У Івано-Франківську активно запроваджують тромболітичну терапію – засіб для лікування інсультів

 

/data/blog/43862/193f74e1ecc506ba949d9da1985587f3.jpg

 

В приміщенні Центральної міської клінічної лікарні м. Івано-Франківська відбулася прес-конференція присвячена методиці лікування інсультів – тромболітичній терапії.

 

У прес-конференції взяли участь завідуюча відділенням судинної неврології, міський невролог Ірина Кобець, завідувач приймальним відділенням Мирон Шаламай, завідувач підстанції №1 станції швидкої медичної допомоги Олег Снігур та лікар-невропатолог міської поліклініки №2 Ірена Цепенда.

Хвороби серцево-судинної системи, зокрема розлади мозкового кровообігу, є на сьогоднішній день найпоширенішими захворюваннями в Україні. Чи не найчастіше люди потерпають саме від ішемічних інсультів, адже при ішемічному інсульті припиняється кровопостачання певної ділянки головного мозку. Коли мозкова артерія раптово перекривається тромбом, певна кількість клітин мозку гине протягом 5-8 хвилин – утворюється ядро інсульту. Ядро інсульту не підлягає відновленню, проте ділянка навколо цього ядра (ішемічна напівтінь) залишається життєздатною протягом 3,5-4,5 годин від початку розвитку ішемічного інсульту („вікно терапевтичних можливостей”). Власне, для того, щоб врятувати цю ділянку мозку, лікарі сьогодні використовують системний тромболізис.

При такому лікуванні препарат (тромболітик), який руйнує тромб в мозковій судині вводиться внутрівенно. Але медикам необхідно встигнути застосувати цей метод лікування під час „вікна терапевтичних можливостей”. Перевищення названого часу призводить до незворотних змін мозкової речовини в зоні напівтіні.

Для своєчасної діагностики гострого розладу мозкового кровообігу, зокрема ішемічного інсульту, надзвичайно важливим є своєчасне звертання пацієнтів за медичною допомогою одразу ж після появи перших симптомів розладу мозкового кровообігу: порушення мови, невправність, обмеження рухів, втрата чутливості в кінцівках однієї половини тіла. Вказані симптоми мають одразу насторожувати. Необхідно негайно зателефонувати на номер 103, щоб бригада швидкої медичної допомоги якомога скоріше доставила пацієнта до спеціалізованого медичного закладу.

Саме бригада швидкої допомоги констатує початок розвитку інсульту, одразу уточнює анамнез захворювання і вирішує, чи можливим є проведення хворому тромболітичної терапії, адже вона має і ряд протипоказів.

Пацієнта негайно транспортують до лікарні, по дорозі інформують приймальний покій медичного закладу про готовність №1 ще до приїзду такого пацієнта.

Завідувач приймальним відділенням Мирон Шаламай розповідає, що про пацієнта з інсультом одразу ж повідомляють чергового невропатолога. Медики роблять усе можливе, щоб хворий якомога менше часу проводив у приймальному відділенні. Тому в основному, з часу, як пацієнт поступає на приймальний покій і до початку лікування у відділенні лікарні минає 5-10 хвилин.

„В даній ситуації час – безцінний, кожна хвилина має бути використана з максимально ефективно, тому „кандидат” на проведення тромболітичної терапії потребує професійного огляду неврологом, проведення лабораторного обстеження і комп’ютерної томографії (нейровізуалізації)”, – розповідає завідуюча відділенням судинної неврології центральної міської клінічної лікарні, міський невролог Ірина Кобець.

У провідних клініках Європи тромболітичну терапію проводять приблизно 20% пацієнтів з ішемічними інсультами. В світовій лікарський практиці вона вважається достатньо ефективною. Натомість в Україні проводять всього близько 120 таких процедур протягом року і це дуже незначна кількість в порівнянні з існуючою потребою.

Цей метод лікування є досить дороговартісним: одна доза тромболітика „Актилізе” коштує близько 10 тис. гривень, проте на даний час діє державна програма по боротьбі з інсультами і необхідні тромболітичні препарати для пацієнтів лікарень є безкоштовними.

Віднедавна проводити тромболітичну терапію стало можливим і на базі Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні, оскільки тут почав працювати новітній комп’ютерний томограф, який дозволяє веріфікувати характер інсульту і обґрунтувати проведення тромболізису.

Після проведеного курсу тромболізису пацієнти перебувають у стаціонарі до 12 днів, згодом їх виписують на амбулаторне лікування під наглядом дільничного невролога і дільничного терапевта.

Лікар-невропатолог міської поліклініки №2 Ірена Цепенда наголошує: «З дільничних неврологів розпочинається виявлення хворих, ми відстежуємо групи ризику, попереджаємо, як пацієнт має себе поводити, щоб не ризикувати здоров’ям. Ми розповідаємо пацієнтам, що при перших ознаках інсульту він має викликати швидку допомогу, а не чекати приходу лікаря-терапевта додому, щоб не втрачати час».

„Саме дільничні неврологи консультують чимало пацієнтів із минаючими розладами мозкового кровообігу, тоді, коли розпочинається так зване „мерехтіння симптомів”: періодичне затерпання кінцівок, головокружіння, головні болі. І дуже важливо, щоб таким пацієнтам приділялося більше уваги, щоб їх орієнтували на вчасне звертання за спеціалізованою медичною допомогою”, – каже Ірина Кобець.

 


28.11.2013 1528 1
Коментарі (1)

expert 2014.02.08, 14:34
Дуже гарно написано. Сьогодні 9.02.2014р. Стаття надрукована 28.11.2013р. Чи провели хоч один тромболізис?
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

4937
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1713 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

3896 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3051 1
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7816 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20101 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

134

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

705

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1772

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2272
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

569
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

370
15.07.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

14317
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

864
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1108 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

5991 1
07.07.2024

В Івано-Франківську освятили престол в оновленому храмі релігійної громади Матері Божої Неустанної Помочі, що на вулиці Івасюка.  

4664 1
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23275 1
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

850 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

854 1
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

374
14.07.2024

Серед тих, хто бачить скоріше єдність або хоча б в рівній мірі елементи єдності та роз’єднаності, переважна більшість (67-68%) хочуть бачити критику влади конструктивною або щоб її взагалі не було.  

853 1