В Архікатедральному соборі Святого Воскресіння в Івано-Франківську представили відреставровану кам’яну таблицю розміром 50 на 70 сантиметрів.
Ця сенсаційна річ, яку було знайдено влітку цього року під час ремонту собору, у вівтарній частині за іконостасом, на західній стінці престолу, точно вказує місце, де знаходилася перша українська церква у Станиславові (давня назва Івано-Франківська).
На знахідці епохи середньовіччя є напис, який в перекладі сучасною українською мовою звучить так: «Цей наріжний камінь знайдено 18 травня 1895 року в Станиславові під час копання фундаментів під синагогу, де раніше стояла руська (українська) церква Введення у храм Пречистої Діви Марії), і вмуровано в головний престол Станиславівської катедри у день Перенесення мощів святого Миколая (22 травня) 1903 року». Написав це священик Василій Фацієвич у 1903 році. Сама ж таблиця першопочатково датована четвертим травням 1680 року. Саме тоді було завершено будівництво першої в місті української церкви. Далі — ніби незвичайне співпадіння.
«На таблиці ми постійно читаємо про місяць травень, — каже отець Юрій Новицький, настоятель собору. — Її було знайдено у травні, вмонтовано у травні. І в травні цього року робітники у храмі і знайшли цю таблицю», пишуть Вікна.
Приблизна вага каменю — 50 кілограмів. Його досліджували зусібіч. Найважче було розшифрувати написи. Нині науковці вже кажуть, що на великій брилі є слова молитви, дата завершення будівництва першої церкви та імена жертводавців.
Цікавим фактом для епохи середньовіччя, є вказані на камені жіночі імена. Тоді це було рідкістю. Викарбовано все це характерним для тих років типом письма — скорописом. Отже на невеликій площі багато інформації. До речі, ще донедавна серед археологів та істориків не існувало одностайної думки, яку назву мала перша українська церква в Івано-Франківську. І ось вже відомо. Вона називалася Введення у Храм Пречистої Діви Марії.
«Цю пам’ятку церква хоче показати всім, — мовить митрополит Івано-Франківської архієпархії Володимир Війтишин. — Ми віддаємо її для вивчення історикам. Аби достеменно знати про наше минуле». Надалі священики вмонтують таблицю у престол, на те місце, де знайшли. Для наступних поколінь.
Окрім цього, зроблять дві копії знахідки. Одна знаходитиметься в краєзнавчому музеї. Іншу встановлять у сквері біля ратуші, де вже знаходиться пам’ятний знак першій українській церкві.