У Івано-Франківську активно запроваджують тромболітичну терапію – засіб для лікування інсультів

 

/data/blog/43862/193f74e1ecc506ba949d9da1985587f3.jpg

 

В приміщенні Центральної міської клінічної лікарні м. Івано-Франківська відбулася прес-конференція присвячена методиці лікування інсультів – тромболітичній терапії.

 

У прес-конференції взяли участь завідуюча відділенням судинної неврології, міський невролог Ірина Кобець, завідувач приймальним відділенням Мирон Шаламай, завідувач підстанції №1 станції швидкої медичної допомоги Олег Снігур та лікар-невропатолог міської поліклініки №2 Ірена Цепенда.

Хвороби серцево-судинної системи, зокрема розлади мозкового кровообігу, є на сьогоднішній день найпоширенішими захворюваннями в Україні. Чи не найчастіше люди потерпають саме від ішемічних інсультів, адже при ішемічному інсульті припиняється кровопостачання певної ділянки головного мозку. Коли мозкова артерія раптово перекривається тромбом, певна кількість клітин мозку гине протягом 5-8 хвилин – утворюється ядро інсульту. Ядро інсульту не підлягає відновленню, проте ділянка навколо цього ядра (ішемічна напівтінь) залишається життєздатною протягом 3,5-4,5 годин від початку розвитку ішемічного інсульту („вікно терапевтичних можливостей”). Власне, для того, щоб врятувати цю ділянку мозку, лікарі сьогодні використовують системний тромболізис.

При такому лікуванні препарат (тромболітик), який руйнує тромб в мозковій судині вводиться внутрівенно. Але медикам необхідно встигнути застосувати цей метод лікування під час „вікна терапевтичних можливостей”. Перевищення названого часу призводить до незворотних змін мозкової речовини в зоні напівтіні.

Для своєчасної діагностики гострого розладу мозкового кровообігу, зокрема ішемічного інсульту, надзвичайно важливим є своєчасне звертання пацієнтів за медичною допомогою одразу ж після появи перших симптомів розладу мозкового кровообігу: порушення мови, невправність, обмеження рухів, втрата чутливості в кінцівках однієї половини тіла. Вказані симптоми мають одразу насторожувати. Необхідно негайно зателефонувати на номер 103, щоб бригада швидкої медичної допомоги якомога скоріше доставила пацієнта до спеціалізованого медичного закладу.

Саме бригада швидкої допомоги констатує початок розвитку інсульту, одразу уточнює анамнез захворювання і вирішує, чи можливим є проведення хворому тромболітичної терапії, адже вона має і ряд протипоказів.

Пацієнта негайно транспортують до лікарні, по дорозі інформують приймальний покій медичного закладу про готовність №1 ще до приїзду такого пацієнта.

Завідувач приймальним відділенням Мирон Шаламай розповідає, що про пацієнта з інсультом одразу ж повідомляють чергового невропатолога. Медики роблять усе можливе, щоб хворий якомога менше часу проводив у приймальному відділенні. Тому в основному, з часу, як пацієнт поступає на приймальний покій і до початку лікування у відділенні лікарні минає 5-10 хвилин.

„В даній ситуації час – безцінний, кожна хвилина має бути використана з максимально ефективно, тому „кандидат” на проведення тромболітичної терапії потребує професійного огляду неврологом, проведення лабораторного обстеження і комп’ютерної томографії (нейровізуалізації)”, – розповідає завідуюча відділенням судинної неврології центральної міської клінічної лікарні, міський невролог Ірина Кобець.

У провідних клініках Європи тромболітичну терапію проводять приблизно 20% пацієнтів з ішемічними інсультами. В світовій лікарський практиці вона вважається достатньо ефективною. Натомість в Україні проводять всього близько 120 таких процедур протягом року і це дуже незначна кількість в порівнянні з існуючою потребою.

Цей метод лікування є досить дороговартісним: одна доза тромболітика „Актилізе” коштує близько 10 тис. гривень, проте на даний час діє державна програма по боротьбі з інсультами і необхідні тромболітичні препарати для пацієнтів лікарень є безкоштовними.

Віднедавна проводити тромболітичну терапію стало можливим і на базі Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні, оскільки тут почав працювати новітній комп’ютерний томограф, який дозволяє веріфікувати характер інсульту і обґрунтувати проведення тромболізису.

Після проведеного курсу тромболізису пацієнти перебувають у стаціонарі до 12 днів, згодом їх виписують на амбулаторне лікування під наглядом дільничного невролога і дільничного терапевта.

Лікар-невропатолог міської поліклініки №2 Ірена Цепенда наголошує: «З дільничних неврологів розпочинається виявлення хворих, ми відстежуємо групи ризику, попереджаємо, як пацієнт має себе поводити, щоб не ризикувати здоров’ям. Ми розповідаємо пацієнтам, що при перших ознаках інсульту він має викликати швидку допомогу, а не чекати приходу лікаря-терапевта додому, щоб не втрачати час».

„Саме дільничні неврологи консультують чимало пацієнтів із минаючими розладами мозкового кровообігу, тоді, коли розпочинається так зване „мерехтіння симптомів”: періодичне затерпання кінцівок, головокружіння, головні болі. І дуже важливо, щоб таким пацієнтам приділялося більше уваги, щоб їх орієнтували на вчасне звертання за спеціалізованою медичною допомогою”, – каже Ірина Кобець.

 


28.11.2013 1789 1
Коментарі (1)

expert 2014.02.08, 14:34
Дуже гарно написано. Сьогодні 9.02.2014р. Стаття надрукована 28.11.2013р. Чи провели хоч один тромболізис?
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

391
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1749
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3256
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1178
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1205
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1263 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

300

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1150

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

993

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

426
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

362
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2521
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1263
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1353
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

578
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15215
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7512
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

368
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

813 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

502
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

412
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

500