У Яремче відбулася Перша в Україні Літня школа з юридичних інновацій

22-26 липня у місті Яремче відбулася перша в Україні Літня школа з юридичних інновацій, учасниками якої стали 12 викладачів та 4 студенти з 12 правничих шкіл. Варто зазначити, що всього було отримано 73 заявки на участь, серед яких обирались найвмотивованіші.

Організатор заходу – Директорат з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Міністерства юстиції України у партнерстві з Kyiv Legal Hackers та за підтримки Програми USAID «Нове правосуддя», Координатора проектів ОБСЄ в Україні, повідомили Фіртці у Мінюсті.

Кращі з кращих розповідали учасникам Літньої Школи про сучасний світ юридичних інновацій.

Зокрема, «зірковий» спікер – професор Бруклінського університету, засновник Brooklyn Law Incubator & Police Clinic та один із засновникі Legal Hackers community, Джонатан Аскін, розповів, як та чому виникла ідея створення такої спільноти, яким чином legal innovations викладаються у закладах вищої освіти Сполучених Штатів Америки, а також як врахувати особливості глобального контексту під час викладання курсу з юридичних інновацій в Україні.

Микита Підгайний розповів про те, як та навіщо створюють чатботи, чи насправді такий інструмент може замінити юриста та які етичні проблеми виникають під час спілкування з роботом-співрозмовником. Також учасники практикували свої навички у legal engineering та лише за годину створили 16 чатботів.

Андрій Костенко пояснив основи діджиталізації права, розповів, як працюють нейромережі та яким чином відбувається оцифровка даних. Інша його тема була присвячена штучному інтелекту та алгоритмам у праві. Особливо цікавим був приклад можливості винесення судових рішень за допомогою коду та цифр «0» та «1».

Сергій Сученко поділився досягненнями та майбутніми проєктами Програми USAID «Нове правосуддя» щодо запровадження в Україні елементів вирішення спорів онлайн.

Нестор Дубневич зацікавив присутніх темою про блокчейн та навіть перевів кільком активним учасникам по частинці криптовалюти. Тепер викладачі правничих шкіл знають, як працює ця система. Окремо він зупинився на смарт контрактах, децентралізованих реєстрах та блокчейн-нотаріаті.

Дмитро Форемний представив учасникам основи монетизації та фандрейзингу проєктів, а особливу увагу звернув на правила взаємодії засновника стартапу з інвестором. Учасники дізналися, де знайти свого «бізнес-янгола» та яку бізнес модель обрати в залежності від типу проєкту.

Владислав Посад розповів про правила оформлення презентацій для того, щоб вони максимально ефективно сприймалися, пояснив правила оформлення текстів та розказав про «вдів», «сиріт» та «бідних родичів», що є основними помилками, котрі заважають легкому прочитанню документу.

Павло Русев та Дар’я Кушнір у свою чергу нагадали учасникам, що у куті будь-якого проєкту мають стояти потреби споживача, в іншому випадку навряд чи такий стартап можливо вважати успішним. У підкріплення своїх тез вони провели воркшоп з дизайн-мислення, метою якого було тренування з виявлення потреб гіпотетичного споживача.

Один із співорганізаторів Літньої школи – Денис Іванов – поділився власним досвідом з впровадження курсу з юридичних інновацій, розказав про логіку побудови тем та питань, а також методів викладання цієї доволі специфічної дисципліни. Він окремо наголосив, що, враховуючи складність та специфіку тем, які поєднують технології та право, викладачі з правничих шкіл можуть фахово оволодіти не усіма темами, тому їхня взаємодія, обмін досвідом та гостьові лекції є чудовим варіантом для якісного викладання курсу.

Протягом усього тижня учасники натхненно працювали і в результаті представили 4 варіанти навчального курсу з юридичних інновацій. Вони відрізняються своїм наповненням, практичними завданнями та формою контролю. Кожен з представлених курсів заслуговує бути рекомендованим до викладання у юридичних закладах вищої освіти.

Літня школа з юридичних інновацій продемонструвала, що нині державна служба може об’єднати на одному полі гравців з різних сфер діяльності: представників міжнародних організацій, спільноти юристів-айтішників та викладачів вишів. А головне, цей захід був першим кроком на шляху впровадження в правничих школах курсу, який має навчити майбутніх юристів тому, чого давно вже очікують роботодавці та суспільство у цілому.

У найближчому майбутньому проєкти навчальних курсів мають бути доопрацьовані.

Наша кінцева мета – підвищення якості юридичної освіти через впровадження в освітній процес актуальних, сучасних навчальних курсів, зокрема курсу з юридичних інновацій.


31.07.2019 1089
Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

622
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1885
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3365
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1220
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1237
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1306 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1195

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

373

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1031

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1195
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

408
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2566
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1293
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1401
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

602
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15256
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7544
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

405
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1027 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

539
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

441
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

523