У Калуші під Центром технічної творчості виявили підземний хід часів ІІ Світової війни (фото)

 

Минулої п’ятниці у Калуші, можливо, розкопали свідчення про велику віху історії національно-визвольного руху на Калущині.

 

Точніше — історії його придушення. Ходи, які з’єднували приміщення колишньої тюрми НКВС (приміщення Центру науково-технічної творчості учнівської молоді) із приміщенням самої установи (тепер приміщення музичної школи №1. — Авт.), виявили зовсім випадково.

 

Робітники ремонту приміщення Центру, помітили, як відстає шматок кута стіни. Під ним і виявили “знахідку”. Щоправда, гіпотеза про те, що розкопаний у землі підземний хід і справді зв’язував колись підрозділи НКВС, ще має бути доведена. Науковці уже готують аргументи.

 

Проте, що на початку минулого століття у приміщенні Центру науково-технічної творчості для дітей, юнацтва і молоді, була розташована в’язниця НКВС, знали здавна. Проте, тільки два роки тому до вивчення й упорядкування приміщення Центру підійшли упритул. Завдяки дослідникам — міськрайонному товариству ім. В. Стуса “Меморіал” і його голові Богданові Яневичу, була проведена ідентифікація приміщень Центру. Свідки підтвердили: у 1930-40-х роках тут утримували борців за волю України, повстанців, бійців ОУН-УПА. Усі вони стверджують: тюрму із приміщенням НКВС сполучали підземні ходи. Точне місце розташування їх не міг вказати ніхто. Цього року будівельники, які ремонтують приміщення Центру, помітили, що шматок стіни на будівлі — відстає. Відтак, виявили невелику підземну кімнату, а звідти — вхід у підземний хід. Проте, чи точно знахідки виправдовують здогади, доведеться ще довести. Адже кількадесят років це ретельно приховували. — Поки що — невідомо, чи справді це — підземний хід.

 

Наразі те, що розкопано, є каналізаційним колектором. Спочатку докопалися до підземної кімнати. Вона розташована під приміщенням санвузла. За однією із версій, там колись був розташований карцер. За іншою — вона використовувалася для накопичення відходів. Уже у підземній кімнаті ми натрапили на замуровані двері, і, відкопавши їх, виявили: вони ведуть до входу у каналізаційний колектор. Цікаво, що ця підземна кімната — “глуха”. Окрім сполучення із колектором, вона не має інших виходів. Це може служити аргументом того, що добре ізольована кімната і справді могла бути карцером, — припускає голова Калуського міськрайонного осередку історико-просвітницького товариства “Меморіал” Богдан Яневич. — Крім того, двері, не зважаючи на те, що старі, надзвичайно міцні. Вхід має ширину 70 см, а висоту — 1,5 метри. А ось, власне, вхід у колектор — усього 40 см у діаметрі. Тому можна припустити, що колектор займає тільки частину підземного ходу, й обладнаний, головним чином, для того, щоб замаскувати хід. Причому, явно зрозуміло, що у 70-х роках минулого століття робили реконструкцію приміщення. Тому, якщо були якість прямі свідчення про підземний хід, їх остаточно знищили. Наразі приміщення колектора сохне. Тим часом краєзнавці шукають свідків, які могли б підтвердити версію.

 

Більше того, за попередніми свідченнями, підземний хід був не один. Тож, саме люди мають сказати вирішальне слово. Проте, попри задекларовані наміри, включити підземний хід у запланований музейний комплекс, на думку Богдана Яневича, навряд чи вдасться. Адже це потребує значних коштів і ресурсів, які, окрім влади, зібрати, практично, ніде. А дворічна робота із визнання створення музею національно-визвольного руху і програми його створення результатів поки що не дала. — Минулого тижня я вкотре направив листа на ім’я міського голови щодо необхідності скликати нараду представників освіти, культури, можливо, житлово-комунального господарства, і вирішувати питання. Проте, якщо підходити до формування музею серйозно, то слід приймати відповідне рішення сесії. Поки що про нього не йдеться, — резюмував Богдан Яневич. Як попередньо планували організатори, на належне облаштування підвальної частини приміщення треба витратити 20-30 тис. гривень. Зрозуміло, що, якщо буде доведено, що каналізаційний колектор колись і справді був підземними тюремним ходом, то на його облаштування довелося б викласти ще більше. Наразі ресурсу вистачає. Але — людського, пишуть Вікна.

 

— Була запланована ціла програма зі створення музею національно-визвольного руху. За попереднім задумом, експозицію мали б напрацьовувати вихованці гуртка юних дослідників національно-визвольного руху Калущини. Уже більше року гурток таки діє. Проте, не у приміщенні Центру, а — на базі історико-краєзнавчого музею Калущини. Хоча діти і краєзнавці могли б займатися на базі Центру, а також — розпочати упорядковувати підвальне приміщення Центру.

 

Проте, минулого року вихованці гуртка у своїй роботі досягли більших успіхів, ніж краєзнавці й історики за кілька років. До прикладу, виявили ймовірне місце поховання розстріляних учнів торгівельної школи, здійснили разом із істориками і краєзнавцями кілька експедицій старим кладовищем у Калуші. Так чи інакше, дослідники й учасники гуртка, і краєзнавці мають додатковий пласт роботи. І те, що може бути зроблене без потреби у коштах, має бути зроблене.

 

 


17.09.2012 2362 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1351
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1033
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2051
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3537
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1329
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1314

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1644

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

479

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1122

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1284
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

323
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24242
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

491
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

373
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

601
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1488
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

665
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

2142
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

573
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1450 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

601
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

517