У Калуші створили револьверний фонд без участі влади

Про револьверний фонд у Калуші почали говорити від літа минулого року, однак далі розмов справа не просунулася.

Нагадаємо, тоді за ініціативи голів ОСББ відбулася зустріч з міським головою, під час якої запропонували зміни до програми підтримки ОСББ та обговорили питання створення револьверного фонду. Тоді міська влада без ентузіазму сприйняла останню пропозицію — ідею не відкинули, але й не виявили до неї великої зацікавленості — міська влада не бачила механізму як її можна реалізувати, інформує Фіртка з посиланням на Вікна.

Потім з’явилася програма «Енергодім» і про револьверний фонд почали говорити вже в іншому ключі — як механізм для полегшення участі калуських ОСББ у цій програмі. Зокрема, голова ОСББ «Незалежність К» Микола Височанський запропонував створити Асоціацію ОСББ як спілку, на базі якої можна буде створити револьверний фонд. Тоді йшлося про те, що міська влада, в такому разі, матиме механізм для наповнення фонду з міського бюджету. Крім того, фонд будуть наповнювати й інші донори. Було презентовано і проєкт рішення міської ради «Про затвердження програми заходів з енергозбереження, термодернізації багатоквартирних житлових будинків у Калуші...», складовою якого був «Порядок виділення та використання коштів на фінансову підтримку впровадження заходів з енергозбереження і термодернізації у багатоквартирних житлових будинках на умовах поворотної фінансової допомоги (револьверного фонду)».   

Проте ці пропозиції міська рада досі не розглянула — у Калуші не створили Асоціацію ОСББ та не приймали рішення про виділення коштів для револьверного фонду з міського бюджету.

Тим часом, два калуські ОСББ подали заявки на участь у програмі Фонду енергоефективності «Енергодім» — «Січове 15» на комплексне утеплення будинку на вул. Січових Стрільців, 15, а «Незалежність К» — на утеплення будинків № 4 і 6 на бульварі Незалежності.

Нещодавно у Калуші було зареєстровано нову громадську організацію —  «Громадський простір Калуша». Її засновниками є представники п’яти ОСББ міста, головою правління громадської організації став Микола Височанський. Саме ця громадська організація створила перший у Калуші револьверний фонд. Кошти до нього внесли троє калуських підприємців. Поки що сума невелика — 86 тис. гривень.

28 жовтня відбулася презентація громадської організації, а також підписано першу угоду з ОСББ «Січове 1», якому виділили кошти з револьверного фонду.  У презентації взяли участь координатор Фонду енергоефективності в Івано-Франківській області Владислав Тимошенко та заступник начальника управління житлово-комунального господарства Калуської міської ради Богдан Сасник.

Як пояснив Микола Височанський, метою діяльності новоствореної громадської організації є не лише підтримка ОСББ, а й розробка проєктів, спрямованих на розвиток міста, ініціювання створення перспективних інвестиційних проєктів, культурно-соціальних проєктів, надання правової допомоги об’єднанням громадян тощо. Робота у форматі громадської організації дозволить також брати участь у грантових проєктах.

У тому числі й залучати кошти з різних джерел для поповнення револьверного фонду. Причому виділяти з нього кошти планують не лише ОСББ, голови яких є його засновниками. Крім того, громадська організація планує допомагати ОСББ з обслуговуванням житлових будинків, адже один будинок не може собі дозволити утримувати слюсаря, сантехніка та електрика. У планах — укладання договорів із компаніями, які зможуть забезпечувати цілодобове обслуговування мереж.

Допомога з револьверного фонду є безвідсотковою позичкою. Кошти планують виділяти ОСББ на швидке усунення аварійних ситуацій, співфінансування проєктів, на які виділяє кошти міський бюджет за програмою стимулювання створення та підтримки ОСББ, на проведення енергоаудиту та участь у програмі «Енергодім», встановлення відеонагляду, відновлення елементів благоустрою, дитячих майданчиків тощо.

28 жовтня також було підписано Меморандум про участь в діяльності револьверного фонду, створеного ГО «Громадський простір Калуша». Його підписали Микола Височанський та голови ОСББ «Едельвейс-Калуш», «Проспект 15А», «Січове 1» і «Січове 15».

За документом позичка фонду є безоплатною  — не передбачено нарахування сплати за користування коштами, кошти з Револьверного фонду можуть виділятися максимум на один рік. Позичальник має їх повертати за затвердженим графіком. Кошти револьверного фонду будуть виділятися виключно на конкретні заходи, які зазначені у договорі, а контроль за їхнім використанням буде здійснювати наглядова рада.

Револьверний фонд стартує з 86 тис гривень, які внесли підприємці. У майбутньому його планують наповнювати коштом внесків ОСББ (до 10% від річних доходів об’єднань співвласників), внаслідок добровільних пожертв фізичних і юридичних осіб, грантових коштів. Також фонд може підтримати й міський бюджет. Наприклад, наповнивши його коштами, які ОСББ заощадили на тендерах при проведенні робіт за програмою підтримки.

У підсумку за рахунок акумульованих коштів у Калуші можна буде поліпшувати стан житлових будинків : за роботи платитимуть співвласники, але при цьому у них буде швидкий доступ до грошових ресурсів без потреби брати дорогі банківські кредити.

Як повідомив Владислав Тимошенко, в Івано-Франківську з міського бюджету поповнили револьверний фонд на 200 тис. гривень — кошти виділяють ОСББ на проведення енергоаудиту та виготовлення проєктно-кошторисної документації ОСББ, які беруть участь у програмі «Енергодім». Але на найдорожчу складову — будівельні роботи — цього не вистачить. Шлях, якими пішли в обласному центрі — залучати фінансові ресурси  майбутніх підрядників: вони зможуть наповнити фонд і, в підсумку, зможуть заробити на проведенні енергомодернізації будинків. У Калуші такий варіант теж можна буде реалізувати — інтерес з боку будівельних компаній є.  

Перших 86 тис. гривень револьверного фонду заплановано розподілити на чотири проєкти. Один договір — з ОСББ «Січове 1» — на надання позики у розмірі 12 тис. гривень терміном на рік вже підписано. Це ОСББ функціонує з 1 вересня і ще не встигло акумулювати кошти, необхідні для співфінансування робіт за бюджетною програмою стимулювання створення не підтримки об’єднань співвласників багатоквартирних будинків Калуша. Фінансування виділили на капремонт мереж водопостачання і каналізації.

40 тисяч гривень позики з револьверного фонду планується виділити ОСББ «Едельвейс-Калуш» на проведення енергоаудиту та виготовлення енергосертифікату. Для цього ОСББ з револьверного фонду також буде виділено понад 13,5 тис гривень на придбання камер відеоспостереження, близько 20,6 тис. гривень на такі ж цілі виділять ОСББ «Проспект 15А». Монтажні роботи та розхідні матеріали для встановлення систем відеонагляду у цих двох будинках на благодійній основі забезпечить ТзОВ «КІМ» (це загалом понад 16 тис гривень).

З часом, як ішлося на презентації, позичальники повертатимуть кошти, резервний фонд зростатиме коштом внесків ОСББ, пожертв і грантів (а можливо допоможе і міський бюджет) і можна буде планувати нові проєкти з більшим фінансуванням і таким чином поступово розв'язувати проблеми житлового фонду міста.


Довідково:

Під «револьверним фондом» розуміють грошовий фонд, із якого надаються позики на певні цілі (наприклад, на впровадження енергоефективних заходів), і в міру погашення старих позик видаються нові. Також револьверним фондом можуть називати юридичну особу, яка такий грошовий фонд адмініструє.


Читайте також:

Прикарпатці залучили вже 850 млн грн «теплих кредитів» на утеплення будинків


30.10.2020 1167
Коментарі ()

21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1227
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

1919
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2051 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7430
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15169 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

2012

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

208

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

961

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1029

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1818
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

216
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

596
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

830
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3072
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

837
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1897
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

929
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35079 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

422
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

563
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

891
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

795