У Києві презентували Галицьке Євангеліє 1144 року (фото)

Вчора, 23 листопада, у Софії Київській відбулася презентація факсимільного видання Галицького Євангеліє 1144 року.

Спільний проект Церкви, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника та Українського Католицького Університету – це кропітка праця багатьох людей і інституцій.

В урочистій презентації взяли участь Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, генеральний директор Національного заповідника “Софія Київська” Неллі Куковальська, ректор Прикарпатського університету, професор Ігор Цепенда, перший заступник голови Наглядової ради ПНУ, керівник проекту “Галицьке Євангеліє 1144 року” Ігор Олійник. 

А також керівник Центру медієвістичних студій Прикарпатського університету Мирослав Волощук, директор видавництва Українського Католицького Університету Володимир Нетак, віце-ректор Київської Трьохсвятительської духовної семінарії УГКЦ о.доктор Роман Островський, завідувач Відділу “Музей книгодрукування” Львівської національної галереї мистецтв ім.Бориса Возницького, кандидат історичних наук Віра Фрис, співкоординатори дослідницької програми “Київське християнство” професор Ігор Скочиляс та о.доктор Роман Завійський.

Для українських християн – це історична подія і тому дуже символічно, що видання Галицького Євангеліє було представлено саме у колисці Київської Русі.

Проект відбувся за Благословення Глави УГКЦ Патріарха Святослава та фінансової підтримки Ігоря Олійника – першого заступника голови Наглядової ради Прикарпатського університету.

У своєму виступі Блаженніший Святослав окремо подякував Прикарпатському університету за допомогу в реалізації проекту та наголосив на спільній спадщині цього унікального видання і присутність на презентації православних ієрархів підтверджує це ствердження.

Ректор університету, професор Ігор Цепенда під час урочистої презентації зазначив, що Український Католицький Університет та Прикарпатський національний університет не випадково долучилися до цього важливого проекту.

“Обидва університети мають певний досвід у проведенні фундаментальних досліджень. Зокрема, Український Католицький університет впродовж останнього десятиліття творить фундаментальні дослідження в рамках програми “Київське християнство”. Прикарпатський університет впродовж останніх років зробив вагомі кроки до фундаментальних досліджень українських монастирів і зараз ми розпочинаємо новий проект з вивчення історії Гошівської обителі на Ясній Горі в Карпатах. Науковці нашого університету вже презентували свої перші книги в рамках цих проектів”, – зазначив ректор Ігор Цепенда.

“Велика честь і подяка тим людям, доброчинцям і меценатам, які такі пам’ятки повертають. Адже наша нація стоїть на трьох великих китах – це мова, духовність і культурна спадщина”, – сказала під час презентації генеральний директор Національного заповідника “Софія Київська” Неллі Куковальська.

Своєю чергою перший заступник голови Наглядової ради Прикарпатського університету, керівник проекту “Галицьке Євангеліє 1144 року” Ігор Олійник подякував усім хто долучився до створення факсимільного видання Галицького Євангеліє та вручив перший примірник Главі УГКЦ Блаженнійшому Святославу.


Довідка: 

Крилоське (Галицьке) Євангеліє — рукописне Євангеліє 1144 року, найдавніший з точно датованих слов’янських рукописів Євангелія-тетр (четвероєвангелія). Знаходиться в зборах Державного історичного музею Росії. Рукопис створено в Галицько-Волинському князівстві. На початку XIV століття, після доповнення рукопису (див. нижче) Крилоське євангеліє вкладено якимось Яковом в якийсь храм. Запис про це зберігся на ст. 111, але її початок втрачено та назва храму залишається невстановленою. У 1576 рукопис перебувала в Успенському кафедральному соборі Крилоса (стародавнє місто Галич, в даний час село в Івано-Франківській області, Україна) про що свідчить залишений на ньому підпис єпископа Гедеона (Балабана). У 1679 запис на аркуші 228 залишив Сучавський митрополит Досифей, що свідчить про знаходження Євангелія в Молдові.

Митрополит збирався повернути Євангеліє назад в Крилос, але в невстановлений час рукопис потрапив в Москву до справщиків друкарського двору ієромонаха Тимофія і у 1699 після його смерті надійшла в бібліотеку Московського друкарського двору. У 1786 Євангеліє за імператорським указом разом з іншими стародавніми книгами друкарського двору передано в Московську Синодальну бібліотеку. У 1920 рукопис надійшов у відділ рукописів Державного історичного музею у Москві, де зберігається донині.

Наукове видання Євангеліє виконано єпископом Амфілохієм (Сергиївським-Казанцевим). Він підготував і видав у 1882-1883 тритомний твір: «Четвероєвангеліє Галицьке 1144 р; звірення з давньослов’янськими рукописними Євангеліями XI-XVII ст. і друкованими: Острозьким 1576 р і Київським 1788 р з грецьким євангельським текстом 635 року, звірення з грецькими Четвероєвангеліями X і X-XI ст. графа Орлова-Давидова та з різночитаннями, обраними Преосвященним Порфирієм з Євангелій Публічної Бібліотеки в С.-Петербурзі і друкованими 1757 р виданнями Рейнекція і 1854 р видання Тішендорф». Копію Галицького Євангеліє у 2014 році подарував Прикарпатському національному університету ім. В. Стефаника Михайло Вишиванюк.

 

Фотогалерея


24.11.2018 1709
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1334
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1024
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2047
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3531
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1326
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1312

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1635

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

475

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1118

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1282
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24238
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

487
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2649
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

597
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1486
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

660
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15357
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

466
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

561
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1411 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

598
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

513