У Калуші назріває техногенна катастрофа

 

/data/blog/34447/4730ffa8155244aa67428f5ae03f3aa1.jpg

Техногенно-екологічну небезпеку калуського промислового району визнано найбільшою на Прикарпатті й серед п’яти найбільших в Україні, де ситуацію кваліфікують як критичну, пише “Галичина”.

 

Шляхи розв’язання проблем Домбровського кар’єру з відходами ДП “Калійний завод” ВАТ “Оріана” та хвостосховищ із розсолами, полігона гексахлорбензолу та гарантії безпеки населенню в зоні екологічного лиха є першочерговими проблемами області. Якщо проблему вивезення з калуського полігона й утилізації небезпечних токсичних відходів гексахлорбензолу упродовж двох останніх років намагаються таки вичерпати, то роботи на Домбровському кар’єрі з відомих причин було заморожено, а заходи для відвернення екологічної загрози від населення міста Калуша та сіл Кропивника і Сівки Калуської Калуського району взагалі не реалізували.

 

Народний депутат України калушанка Ольга Сікора, запевняє, що питання екологічної безпеки в калуському гірничопромисловому районі нарешті зрушило з місця, напрацьовується низка заходів, щоб не допустити катастрофи: “У травні в Калуші відбудеться виїзне засідання комітету Верховної Ради. Тішуся, що народні обранці, влада, науковці, громадські організації дійшли точок дотику. А я як народний депутат тепер маю всі можливості контролювати і впливати на ситуацію в регіоні”.

 

Експерти ж настроєні не так оптимістично.

 

“Цей регіон на межі екологічної катастрофи,  – коментує ситуацію Юрій Спичак, генеральний директор ТОВ “НВП “Антрацит-Плюс Лтд.”, професор, Луганська область. – Далі нема куди відступати”.

 

Василь Петрів, голова Калуської РДА вважає, що  кар’єр має дві проблеми – просідання бортів північного боку і підняття рівня розсолів. Для розв’язання першої не потрібно значних коштів, а для другої – обов’язково треба налагоджувати переробку розсолів, щоб вони не потрапили у водоносні горизонти.

 

“На консервацію Домбровського кар’єру потрібно приблизно 250 млн. грн., а на завершення робіт на полігоні токсичних відходів – 100-150 млн. і ще 20-30 млн. – на підготовку резервних майданчиків з відселення людей, – каже він. – На сьогодні окрім 51 млн. грн, які було виділено 2010 року, на ці програми більше коштів не надавали. За кошти, які виділяли на медицину, придбано відповідне обладнання, і воно працює у нашій центральній районній лікарні”.

 

Цому вторить Василь Плавюк, перший заступник голови Івано-Франківської облдержадміністрації: “Позиція облдержадміністрації така: нам однаково, куди надійдуть кошти – в місто, район чи в область. Головне, по-перше, щоб вони прийшли і, по-друге, щоб їх було використано за призначенням. І для пересічного жителя регіону також це немає значення, просто люди хочуть жити у безпеці. Щонайперше завершимо вивезення гексахлорбензолу до 31 грудня цього року. На консервацію Домбровського кар’єру передбачено 151 млн. грн. Проект пройде експертизу, звернемося до Кабміну для внесення змін до бюджету і фінансування його згідно з програмою, яку затвердила Верховна Рада України. Програму медицини практично завершено і закрито 2010 року. Щодо відселення людей є дві думки: або будівництво нового мікрорайону, або виділення земельних ділянок з підведенням до них всієї інфраструктури тим людям, чиї садиби потерпіли від просідання поверхонь землі. Як визначаться науковці – так і буде”.

 

 

Читайте також:

Михайло Малков: Домбровський кар’єр вийшов на перший план, зважаючи на пряму загрозу життю людей


16.04.2013 1803 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2237
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1040
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1010
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2152
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3612
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2545 7

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

850

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

740

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

697

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

691
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10364
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1209
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5326
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1049
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2842
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1208
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

434
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

297 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

747
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

641
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

689