У Картинній галереї Національного заповідника «Давній Галич» відбулася зустріч з Василем Хитруком, вченим– етноісториком, культорологом, членом національних спілок – краєзнавців та письменників, кандидатом філологічних наук.
У Галич дослідник прибув для презентації свого нового дослідження – грунтовної праці з етноісторії України та Європи «Золота булава. Духовний Код Трипілля, України і Європи». Співорганізаторами зустрічі виступили Національний заповідник «Давній Галич» та Музей мистецтв Прикарпаття (м. Івано-Франківськ).
Автор книги Василь Хитрук, свою розповідь розпочав про «дешифрацію» назви презентованого видання. За його словами: «…у санскриті слово «бу» означає «закон», а «лава» - «земля». Таким чином, це – книга про закон землі…». Книга писалася близько 30 років, опрацьовано великий масив джерельного матеріалу. Праця складається з 24 розділів, десятків додатків. В роботі автор подає порівняльний аналіз слів на санскриті, які є тотожними словам в українській мові. Автор вперше наводить 33 приклади вживання назви «Україна» в різних джерелах, саме в написанні «Україна» - на відміну від використовуваної в історичній науці назви «Окраїна».
У центрі свого дослідження Василь Хитрук не ставить війни і збройні конфлікти, які відбувалися між людьми, а розвиток мирних хліборобських цивілізацій. Саме мирні цивілізації стоять на шляху творення, генерування подальшого розвитку – а, відповідно, і культура давніх предків українців, творилася мирним шляхом. Також, Василь Хитрук розглядає питання поразок української державності, аналізує її причини. Основною проблемою він вважає брак єдності між народом, відсутності почуття монолітності.
При написанні книги використані знання з етнології, археології, фольклору та мовознавства. Для написання книги автор здійснив десятки подорожей всією Україною; вивчаючи міграції етрусків та інших народностей він відвідав ряд країн – зокрема, Індію. Дослідник охарактеризовує особливості своєї книги – вона є іншим поглядом на етноісторію нашої держави, на етноісторію слов’ян, Європи та світу. «Книга не є витвором фантазії, її базою є давні тексти та зображення, які мав можливість вивчати автор» - підсумовує Василь Хитрук.
Довідково. Василь Хитрук- письменник, перекладач, філософ-українознавець, один із перших зачинателів нової духовності, української державності і Просвіти 80-90-х років наролдивсяна Поділлі. Член Національної спілки письменників України, член Правління Товариства краєзнавців України з дня заснування, голова Надзірної Ради неурядової Вільної Академії Святої Матері імені Григорія Сковороди, член експерт-всеукраїнської акції "Рушник Національної Єдності". Василь Онуфрійович цікавиться і Гуцульщиною, нашими звичаями та традиціями. "Ще у далекому історичному 1987 році запросив вас і учасників вашого Красноїлівського народного театру імені Гната Хоткевича на Київську сцену з нагоди 100-річчя ювіляра-корифея" - писав нам у своєму листі письменник.
11 липня Василь Хитрук презентував свою «Золоту Булаву» у Верховині. Роповів гуцулам, що писав книгу більше 25 років, що вона присвячена Святому Духу Всепроникаючої Любові, в тім числі й Карпатців... та етноісторії Трипільської України і її ролі на долі усіх Європейців і світу. Книга містить чимало картин та фотографій, адресується широкому колу читачів нового покоління.