Схоже, хвилю судових позовів до місцевих управлінь Пенсійного фонду слідом за дітьми війни перехопили працюючі пенсіонери, для яких раз на два роки проводиться перерахунок розміру пенсії.
Як повідомив начальник управління Пенсійного фонду України в м. Калуші Степан Різник, для міста це дуже актуальне питання, адже тут багато людей і після оформлення пенсій (зокрема пільгових, у зв’язку зі шкідливими умовами праці) продовжують працювати.
Так, приміром, минулого року у Калуші було призначено 889 пенсій, перераховано — 2736. Це дуже багато, у інших містах і районах за рік перераховують в середньому 200-300 пенсій. При перерахунку пенсій за основу береться середня зарплата по країні за 2007 рік. Тоді вона становила 1197 грн.
Водночас при призначенні пенсії береться до уваги середня зарплата по країні за рік, що передує зверненню. При перерахунку пенсій, зазначив Степан Різник, управління Пенсійного фонду керується постановою Кабміну. Однак деякі пенсіонери вважають, що існуючий порядок штучно і необгрунтовано зменшує розмір їхньої пенсійної виплати, бо, на їхню думку, при перерахунку пенсії повинна враховуватися середня зарплата по країні саме за попередній рік.
Наприклад, у 2008 році вона становила понад 1,5 тис. грн., у 2009 близько 1650 грн., у 2010 р. понад 1,98 тис. грн. У Калуський міськрайонний суд з позовами до міського управління Пенсійного фонду вже звернулося близько 150 калушан.
Станом на початок цього тижня 102 позови суд розглянув і виніс рішення на користь позивачів, тобто зобов’язав міське управління Пенсійного фонду перерахувати людям пенсії. У свою чергу управління на усі ці рішення подало апеляційні скарги. Наразі жодних висновків апеляційного суду ще немає.
Судячи з усього, на цьому аналогія з дітьми війни буде вичерпана і на відміну від останніх, які таки отримували недоплачені кошти (щоправда, встигли не усі і не в повному обсязі), працюючі пенсіонери залишаться ні з чим. Так, з’ясувалося, що шанси на позитивне для пенсіонерів рішення апеляційного суду є незначними. Їх суттєво зменшив лист-роз’яснення Вищого адміністративного суду України від 19 липня, який розіслали головам апеляційних адміністративних судів по всій Україні. У цьому документі детально проаналізовано особливості пенсійного законодавства щодо перерахунку пенсій і зроблено такий висновок: «під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії». Фактично це керівництво до дії для апеляційних судів, і з його змісту випливає, що домогтися перерахунку через позитивне рішення суду працюючим пенсіонерам практично нереально. Скоріш за все апеляційні суди задовольнятимуть апеляційні скарги територіальних управлінь Пенсійного фонду.
І у чорнобильців та дітей війни, схоже, також буде менше приводів судися з місцевими підрозділами Пенсійного фонду України. Не тому, що їм збільшили доплати до пенсій і довели їх до рівня, який регламентує законодавство, а тому, що Верховна Рада наділила уряд новими повноваженнями. Так, 14 червня український парламент прийняв Закон, яким уповноважив Кабмін самостійно встановлювати надбавки до пенсій окремим категоріям громадян на поточний бюджетний рік. Уряд цим привілеєм вже скористався: 6 липня вийшла Постанова «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів держбюджету». Постанова, зокрема, зафіксувала, що цього року діти війни будуть отримувати 49,8 грн. на місяць до пенсії (як було і досі), а не 30% прожиткового мінімуму (тепер становить 764 грн.), як це визначає Закон про соціальний захист дітей війни. Доплати постраждалим від аварії на ЧАЕС також не змінилися і встановлені у розмірі, який існував дотепер.
Тобто, діти війни та чорнобильці і далі будуть отримувати менші доплати за ті, які регламентуються законами про соціальний захист цих категорій громадян. Проте підстав сумніватися у законності таких обмежень після 14 червня стало менше.