У Калуші хочуть реконструювати стару гімназію

Будівлю на вулиці Будівельників, 15 у 60-их роках минулого століття звели за типовим проектом закладу дошкільної освіти. Тут знаходився дитячий садочок «Незабудка».

У березні 1992 року всі групи і вихователів «Незабудки» перевели до дитячого садочку «Ластівка», а вивільнене приміщення пристосували під Калуську гімназію. Через 12 років, у 2004-му, гімназисти перейшли у нове, щойно збудоване приміщення гімназії в центрі міста, а старе відтоді почало занепадати, пише Фіртка з посиланням на Вікна.

 У п'ятницю, 16 серпня калушанин Ярослав Чопанюк на своїй сторінці у "Фейсбук" оприлюднив свої враження від відвідин старої будівлі Калуської гімназії.

«Це не гра "Сталкер", і не Чорнобиль... Це Калуш! Краще один раз побачити, ніж сто разів прочитати... Моторошні спустошені мародерами приміщення колишньої гімназії. Не рекомендую входити в будівлю, бо вона в аварійному стані, існує ризик обвалів і падіння скла. Тут рай для наркомана чи бомжа, бо нема сторонніх очей і поліції. Багато металевих дверей всередині приміщення незрозумілого призначення. А за деякими дверима влаштовували притон,а можливо хтось тут і мешкає... Ідеальне місце для переховування зброї, наркотиків і т. д… Мої батьки піднімали і розбудовували наше місто. Для мене немає більш сумного видовища як спостерігати цю сумну картину...»,  - йдеться в дописі.

Наприкінці 2006 року міська рада продала будівлю на вулиці Будівельників, 15 з аукціону. Її більш ніж за 1,6 млн гривень викупила підприємець, дружина депутата Калуської міської ради Василя Вагілевича — Зоряна Вагілевич. Як випливає з декларації депутата, підприємець набула право власності на нежитлове приміщення загальною площею понад 2143 кв. метрів 14 грудня 2006 року. Також у декларації депутата відображений отриманий Зоряною Вагілевич 28 грудня 2006 року банківський кредит у розмірі 1,6 млн гривень під заставу нежитлового приміщення. Очевидно, кредит оформили саме для того, щоб розрахуватися за придбану з аукціону власність.

Станом на 2019 рік будівля продовжує перебувати в занедбаному стані. Як зазначив у коментарі «Вікнам» голова управління комунальної власності міста Олександр Челядин, міська влада неодноразово ставила власнику будівлі претензії з вимогою привести його до належного стану чи, принаймні, законсервувати потенційно небезпечний об’єкт для того, щоб унеможливити доступ сюди сторонніх осіб. Проте інших механізмів спонукати власника так чи інакше розпорядитися своїм майном влада не має. До речі, за словами Олександра Челядина, власники будівлі навіть пропонували, щоб місто викупило її та повернуло в комунальну власність.

Як розповів «Вікнам» Василь Вагілевич, колишню гімназію місто виставляло на аукціон кілька разів. Спочатку об’єкт оцінили у понад 2 млн гривень. Однак покупців не було. Відтак ціну знизили, тож він вирішив купити будівлю. На той час курс становив 5 гривень за долар, тож, ціна продажу склала понад 300 тис. доларів. Ситуація у країні тоді була стабільною, бізнес розвивався і ніщо не віщувало проблем.

«Ми до того брали кредити, завжди виконували свої зобов’язання, тож, без проблем оформили 1,6 млн гривень кредиту у Приватбанку терміном на сім років під 18% річних», - повідомив Василь Вагілевич.

За його словами, будівлю йому передали лише наприкінці 2007 року. І хоча до того часу за нею нібито доглядав ЖЕО і мав би забезпечити й охорону, покупця чекала неприємна несподіванка: на час передачі він не застав тут жодної з понад 100 чавунних батарей, вікна-двері, які можна було зняти, зняли, паркет і перила — видерли.

«Ми розраховували, що раз тут донедавна була гімназія, а згодом за приміщенням слідкував ЖЕО, то воно — у більш-менш доброму стані і можна буде одразу заходити і працювати. Але реальний стан справ дуже розчарував», - зазначає підприємець.

У 2008 році він замовив і виготовив проект реконструкції будівлі з добудовою третього поверху та облаштуванням території. Вартість робіт за цінами того часу склала близько 20 млн гривень. За проектом тут мали бути розташовані студії аудіо- і відеозапису, тиражувальний цех, готель для артистів, радіо- і телестудія, цех із виготовлення декорацій для знімання кліпів, підрозділ роботи з артистами, склад для зберігання продукції — аудіо і відеодисків тощо. Одним словам — повноцінний центр для бізнесу, пов’язаного з музичною і відеопродукцією. Адже, як відомо, Василь Вагілевич є власником студії «6 секунд», яка займається записом і тиражуванням музики, а також організовує виступи артистів. А в дворі мали б бути влаштовані майданчики для гри у футбол, волейбол і баскетбол. Необхідну апаратуру студія «6 секунд» має давно, але розташована вона в Івано-Франківську. Тож, головна ідея, яка спонукала до придбання будівлі на Будівельників, - зробити в Калуші єдиний професійний аудіоцентр.

«У 2008 році ще були перспективи для втілення цього проекту. Далі почалася криза: ми не могли взяти кредит, «впала» гривня і це позначилося на бізнесі. Відтак почалися проблеми з виплатою раніше взятого кредиту. За три з половиною роки банку було повернуто 1,5 млн гривень, далі ми вже не могли платити. У 2012 році банк погодився на реструктуризацію кредиту, за якою ми мали сплатити ще 1,8 млн гривень до 2023 року. Через інфляцію і ще більше падіння гривні борг сягнув п’яти мільйонів гривень», - розповів Василь Вагілевич.

Далі була Революція гідності, потім війна й економічна криза. У цих умовах людям — не до музики і розваг, і це теж негативно вплинуло на бізнес. Відтак, каже Василь Вагілевич, жодної можливості взятися за реконструкцію будівлі не було. У останні роки ситуація загалом поліпшується. Тож, власники планують відкоригувати проект і вже з наступного року приступити до реконструкції. Її вартість зараз становитиме 30-40 млн гривень.

«Так сталося, що ми купили колишню гімназію у недобрий час. Звичайно, прагнули реалізувати нашу мірю про створення професійного аудіоцентру. Але зробити все так швидко, як планували не вийшло. Проте ми не відмовляємося від своїх намірів, а те, що споруда перебуває в такому поганому стані впродовж багатьох років, нам так само дошкуляє як і калушанам. До кінця цього року плануємо відкоригувати проект, а вже наступного — розпочнемо реконструкцію», - запевнив Василь Вагілевич.

Василь Вагілевич також повідомив: готовий повернути будівлю громаді. Хоча при цьому теперішній власник зазнає збитків. Він запевнив: стан приміщень проти того, в якому їх йому передали, не погіршився. До речі, у 2011 році навколо гімназії було побудовано нову огорожу. Проте це викликало нарікання людей, які звикли ходити через подвір’я навпростець. Не допомагає ні огорожа, ні сторож: сюди постійно проникають непрохані гості, зривають хвіртку, перелазять через огорожу, тут граються діти, хоча поруч облаштований майданчик.


26.08.2019 1387
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2438
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1142
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1086
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2265
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3702
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2681 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

945

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

809

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

756

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

720
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10434
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1286
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5425
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1137
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2931
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1285
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

526
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

381 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

822
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

708
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

757