У Івано-Франківську активно запроваджують тромболітичну терапію – засіб для лікування інсультів

 

/data/blog/43862/193f74e1ecc506ba949d9da1985587f3.jpg

 

В приміщенні Центральної міської клінічної лікарні м. Івано-Франківська відбулася прес-конференція присвячена методиці лікування інсультів – тромболітичній терапії.

 

У прес-конференції взяли участь завідуюча відділенням судинної неврології, міський невролог Ірина Кобець, завідувач приймальним відділенням Мирон Шаламай, завідувач підстанції №1 станції швидкої медичної допомоги Олег Снігур та лікар-невропатолог міської поліклініки №2 Ірена Цепенда.

Хвороби серцево-судинної системи, зокрема розлади мозкового кровообігу, є на сьогоднішній день найпоширенішими захворюваннями в Україні. Чи не найчастіше люди потерпають саме від ішемічних інсультів, адже при ішемічному інсульті припиняється кровопостачання певної ділянки головного мозку. Коли мозкова артерія раптово перекривається тромбом, певна кількість клітин мозку гине протягом 5-8 хвилин – утворюється ядро інсульту. Ядро інсульту не підлягає відновленню, проте ділянка навколо цього ядра (ішемічна напівтінь) залишається життєздатною протягом 3,5-4,5 годин від початку розвитку ішемічного інсульту („вікно терапевтичних можливостей”). Власне, для того, щоб врятувати цю ділянку мозку, лікарі сьогодні використовують системний тромболізис.

При такому лікуванні препарат (тромболітик), який руйнує тромб в мозковій судині вводиться внутрівенно. Але медикам необхідно встигнути застосувати цей метод лікування під час „вікна терапевтичних можливостей”. Перевищення названого часу призводить до незворотних змін мозкової речовини в зоні напівтіні.

Для своєчасної діагностики гострого розладу мозкового кровообігу, зокрема ішемічного інсульту, надзвичайно важливим є своєчасне звертання пацієнтів за медичною допомогою одразу ж після появи перших симптомів розладу мозкового кровообігу: порушення мови, невправність, обмеження рухів, втрата чутливості в кінцівках однієї половини тіла. Вказані симптоми мають одразу насторожувати. Необхідно негайно зателефонувати на номер 103, щоб бригада швидкої медичної допомоги якомога скоріше доставила пацієнта до спеціалізованого медичного закладу.

Саме бригада швидкої допомоги констатує початок розвитку інсульту, одразу уточнює анамнез захворювання і вирішує, чи можливим є проведення хворому тромболітичної терапії, адже вона має і ряд протипоказів.

Пацієнта негайно транспортують до лікарні, по дорозі інформують приймальний покій медичного закладу про готовність №1 ще до приїзду такого пацієнта.

Завідувач приймальним відділенням Мирон Шаламай розповідає, що про пацієнта з інсультом одразу ж повідомляють чергового невропатолога. Медики роблять усе можливе, щоб хворий якомога менше часу проводив у приймальному відділенні. Тому в основному, з часу, як пацієнт поступає на приймальний покій і до початку лікування у відділенні лікарні минає 5-10 хвилин.

„В даній ситуації час – безцінний, кожна хвилина має бути використана з максимально ефективно, тому „кандидат” на проведення тромболітичної терапії потребує професійного огляду неврологом, проведення лабораторного обстеження і комп’ютерної томографії (нейровізуалізації)”, – розповідає завідуюча відділенням судинної неврології центральної міської клінічної лікарні, міський невролог Ірина Кобець.

У провідних клініках Європи тромболітичну терапію проводять приблизно 20% пацієнтів з ішемічними інсультами. В світовій лікарський практиці вона вважається достатньо ефективною. Натомість в Україні проводять всього близько 120 таких процедур протягом року і це дуже незначна кількість в порівнянні з існуючою потребою.

Цей метод лікування є досить дороговартісним: одна доза тромболітика „Актилізе” коштує близько 10 тис. гривень, проте на даний час діє державна програма по боротьбі з інсультами і необхідні тромболітичні препарати для пацієнтів лікарень є безкоштовними.

Віднедавна проводити тромболітичну терапію стало можливим і на базі Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні, оскільки тут почав працювати новітній комп’ютерний томограф, який дозволяє веріфікувати характер інсульту і обґрунтувати проведення тромболізису.

Після проведеного курсу тромболізису пацієнти перебувають у стаціонарі до 12 днів, згодом їх виписують на амбулаторне лікування під наглядом дільничного невролога і дільничного терапевта.

Лікар-невропатолог міської поліклініки №2 Ірена Цепенда наголошує: «З дільничних неврологів розпочинається виявлення хворих, ми відстежуємо групи ризику, попереджаємо, як пацієнт має себе поводити, щоб не ризикувати здоров’ям. Ми розповідаємо пацієнтам, що при перших ознаках інсульту він має викликати швидку допомогу, а не чекати приходу лікаря-терапевта додому, щоб не втрачати час».

„Саме дільничні неврологи консультують чимало пацієнтів із минаючими розладами мозкового кровообігу, тоді, коли розпочинається так зване „мерехтіння симптомів”: періодичне затерпання кінцівок, головокружіння, головні болі. І дуже важливо, щоб таким пацієнтам приділялося більше уваги, щоб їх орієнтували на вчасне звертання за спеціалізованою медичною допомогою”, – каже Ірина Кобець.

 


28.11.2013 1707 1
Коментарі (1)

expert 2014.02.08, 14:34
Дуже гарно написано. Сьогодні 9.02.2014р. Стаття надрукована 28.11.2013р. Чи провели хоч один тромболізис?
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

367
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

555
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1308
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2243 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1115
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3045

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

874

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1022

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1449

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2056
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26349 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

744
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

943
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2981
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1232
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

926
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1185
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1194
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

398
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4240
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1057
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1625