У Карпатах створять добровільну рятувальну службу

Професійні і громадські гірські рятувальники, представники державних служб з надзвичайних ситуацій Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської, Чернівецької областей, волонтери та члени громадських організацій, спортивних і туристичних клубів України; інструктори з водного та лижного туризму об’єдналися під час інавгураційної конференції проєкту «SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа» задля співпраці.

Про це інформує Івано-Франківщина туристична.

Мета зустрічі, яка відбулася 27 лютого в Івано-Франківську -  опрацювання механізму залучення волонтерів для пошуку та порятунку людей в Карпатах, опираючись на досвід польських колег з Гірського добровільного загону рятування Група Криніцка (GOPR).

З вітальним словом до учасників конференції звернувся начальник Управління з питань цивільного захисту Івано-Франківської облдержадміністрації Володимир Стебницький, котрий акцентував увагу на важливості даного проєкту, враховуючи туристичну привабливість Івано-Франківської області та зростання кількості активних туристів у регіоні. Про необхідність співпраці, актуальність теми безпеки в Карпатах, під час свого виступу, зазначив і перший заступник начальника Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області Ігор Оксентюк.

Під час конференції менеджер проєкту Любов Горбацьо ознайомила присутніх із основними завданнями, цілями та заходами проєкту і запросила усіх небайдужих до активної участі.

«Одним із заходів проєкту є створення та облаштування регіональних громадських навчальних центрів для гірських рятувальників. Діяльність таких центрів допоможе навчати волонтерів і підвищувати кваліфікацію вже існуючих гірських рятувальників. Окрім того, в рамках проєкту заплановано проведення восьми спільних навчань гірських рятувальників», - розповіла Любов Горбацьо.

«Якщо ми подивимося на ситуацію в Україні, то побачимо, що в останні роки відбувається зростання кількості людей, що йдуть в гори. Щороку Карпати відвідують близько 4 млн туристів, щороку в Карпатах губляться люди, щороку маємо 2-3 летальних випадки. Проблема полягає в тому, що нашим рятувальникам із теперішнім матеріальним забезпеченням та нормативною базою важко оперативно і якісно реагувати на всі форс-мажорні ситуації. Щоб не зростала кількість нещасних випадків, потрібно розвивати рятувальну службу, виводити її роботу на вищий рівень. Вихід є - створити Карпатську добровільну рятувальну службу. Аналогом є польський «GOPR», де під керівництвом працівників державної служби працюють волонтери, - зазначив Олег Ковтун, Голова правління ГО «Гірський рятувальний центр».

Сьогодні державні гірські пошуково-рятувальні служби в Україні належать до Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДДНС). ДДНС може залучати органи місцевого самоврядування та громадські організації до подолання наслідків надзвичайних ситуацій, але нормативно-правова база щодо участі громадських організацій, волонтерів у надзвичайних ситуаціях і пошукових роботах в Україні недосконала. Особливості гірських пошуково-рятувальних робіт вимагають нових підходів та можливостей. Впровадження досвіду ЄС, зокрема Польщі, реформування рятувальної служби в горах в Україні, створення нових структур, що забезпечують безпеку, можливе завдяки підтримці Європейського Союзу, оскільки проєктом «SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа» передбачено підвищення кваліфікації та технічних можливостей громадських гірських рятувальних команд за допомогою спільних навчальних програм і семінарів з обміну досвідом, створення мобільного додатку та інноваційних ІКТ.

«Життя - це найцінніше, що є у суспільстві. Тільки це повинно не просто декларуватися, а підтримуватися справою, - зазначив Михайло Косило директор Івано-Франківського обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, який є партнером проєкту.

Участь у конференції взяли польські колеги з Гірського Добровільного Загону Рятування (GOPR). Система гірських рятувальників у Польщі опирається на волонтерів. До неї залучено близько 1300 працівників і лише 100 з них працюють на платній основі. Саме цей підхід, в рамках проєкту «SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа», ми плануємо передати колегам з України, - розповів Томаш Влох, координатор проєкту від Гірського Добровільного Загону Рятування Група Криніцка (GOPR).


Довідка:

Проєкт «SWIFT: Карпатська пошуково-рятувальна мережа» стосується питань особистої безпеки місцевого населення (до 4 млн) і туристів Карпатського регіону. Щорічно в регіон з туристичною метою прибуває понад 4 мільйони людей. Піші походи, мандрівки на велосипедах, рафтинг на байдарках стають все більш популярними. Недотримання правил безпеки в горах, зміна погодних умов, недостатнє покриття телефонних мереж призводять до надзвичайних ситуацій, пов’язаних із пошуком та рятуванням людей. Мережа підготовлених громадських пошуково-рятувальних груп у Карпатах, оснащена необхідним обладнанням, слугуватиме для подолання загальних проблем та швидкого реагування на надзвичайні ситуації; підвищення безпеки на всій території Карпатського регіону.

Ініціаторами проєкту є ГО «Асоціація гірських провідників «Ровінь» (Львівська область, Україна) у партнерстві з ГО «Гірський рятувальний центр» (Івано-Франківська область), Івано-Франківським обласним державним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді (Івано-Франківська область) та Гірським Добровільним Загоном Рятування Група Криніцка (Республіка Польща).


01.03.2020 927
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

622
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3220
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21328
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2109
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1599 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2479

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

427

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

279

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

865

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2276
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

289
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

568
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1113
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

271
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

891
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

860
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

770
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8348
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

443
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1269 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2293 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1003