Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради затвердив тарифи на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій для п’ятьох суб’єктів господарювання, які не відносяться до комунальної форми власності, зокрема для ПП «Прикарпаття і К», ТзОВ « ЖЕО Комунальник», ТзОВ «Сервіс-житло», ПП «Житло-сервіс» та ВПУ № 13.
Про передумови та необхідність затвердження таких тарифів ми запитали в заступника директора департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку Михайла Смушака.
Основною передумовою затвердження тарифів є те, що з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» передбачено, що тарифи на утримання житла мають бути затверджені окремо на кожний будинок.
До моменту прийняття постанови у місті діяли два види тарифів: для будинків з ліфтами та для будинків без ліфтів, якими користувались, як комунальні ЖЕО так і суб’єкти господарювання приватної форми власності.
Після ліквідації ЖЕО та визначення єдиним виконавцем послуг з утримання житла КП «Єдиний розрахунковий центр» рішенням від 27.12.2011 р. № 842 «Про побудинкові тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в м. Івано-Франківську» затверджено нові тарифи на послуги з утримання житла, окремо на кожний будинок, які введено в дію з 01.01.2012 року. Оскільки даним рішенням затверджено тарифи тільки для будинків, що перебувають на балансі КП «Єдиний розрахунковий центр», то суб’єктів господарювання різних форм власності зобов’язано розрахувати та затвердити нові тарифи на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій та затвердити їх у встановленому порядку.
Чому тільки цим суб’єктів господарювання затверджено тарифи, адже в місті працює значно більше приватних ЖЕО?
На даний час в Департамент комунального господарства, транспорту і зв’язку розрахунки подали сім підприємств, з них двом було відмовлено у затвердженні тарифів, а інші винесено на засідання виконавчого комітету. Оскільки затвердження тарифів є обов’язковим для усіх підприємств, думаю інші суб’єкти господарювання міста також подадуть розрахунки на затвердження тарифів, в результаті чого вони зможуть брати плату за надані послуги у відповідності до вимог чинного законодавства.
Які вимоги висуваються до підприємств для затвердження тарифів?
Для затвердження тарифів підприємствам необхідно подавати розрахунки тарифів у відповідності до вимог Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 р.
№ 869. Також підприємствам необхідно врахувати, що тарифи не повинні перевищувати граничні розміри тарифів, наведених в додатку 2 рішення виконавчого комітету від 27.12.2011 р. № 842.
Чи потрібно затверджувати тарифи в будинках у яких створені ОСББ?
Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків у своїй діяльності керуються Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку». Відповідно до ст. 10 даного Закону органами управління об'єднання є загальні збори його членів, правління, ревізійна комісія об'єднання. Вищим органом управління об'єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх членів об'єднання.
До виключної компетенції загальних зборів членів об'єднання відноситься: визначення розмірів внесків та платежів членами об'єднання. Тобто виходячи з норм даного Закону визначення розміру внесків учасниками ОСББ належить до компетенції загальних зборів мешканців – членів ОСББ.
Одночасно, слід відмітити, що Порядок формування тарифів поширюється на усіх виконавців послуг з утримання житла, а тому якщо ОСББ само є виконавцем послуг з утримання будинку і стягує за це плату, як за житлово-комунальну послугу, то в такому випадку ОСББ також можуть подавати розрахунки тарифів з утримання будинків, які будуть розглянуті на засіданні виконавчого комітету.