У Калуші створили револьверний фонд без участі влади

Про револьверний фонд у Калуші почали говорити від літа минулого року, однак далі розмов справа не просунулася.

Нагадаємо, тоді за ініціативи голів ОСББ відбулася зустріч з міським головою, під час якої запропонували зміни до програми підтримки ОСББ та обговорили питання створення револьверного фонду. Тоді міська влада без ентузіазму сприйняла останню пропозицію — ідею не відкинули, але й не виявили до неї великої зацікавленості — міська влада не бачила механізму як її можна реалізувати, інформує Фіртка з посиланням на Вікна.

Потім з’явилася програма «Енергодім» і про револьверний фонд почали говорити вже в іншому ключі — як механізм для полегшення участі калуських ОСББ у цій програмі. Зокрема, голова ОСББ «Незалежність К» Микола Височанський запропонував створити Асоціацію ОСББ як спілку, на базі якої можна буде створити револьверний фонд. Тоді йшлося про те, що міська влада, в такому разі, матиме механізм для наповнення фонду з міського бюджету. Крім того, фонд будуть наповнювати й інші донори. Було презентовано і проєкт рішення міської ради «Про затвердження програми заходів з енергозбереження, термодернізації багатоквартирних житлових будинків у Калуші...», складовою якого був «Порядок виділення та використання коштів на фінансову підтримку впровадження заходів з енергозбереження і термодернізації у багатоквартирних житлових будинках на умовах поворотної фінансової допомоги (револьверного фонду)».   

Проте ці пропозиції міська рада досі не розглянула — у Калуші не створили Асоціацію ОСББ та не приймали рішення про виділення коштів для револьверного фонду з міського бюджету.

Тим часом, два калуські ОСББ подали заявки на участь у програмі Фонду енергоефективності «Енергодім» — «Січове 15» на комплексне утеплення будинку на вул. Січових Стрільців, 15, а «Незалежність К» — на утеплення будинків № 4 і 6 на бульварі Незалежності.

Нещодавно у Калуші було зареєстровано нову громадську організацію —  «Громадський простір Калуша». Її засновниками є представники п’яти ОСББ міста, головою правління громадської організації став Микола Височанський. Саме ця громадська організація створила перший у Калуші револьверний фонд. Кошти до нього внесли троє калуських підприємців. Поки що сума невелика — 86 тис. гривень.

28 жовтня відбулася презентація громадської організації, а також підписано першу угоду з ОСББ «Січове 1», якому виділили кошти з револьверного фонду.  У презентації взяли участь координатор Фонду енергоефективності в Івано-Франківській області Владислав Тимошенко та заступник начальника управління житлово-комунального господарства Калуської міської ради Богдан Сасник.

Як пояснив Микола Височанський, метою діяльності новоствореної громадської організації є не лише підтримка ОСББ, а й розробка проєктів, спрямованих на розвиток міста, ініціювання створення перспективних інвестиційних проєктів, культурно-соціальних проєктів, надання правової допомоги об’єднанням громадян тощо. Робота у форматі громадської організації дозволить також брати участь у грантових проєктах.

У тому числі й залучати кошти з різних джерел для поповнення револьверного фонду. Причому виділяти з нього кошти планують не лише ОСББ, голови яких є його засновниками. Крім того, громадська організація планує допомагати ОСББ з обслуговуванням житлових будинків, адже один будинок не може собі дозволити утримувати слюсаря, сантехніка та електрика. У планах — укладання договорів із компаніями, які зможуть забезпечувати цілодобове обслуговування мереж.

Допомога з револьверного фонду є безвідсотковою позичкою. Кошти планують виділяти ОСББ на швидке усунення аварійних ситуацій, співфінансування проєктів, на які виділяє кошти міський бюджет за програмою стимулювання створення та підтримки ОСББ, на проведення енергоаудиту та участь у програмі «Енергодім», встановлення відеонагляду, відновлення елементів благоустрою, дитячих майданчиків тощо.

28 жовтня також було підписано Меморандум про участь в діяльності револьверного фонду, створеного ГО «Громадський простір Калуша». Його підписали Микола Височанський та голови ОСББ «Едельвейс-Калуш», «Проспект 15А», «Січове 1» і «Січове 15».

За документом позичка фонду є безоплатною  — не передбачено нарахування сплати за користування коштами, кошти з Револьверного фонду можуть виділятися максимум на один рік. Позичальник має їх повертати за затвердженим графіком. Кошти револьверного фонду будуть виділятися виключно на конкретні заходи, які зазначені у договорі, а контроль за їхнім використанням буде здійснювати наглядова рада.

Револьверний фонд стартує з 86 тис гривень, які внесли підприємці. У майбутньому його планують наповнювати коштом внесків ОСББ (до 10% від річних доходів об’єднань співвласників), внаслідок добровільних пожертв фізичних і юридичних осіб, грантових коштів. Також фонд може підтримати й міський бюджет. Наприклад, наповнивши його коштами, які ОСББ заощадили на тендерах при проведенні робіт за програмою підтримки.

У підсумку за рахунок акумульованих коштів у Калуші можна буде поліпшувати стан житлових будинків : за роботи платитимуть співвласники, але при цьому у них буде швидкий доступ до грошових ресурсів без потреби брати дорогі банківські кредити.

Як повідомив Владислав Тимошенко, в Івано-Франківську з міського бюджету поповнили револьверний фонд на 200 тис. гривень — кошти виділяють ОСББ на проведення енергоаудиту та виготовлення проєктно-кошторисної документації ОСББ, які беруть участь у програмі «Енергодім». Але на найдорожчу складову — будівельні роботи — цього не вистачить. Шлях, якими пішли в обласному центрі — залучати фінансові ресурси  майбутніх підрядників: вони зможуть наповнити фонд і, в підсумку, зможуть заробити на проведенні енергомодернізації будинків. У Калуші такий варіант теж можна буде реалізувати — інтерес з боку будівельних компаній є.  

Перших 86 тис. гривень револьверного фонду заплановано розподілити на чотири проєкти. Один договір — з ОСББ «Січове 1» — на надання позики у розмірі 12 тис. гривень терміном на рік вже підписано. Це ОСББ функціонує з 1 вересня і ще не встигло акумулювати кошти, необхідні для співфінансування робіт за бюджетною програмою стимулювання створення не підтримки об’єднань співвласників багатоквартирних будинків Калуша. Фінансування виділили на капремонт мереж водопостачання і каналізації.

40 тисяч гривень позики з револьверного фонду планується виділити ОСББ «Едельвейс-Калуш» на проведення енергоаудиту та виготовлення енергосертифікату. Для цього ОСББ з револьверного фонду також буде виділено понад 13,5 тис гривень на придбання камер відеоспостереження, близько 20,6 тис. гривень на такі ж цілі виділять ОСББ «Проспект 15А». Монтажні роботи та розхідні матеріали для встановлення систем відеонагляду у цих двох будинках на благодійній основі забезпечить ТзОВ «КІМ» (це загалом понад 16 тис гривень).

З часом, як ішлося на презентації, позичальники повертатимуть кошти, резервний фонд зростатиме коштом внесків ОСББ, пожертв і грантів (а можливо допоможе і міський бюджет) і можна буде планувати нові проєкти з більшим фінансуванням і таким чином поступово розв'язувати проблеми житлового фонду міста.


Довідково:

Під «револьверним фондом» розуміють грошовий фонд, із якого надаються позики на певні цілі (наприклад, на впровадження енергоефективних заходів), і в міру погашення старих позик видаються нові. Також револьверним фондом можуть називати юридичну особу, яка такий грошовий фонд адмініструє.


Читайте також:

Прикарпатці залучили вже 850 млн грн «теплих кредитів» на утеплення будинків


30.10.2020 1043
Коментарі ()

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

863
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

674
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1784
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3108
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2497
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2482

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

133

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

671

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

637

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1509
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

260
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

606
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

566
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

266
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

333
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26969
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

791
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19624
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

363
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

352
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

678
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1173 1