15-17 вересня 2016 року на базі Юридичної клініки Прикарпатського університету відбулася Міжнародна науково-практична конференція «School of Legal Clinical Education: V4 + Ukraine».
Участь у конференції взяли експерти-керівники Юридичних клінік із провідних університетів країн Вишеградської групи. Окрім запрошених іноземних експертів участь у конференції взяли також керівники Юридичних клінік провідних юридичних вищих навчальних закладів та факультетів України, пише Фіртка з посиланням на прес-службу ПНУ.
Захід проходив у рамках реалізації проекту "School of Clinical Legal Education: V4 + Ukraine" за фінансової підтримки Міжнародного Вишеградського фонду.
У рамках програми конференції були розглянуті ключові питання щодо особливостей юридичної освіти студентів- юристів в Україні та країнах Вишеградської групи.
Зі вступним словом перед учасниками заходу виступила директор Навчально-наукового Юридичного інституту, професор Валентина Васильєва, яка підкреслила важливість роботи юридичних клінік, які забезпечують доступ представників соціально-вразливих груп суспільства до правової допомоги. У свою чергу завідувач Юридичної клініки нашого університету Катерина Гичка розповіла про діяльність клініки.
![]() |
![]() |
![]() |
Під час роботи конференції її учасники поділилися практичним досвідом у сфері юридичної клінічної освіти, що дозволило отримати нові практичні навички щодо реалізації програм юридичної клінічної освіти як в Україні, так і в країнах Вишеградської групи.
Зокрема, керівник Юридичної клініки Карлівського університету у м.Прага (Чехія) – Міхал Урбан поділився особливостями впровадження програми «Street Law» студентами Юридичного факультету Карлівського університету у м. Прага. Програми «Street Law» є одним із методів правового навчання юридично необізнаних верств населення.
Керівник Студентського правового центру Палацького університету в м. Оломоуц (Чехія) – Луція Валентова поділилася особливостями курсу тренінгового навчання, спрямованого на отримання студентами практичних навичок за професією юриста, який впроваджується їхнім університетом. Керівник Юридичної клініки Любінського католицького університету Івана Павла ІІ (м. Люблін, Республіка Польща) – Анета Біали презентувала особливості Юридичної клінічної освіти в Польщі.
Зузана Штевулова, викладач Трнавського університету в м. Трнава (Словаччина) та голова Ліги прав людини в Словаччині поділилася досвідом роботи юридичної клініки Трнавського університету у сфері еміграційного права, права захисту прав біженців та людей, які потребують притулку. Особливості Юридичної клінічної освіти в Угорщині окреслила керівник Юридичної клініки Університету Сегед – проф. Юдіт Тот. Керівники Юридичних клінік України поділилися своїм досвідом у сфері співпраці із центрами безоплатної правової допомоги, особливостей спеціалізації юридичних клінік та організації роботи в межах Юридичної клініки.
![]() |
![]() |
![]() |
На сьогодні існує необхідність в створенні спеціалізованих юридичних клінік в Україні, але юридичні клініки України не мають достатнього досвіду в цій галузі. Окрім того, існує необхідність у пошуку нових підходів в освітньому процесі в Україні спеціально для юридичних факультетів з акцентом на практиці ЄС у сфері освіти юристів, зокрема в світлі запланованої реформи юридичної освіти. Зважаючи на те, що країни Вишеградської групи розташовані найближче до України з усіх країн ЄС та є членами ЄС протягом тривалого періоду, саме їх досвід у сфері реформування юридичної освіти та забезпечення практичної складової в навчальному процесі в юридичних вищих навчальних закладах, саме їх досвід є для України дуже важливим.
В рамках проведення конференції учасники також окреслили напрямки можливої співпраці із Юридичними клініками європейських університетів, зокрема університетами країн Вишеградської групи.
На конференції був презентований посібник "Особливості клінічної юридичної освіти в країнах Вишеградської групи та Україні: порівняльний аналіз", який буде опублікований за результатами конференції.