На 1 січня цього року з полігону токсичних відходів ТзОВ «Оріана-Галев» Калуша вивезено на утилізацію 18 тис. 406 тонн відходів гексахлорбензолу.
«Для остаточного завершення робіт необхідно видалити й вивезти на утилізацію ще близько 13 тис. тонн відходів гексахлорбензолу і заражених ррунтів, які планують вивезти цього року», — вважає перший заступник міського голови Калуша Ігор Матвійчук.
Але полігон токсичних відходів, за нашими спостереженнями, не єдине кладовище непередбачуваної біди. Це також підтверджують і спеціалісти-екологи з ГО «Зелений рух «Карпати», і колишні працівники Калуського хіміко-металургійного комбінату, і навіть вибірковий моніторинг кількарічної давності, який провели волонтери ООН.
По-перше, є вірогідність, що відходи гексахлорбензолу захоронювали і на території поруч із полігоном, яка з 1973 року заросла чагарниками.
До речі, ймовірно, що навіть виробничі приміщення ізраїльських утилізаторів на полігоні нині можуть перебувати над цвинтарем токсинів. По-друге, передбачаємо, спираючись на свідків «дикого» захоронення хімічної отрути у 1973—1976 роках і на висновки оонівських волонтерів, які зафіксували наявність гексахлорбензолу навіть у криницях прилеглих калуських вулиць, що дно Домбровського кар’єру з розсолами таїть у собі чималу кількість відходів гексахлорбензолу. і це небезпека номер один.
Особливо якщо враховувати такі висновки Рахункової палати України за минулий рік: «Через відсутність необхідних техніко-економічних обррунтувань варіантів проведення робіт і здійснення ретельного моніторингу ситуації кошти в сумі 51 млн. грн., витрачені на консервацію Домбровського кар’єру та спорудження стіни у ррунті, використано неефективно», пише Галичина.
Це, як інформує прес-служба Рахункової палати, «загострило і без того складну екологічну ситуацію в регіоні.
На сьогодні захворювання на злоякісні новоутворення в регіоні більш як у два рази перевищують загальнодержавний рівень, а серцево-судинні хвороби — на понад 50%».
Читайте також:
В Мінекології наполягають, що возити калуські відходи в Польщу через Британію дешевше, ніж напряму