Автівки з медикаментами приїжджають до Калуської ЦРЛ, у середньому, раз на місяць. Одна з таких партій дармових для калушан ліків приїхала у вівторок.
Поряд із медиками, її зустрічали і журналісти місцевих засобів масової інформації: так працівники лікарні переконували, що ліки — якісні, і жодні фальсифікації чи зловживання з ліками у лікарні не відбуваються. Нещодавно у Калуській ЦРЛ відбувся тендер на закупівлю ліків на загальну суму майже 3 млн. гривень, на який, до речі, запросили тільки представників комунальних засобів масової інформації.
Передбачувано, що у тендері перемогла рогатинська фірма «Укрмедекспорт», яку деякі ЗМІ пов’язують із братами Насаликами, і яка ранше уже перемагала в аналогічних тендерах. Однак, як запевняють медики, фірма виконує свої зобов’язання, і вчасно, якщо не врахувати півторагодинного запізнення авто, постачаючи лікарні 1050 найменувань ліків. Жовтневої партії вистачить приблизно на місяць. — Ми формуємо на основі заявок, які надходять із відділень, потребу у ліках. Список проходить детальну юридичну перевірку. Сертифіковані ліки можна відстежити на офіційному Інтернет-сайті Міністерства охорони здоров’я України. Тому, якщо термін сертифікації ліків закінчується, то їх просто видаляють зі списку закупівель.
При цьому, нас щоквартально перевіряє Івано-Франківська обласна інспекція з контролю за якістю лікарських засобів.
Відтак, жодних несертифікованих ліків у державній лікувальній установі бути не може, — запевнила заступник головного лікаря Калуської ЦРЛ Наталія Кінаш. — Загалом, ми надаємо перевагу при закупівлі препаратам вітчизняного виробництва. Однак, якщо людина захотіла лікуватися іноземними препаратами, то вона має письмово в історії хвороби засвідчити, що від безкоштовного лікування відмовляється. І після цього може купити ліки. Однак, інформація про всі випадки побічної дії чи відсутності лікувального ефекту ми реєструємо і передаємо на кафедру фармакології Івано-Франківського національного медичного університету. Замість вітчизняних ліків, шукаємо більш дієвий аналог. За час функціонування безкоштовної медицини ми відмовилися від одного препарату вітчизняного виробництва, який використовували при лікуванні інсультів — через скарги на відсутність лікувального ефекту. Тепер закуповуємо імпортний аналог.
Є наразі у Калуській ЦРЛ і надзвичайно дорогі препарати, які практично неможливо закупити в аптеці. Серед недешевих препаратів — тромболітична терапія, вартість курсу якою може становити більше десяти тисяч гривень. Показовим є випадок, коликалуські медики врятували життя одній із пацієнток, у якої після пологів почалася небезпечна кровотеча. Шанси на успішне виведення жінки з важкого стану були мінімальними, якби їй терміново не ввели дві ампули надзвичайно дорогих ліків, вартість однієї з яких становила 25 тис. гривень. Препарат, практично, урятував породіллі життя.
Медики стверджують: якщо людина потребує невідкладної допомоги, то ніхто питатися про паспорт не буде. Спочатку пацієнта рятують. Потім — дають три дні на те, щоб надав документи про те, що він, і справді, — мешканець міста чи району, а, отже, має право лікуватися безкоштовно. У стаціонарі Калуської ЦРЛ у Підгірках є 420 ліжок, а також — 100 ліжок пологового будинку та гінекології та 70 — ліжок дитячої лікарні. У філії ЦРЛ на вул. Каракая розташовані 80 ліжок терапевтичного відділення, 30 ліжок — інфекційного та 20 ліжок — шкірно-венерологічного відділення. У всіх цих відділеннях медикаментозне лікування —безкоштовне. Інша справа — денні стаціонари. Там для лікування пацієнт має сам купувати ліки. І, хоча безкоштовними ліками для надання невідкладної допомоги забезпечені всі медичні заклади, отримати повністю дармове лікування можна тільки у стаціонарі.
Тому, звичайно, людей, які не проти полікуватися у лікарні, не маючи для цього показів, не бракує. А останнім часом навіть — суттєво побільшало. — Наразі відсоток виконаних ліжко-днів — 103. Ми завантажені, практично, максимально. І намагаємося зробити все, що у наших силах. Хоча, запровадження безкоштовної медицини змушує нас ретельно відбирати пацієнтів, яким необхідне стаціонарне лікування, і тих, хто може лікуватися амбулаторно. Звичайно, не кожен пацієнт це розуміє. Але проблема полягає у тому, що багато людей хочуть лікуватися у стаціонарі, не маючи для цього належних протипоказань, — каже Наталія Кінаш. — Звичайно, у лікарні мають бути і вільні місця. Адже ми ніколи не можемо спрогнозувати, скільки саме хворих привезуть до нас уже найближчим часом. Однак, перебування у стаціонарі вимагає дотримання певних правил і з боку пацієнтів. Так, наприклад, хворий не може покидати стаціонар. Тому практика, коли, отримавши лікування, хворий іде додому ночувати, допустима тільки у денному стаціонарі.
Згідно з постановою МОЗ України, тих хворих, які порушують режим перебування у стаціонарі, можна достроково виписати. Величезний потік ліків, який проходить через усі відділення Калуської ЦРЛ, чинить чимале навантаження на молодший і середній медичний персонал. Тільки у внутрішній аптеці лікарні наразі працює троє медиків, однак, уже до кінця року їхня кількість зросте ще вдвічі. За додаткове навантаження всі старші медсестри відділень лікарні отримують надбавку у розмірі 50% від посадової ставки. Зарплати медсестер без надбавок є на рівні мінімальної заробітної плати. Тому, на початку року, коли система постачання й обліку безкоштовних ліків тільки налагоджувалася, у лікарні спостерігалася підвищена плинність кадрів саме молодшого і середнього медичного персоналу. Наразі у планах — розширення найбільш заповнених відділень лікарні.
Кожен із завідувачів відділу має розробити програми розвитку свого медичного профілю, де бажано навіть передбачити місце для розширення відділу. Тому облаштування денного стаціонару у Войнилові, яке зустріло значений опір громади селища, — наразі економічно доцільне і ніяк не позначиться на рівні медичного забезпечення мешканців селища і довколишніх сіл. Принаймні, так стверджує керівництво ЦРЛ. На думку Наталії Кінаш, не становитиме великої складності довезти людину, яка потребує серйозного лікування, до Калуша, а, натомість, у Войнилові — облаштувати денний стаціонар. Адже лікарня наразі перебуває у складному матеріальному становищі.
Тим часом, планує поліпшити умови перебування хворих і сам стаціонар Калуської ЦРЛ. Як повідомив в. о. заступника міського голови, який курує медицину, Василь Турчин, уже незабаром буде облаштоване зовнішнє освітлення всієї території стаціонару, а на в’їзді планують встановити шлагбаум.