У Івано-Франківську активно запроваджують тромболітичну терапію – засіб для лікування інсультів

 

/data/blog/43862/193f74e1ecc506ba949d9da1985587f3.jpg

 

В приміщенні Центральної міської клінічної лікарні м. Івано-Франківська відбулася прес-конференція присвячена методиці лікування інсультів – тромболітичній терапії.

 

У прес-конференції взяли участь завідуюча відділенням судинної неврології, міський невролог Ірина Кобець, завідувач приймальним відділенням Мирон Шаламай, завідувач підстанції №1 станції швидкої медичної допомоги Олег Снігур та лікар-невропатолог міської поліклініки №2 Ірена Цепенда.

Хвороби серцево-судинної системи, зокрема розлади мозкового кровообігу, є на сьогоднішній день найпоширенішими захворюваннями в Україні. Чи не найчастіше люди потерпають саме від ішемічних інсультів, адже при ішемічному інсульті припиняється кровопостачання певної ділянки головного мозку. Коли мозкова артерія раптово перекривається тромбом, певна кількість клітин мозку гине протягом 5-8 хвилин – утворюється ядро інсульту. Ядро інсульту не підлягає відновленню, проте ділянка навколо цього ядра (ішемічна напівтінь) залишається життєздатною протягом 3,5-4,5 годин від початку розвитку ішемічного інсульту („вікно терапевтичних можливостей”). Власне, для того, щоб врятувати цю ділянку мозку, лікарі сьогодні використовують системний тромболізис.

При такому лікуванні препарат (тромболітик), який руйнує тромб в мозковій судині вводиться внутрівенно. Але медикам необхідно встигнути застосувати цей метод лікування під час „вікна терапевтичних можливостей”. Перевищення названого часу призводить до незворотних змін мозкової речовини в зоні напівтіні.

Для своєчасної діагностики гострого розладу мозкового кровообігу, зокрема ішемічного інсульту, надзвичайно важливим є своєчасне звертання пацієнтів за медичною допомогою одразу ж після появи перших симптомів розладу мозкового кровообігу: порушення мови, невправність, обмеження рухів, втрата чутливості в кінцівках однієї половини тіла. Вказані симптоми мають одразу насторожувати. Необхідно негайно зателефонувати на номер 103, щоб бригада швидкої медичної допомоги якомога скоріше доставила пацієнта до спеціалізованого медичного закладу.

Саме бригада швидкої допомоги констатує початок розвитку інсульту, одразу уточнює анамнез захворювання і вирішує, чи можливим є проведення хворому тромболітичної терапії, адже вона має і ряд протипоказів.

Пацієнта негайно транспортують до лікарні, по дорозі інформують приймальний покій медичного закладу про готовність №1 ще до приїзду такого пацієнта.

Завідувач приймальним відділенням Мирон Шаламай розповідає, що про пацієнта з інсультом одразу ж повідомляють чергового невропатолога. Медики роблять усе можливе, щоб хворий якомога менше часу проводив у приймальному відділенні. Тому в основному, з часу, як пацієнт поступає на приймальний покій і до початку лікування у відділенні лікарні минає 5-10 хвилин.

„В даній ситуації час – безцінний, кожна хвилина має бути використана з максимально ефективно, тому „кандидат” на проведення тромболітичної терапії потребує професійного огляду неврологом, проведення лабораторного обстеження і комп’ютерної томографії (нейровізуалізації)”, – розповідає завідуюча відділенням судинної неврології центральної міської клінічної лікарні, міський невролог Ірина Кобець.

У провідних клініках Європи тромболітичну терапію проводять приблизно 20% пацієнтів з ішемічними інсультами. В світовій лікарський практиці вона вважається достатньо ефективною. Натомість в Україні проводять всього близько 120 таких процедур протягом року і це дуже незначна кількість в порівнянні з існуючою потребою.

Цей метод лікування є досить дороговартісним: одна доза тромболітика „Актилізе” коштує близько 10 тис. гривень, проте на даний час діє державна програма по боротьбі з інсультами і необхідні тромболітичні препарати для пацієнтів лікарень є безкоштовними.

Віднедавна проводити тромболітичну терапію стало можливим і на базі Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні, оскільки тут почав працювати новітній комп’ютерний томограф, який дозволяє веріфікувати характер інсульту і обґрунтувати проведення тромболізису.

Після проведеного курсу тромболізису пацієнти перебувають у стаціонарі до 12 днів, згодом їх виписують на амбулаторне лікування під наглядом дільничного невролога і дільничного терапевта.

Лікар-невропатолог міської поліклініки №2 Ірена Цепенда наголошує: «З дільничних неврологів розпочинається виявлення хворих, ми відстежуємо групи ризику, попереджаємо, як пацієнт має себе поводити, щоб не ризикувати здоров’ям. Ми розповідаємо пацієнтам, що при перших ознаках інсульту він має викликати швидку допомогу, а не чекати приходу лікаря-терапевта додому, щоб не втрачати час».

„Саме дільничні неврологи консультують чимало пацієнтів із минаючими розладами мозкового кровообігу, тоді, коли розпочинається так зване „мерехтіння симптомів”: періодичне затерпання кінцівок, головокружіння, головні болі. І дуже важливо, щоб таким пацієнтам приділялося більше уваги, щоб їх орієнтували на вчасне звертання за спеціалізованою медичною допомогою”, – каже Ірина Кобець.

 


28.11.2013 1657 1
Коментарі (1)

expert 2014.02.08, 14:34
Дуже гарно написано. Сьогодні 9.02.2014р. Стаття надрукована 28.11.2013р. Чи провели хоч один тромболізис?
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

664
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

2103
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33414
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2305
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3035
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

5145 9

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

406

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1182

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

764

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

971
09.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

270
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

573
02.01.2025

Уряд розподілив між бюджетами громад субвенцію 2,83 млрд грн на харчування учнів початкових класів у 2025 році.  

636 1
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1155
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

960
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1053
01.01.2025

Такі відвідини однієї парафіяльної сім’ї перед спільним подячним молінням — це традиція, яка триває вже 12 років. 

820
04.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30192 1
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

913
07.01.2025

У всіх регіонах України ситуація досить подібна і баланс довіри-недовіри — позитивний.  

3880
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

497
02.01.2025

Європейський Союз готовий до припинення транзиту російського газу через Україну з першого січня.  

534