Техногенно-екологічну небезпеку калуського промислового району визнано найбільшою на Прикарпатті й серед п’яти найбільших в Україні, де ситуацію кваліфікують як критичну, пише “Галичина”.
Шляхи розв’язання проблем Домбровського кар’єру з відходами ДП “Калійний завод” ВАТ “Оріана” та хвостосховищ із розсолами, полігона гексахлорбензолу та гарантії безпеки населенню в зоні екологічного лиха є першочерговими проблемами області. Якщо проблему вивезення з калуського полігона й утилізації небезпечних токсичних відходів гексахлорбензолу упродовж двох останніх років намагаються таки вичерпати, то роботи на Домбровському кар’єрі з відомих причин було заморожено, а заходи для відвернення екологічної загрози від населення міста Калуша та сіл Кропивника і Сівки Калуської Калуського району взагалі не реалізували.
Народний депутат України калушанка Ольга Сікора, запевняє, що питання екологічної безпеки в калуському гірничопромисловому районі нарешті зрушило з місця, напрацьовується низка заходів, щоб не допустити катастрофи: “У травні в Калуші відбудеться виїзне засідання комітету Верховної Ради. Тішуся, що народні обранці, влада, науковці, громадські організації дійшли точок дотику. А я як народний депутат тепер маю всі можливості контролювати і впливати на ситуацію в регіоні”.
Експерти ж настроєні не так оптимістично.
“Цей регіон на межі екологічної катастрофи, – коментує ситуацію Юрій Спичак, генеральний директор ТОВ “НВП “Антрацит-Плюс Лтд.”, професор, Луганська область. – Далі нема куди відступати”.
Василь Петрів, голова Калуської РДА вважає, що кар’єр має дві проблеми – просідання бортів північного боку і підняття рівня розсолів. Для розв’язання першої не потрібно значних коштів, а для другої – обов’язково треба налагоджувати переробку розсолів, щоб вони не потрапили у водоносні горизонти.
“На консервацію Домбровського кар’єру потрібно приблизно 250 млн. грн., а на завершення робіт на полігоні токсичних відходів – 100-150 млн. і ще 20-30 млн. – на підготовку резервних майданчиків з відселення людей, – каже він. – На сьогодні окрім 51 млн. грн, які було виділено 2010 року, на ці програми більше коштів не надавали. За кошти, які виділяли на медицину, придбано відповідне обладнання, і воно працює у нашій центральній районній лікарні”.
Цому вторить Василь Плавюк, перший заступник голови Івано-Франківської облдержадміністрації: “Позиція облдержадміністрації така: нам однаково, куди надійдуть кошти – в місто, район чи в область. Головне, по-перше, щоб вони прийшли і, по-друге, щоб їх було використано за призначенням. І для пересічного жителя регіону також це немає значення, просто люди хочуть жити у безпеці. Щонайперше завершимо вивезення гексахлорбензолу до 31 грудня цього року. На консервацію Домбровського кар’єру передбачено 151 млн. грн. Проект пройде експертизу, звернемося до Кабміну для внесення змін до бюджету і фінансування його згідно з програмою, яку затвердила Верховна Рада України. Програму медицини практично завершено і закрито 2010 року. Щодо відселення людей є дві думки: або будівництво нового мікрорайону, або виділення земельних ділянок з підведенням до них всієї інфраструктури тим людям, чиї садиби потерпіли від просідання поверхонь землі. Як визначаться науковці – так і буде”.
Читайте також:
Михайло Малков: Домбровський кар’єр вийшов на перший план, зважаючи на пряму загрозу життю людей