни. Утім зловмисники не зупинилися і на цьому: 13 січня цього року о 1 годині ночі намагалися підпалити охель втретє, проте суміш, якою облили каплицю, на щастя, не розгорілася.


Яків Заліщикер спробував описати журналістам той вечір. Почалося все з того, розповідає він, що один із зловмисників спочатку погрожував, мовляв, підірве кладовище до 3 кілометрів, адже «на нього надійшло багато скарг».


«Ця людина ходила по кладовищі і щось довго розглядала. Потім я зрозумів, що він шукав відеокамери, вже готуючись до злочину. Я йому пояснив: якщо є скарги, нехай подають їх у місцеву раду, так буде законно», – розповідає Яків Заліщикер.


26 грудня минулого року о пів на 23 годину камери спостереження зафіксували машину, з якої вийшло троє юнаків. Вони пройшли через центральний вхід до стіни з меморіальними плитами. Спершу молодики намагалися відірвати їх брусками, та, зіткнувшись з невдачею, взялися за ломи, за допомогою яких розбили приблизно 42 пам’ятні плити. Ними колись були вимощені подвір’я біля будинків коломиян, серед них й надгробні плити, знайдені торік біля ратуші. Ще чимало надгробків з вулиці Франка, де колись містилося ґестапо. Пам’ятники Леніну та Кірову в місті також стояли на цих надгробних єврейських плитах.


За словами Якова Заліщикера, цим плитам майже 200 років, їх відривали так, що ті падали і розколювалися. Процес тривав близько 20 хвилин. На відео видно, як вздовж кладовища проходять люди, та поліцію тієї ночі так ніхто і не викликав.


Голова єврейської громади передав всі необхідні матеріали правоохоронним органам, зараз ведеться слідство. Чоловік стверджує, що знає імена двох правопорушників. Також Яків Заліщикер впевнений у тому, що два останні злочини скоїли одні й ті самі особи, адже це можна легко ідентифікувати за статурою, яку зафіксували відеокамери.


«Така організація, як Ку-клукс-клан і різні інші фашистські речі, якими вони обписували стіни каплиці, а також синагоги, є забороненими в Україні. Звідси й висновок», – додає наостанок Яків Заліщикер.


Конфлікт з єврейською общиною у Коломиї тягнеться ще від вересня, саме тоді їхні представники закрили всі входи до міського скверу по вул. Чехова. Люди, які того дня навідалися до парку, побачили оголошення на аркуші формату А4 такого змісту: «У зв’язку з роботами по благоустрою та з метою забезпечення безпеки відвідувачів доступ до кладовища буде закритий з 17.09.2015 р. по 01.10.2017 р.».


Своє рішення поставити входи на замки пояснили початком ремонтних робіт з благоустрою меморіального комплексу.


Сквер по вул. Чехова для містян – звичне місце відпочинку, а для мешканців вул. Леонтовича цей парк ще й значно коротить шлях з дому до роботи і навпаки. Але, як зазначає Я. Заліщикер, це місце – не парк, а меморіальне кладовище, на це мають відповідні документи: у 1995 році Коломийська міськрада за головування Ігоря Довганюка визнала частину міського скверу площею 1,4 га по вул. Чехова територією меморіального кладовища та видала єврейській громаді дозвіл на розробку проекту впорядкування згаданої території.


Якщо повертатися до вересневих подій, тоді міськрада не видавала жодних дозволів на закриття входів до скверу, а проект благоустрою кладовища – не погоджувала.


Нині, як відомо, триває досудове розслідування актів вандалізму на єврейському кладовищі.

 

 

 

 

 


23.01.2016 733 0
Коментарі (0)

17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1288
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6893
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14914 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1828
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1077
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6555

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

878

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1670

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1473

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1340
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

443
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

702
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

863
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

674
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1765
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

789
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1092
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34923 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

269
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

444
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

754
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

670