У Калуші під Центром технічної творчості виявили підземний хід часів ІІ Світової війни (фото)

 

Минулої п’ятниці у Калуші, можливо, розкопали свідчення про велику віху історії національно-визвольного руху на Калущині.

 

Точніше — історії його придушення. Ходи, які з’єднували приміщення колишньої тюрми НКВС (приміщення Центру науково-технічної творчості учнівської молоді) із приміщенням самої установи (тепер приміщення музичної школи №1. — Авт.), виявили зовсім випадково.

 

Робітники ремонту приміщення Центру, помітили, як відстає шматок кута стіни. Під ним і виявили “знахідку”. Щоправда, гіпотеза про те, що розкопаний у землі підземний хід і справді зв’язував колись підрозділи НКВС, ще має бути доведена. Науковці уже готують аргументи.

 

Проте, що на початку минулого століття у приміщенні Центру науково-технічної творчості для дітей, юнацтва і молоді, була розташована в’язниця НКВС, знали здавна. Проте, тільки два роки тому до вивчення й упорядкування приміщення Центру підійшли упритул. Завдяки дослідникам — міськрайонному товариству ім. В. Стуса “Меморіал” і його голові Богданові Яневичу, була проведена ідентифікація приміщень Центру. Свідки підтвердили: у 1930-40-х роках тут утримували борців за волю України, повстанців, бійців ОУН-УПА. Усі вони стверджують: тюрму із приміщенням НКВС сполучали підземні ходи. Точне місце розташування їх не міг вказати ніхто. Цього року будівельники, які ремонтують приміщення Центру, помітили, що шматок стіни на будівлі — відстає. Відтак, виявили невелику підземну кімнату, а звідти — вхід у підземний хід. Проте, чи точно знахідки виправдовують здогади, доведеться ще довести. Адже кількадесят років це ретельно приховували. — Поки що — невідомо, чи справді це — підземний хід.

 

Наразі те, що розкопано, є каналізаційним колектором. Спочатку докопалися до підземної кімнати. Вона розташована під приміщенням санвузла. За однією із версій, там колись був розташований карцер. За іншою — вона використовувалася для накопичення відходів. Уже у підземній кімнаті ми натрапили на замуровані двері, і, відкопавши їх, виявили: вони ведуть до входу у каналізаційний колектор. Цікаво, що ця підземна кімната — “глуха”. Окрім сполучення із колектором, вона не має інших виходів. Це може служити аргументом того, що добре ізольована кімната і справді могла бути карцером, — припускає голова Калуського міськрайонного осередку історико-просвітницького товариства “Меморіал” Богдан Яневич. — Крім того, двері, не зважаючи на те, що старі, надзвичайно міцні. Вхід має ширину 70 см, а висоту — 1,5 метри. А ось, власне, вхід у колектор — усього 40 см у діаметрі. Тому можна припустити, що колектор займає тільки частину підземного ходу, й обладнаний, головним чином, для того, щоб замаскувати хід. Причому, явно зрозуміло, що у 70-х роках минулого століття робили реконструкцію приміщення. Тому, якщо були якість прямі свідчення про підземний хід, їх остаточно знищили. Наразі приміщення колектора сохне. Тим часом краєзнавці шукають свідків, які могли б підтвердити версію.

 

Більше того, за попередніми свідченнями, підземний хід був не один. Тож, саме люди мають сказати вирішальне слово. Проте, попри задекларовані наміри, включити підземний хід у запланований музейний комплекс, на думку Богдана Яневича, навряд чи вдасться. Адже це потребує значних коштів і ресурсів, які, окрім влади, зібрати, практично, ніде. А дворічна робота із визнання створення музею національно-визвольного руху і програми його створення результатів поки що не дала. — Минулого тижня я вкотре направив листа на ім’я міського голови щодо необхідності скликати нараду представників освіти, культури, можливо, житлово-комунального господарства, і вирішувати питання. Проте, якщо підходити до формування музею серйозно, то слід приймати відповідне рішення сесії. Поки що про нього не йдеться, — резюмував Богдан Яневич. Як попередньо планували організатори, на належне облаштування підвальної частини приміщення треба витратити 20-30 тис. гривень. Зрозуміло, що, якщо буде доведено, що каналізаційний колектор колись і справді був підземними тюремним ходом, то на його облаштування довелося б викласти ще більше. Наразі ресурсу вистачає. Але — людського, пишуть Вікна.

 

— Була запланована ціла програма зі створення музею національно-визвольного руху. За попереднім задумом, експозицію мали б напрацьовувати вихованці гуртка юних дослідників національно-визвольного руху Калущини. Уже більше року гурток таки діє. Проте, не у приміщенні Центру, а — на базі історико-краєзнавчого музею Калущини. Хоча діти і краєзнавці могли б займатися на базі Центру, а також — розпочати упорядковувати підвальне приміщення Центру.

 

Проте, минулого року вихованці гуртка у своїй роботі досягли більших успіхів, ніж краєзнавці й історики за кілька років. До прикладу, виявили ймовірне місце поховання розстріляних учнів торгівельної школи, здійснили разом із істориками і краєзнавцями кілька експедицій старим кладовищем у Калуші. Так чи інакше, дослідники й учасники гуртка, і краєзнавці мають додатковий пласт роботи. І те, що може бути зроблене без потреби у коштах, має бути зроблене.

 

 


17.09.2012 2283 0
Коментарі (0)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

775
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1946
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

3181 4
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3942
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3441
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2381

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

262

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

843

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

682

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1813
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

483
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

684
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

1010
22.12.2024

В Івано-Франківську протягом 24 та 25 грудня, на Святвечір та Різдво, у храмах відбудуться святкові богослужіння.  

1046 1
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5237
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

547
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

1104
23.12.2024

В Івано-Франківську у період з 26 по 29 грудня у храмі Царя Христа оо. Василіян по вул. Незалежності, 181, триватиме щорічний XVI Міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях».  

515
24.12.2024

18 грудня настав граничний термін, коли Уряд мав представити законопроєкт щодо демобілізації.   

246
20.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

475
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

472 1
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

557