
Комунальний транспорт – це звична практика всіх розвинутих країн. Але це не бізнес. Куди не поїдеш – в Австрію, Швецію, Німеччину чи Польщу, вартість проїзду однакова, чи це тролейбус, чи автобус, чи трамвай. А в нас всі думають, що тролейбус – це найдешевший вид транспорту, хоча це не так.
Про це в інтерв'ю Галицькому кореспонденту розповів директор івано-франківського КП «Електроавтотранс» Віталій Голутяк, пише Фіртка.
"Навіть якщо електроенергія дещо дешевша, то є ще питання обслуговування підстанцій, є контактна мережа, кабельні лінії. Насправді ціна поїздки практично всюди, де я був в Європі, має приблизно дорівнювати ціні за 1 літр вартості пального. А у нас поставити 25 грн за проїзд у міському транспорті – нереально", - каже комунальник.
80% вартості проїзду покриває місто, а не пасажир. Коли ми говоримо, що треба розвивати комунальний транспорт, то йдеться не про економіку, бо тут її нема. То так само, як будувати лікарню чи школу. Це не приносить економічного зиску, але це означає, що місто буде більш екологічним, покращиться ситуація на дорогах – тож це послуга, яку місто надає своїм жителям, в першу чергу, для покращення організації руху.
"Ми працюємо за транспортною угодою, що передбачено постановою КМУ. Нам платять за послугу. Ми маємо тариф на кілометр пробігу і маємо своє завдання – певні кошти заробити самі. І якщо ми, наприклад, не зберемо за місяць певну суму, то це наші збитки, якщо заробимо більше, то різниця залишається у нас",- додає чиновник.
За словами Віталія Голутяка, обсяг виконаної транспортної роботи тролейбусами за місяць становить приблизно 5 млн грн, ми ж маємо заробити умовно 20%, і 80% має заплатити місто. До прикладу, у Варшаві пропорція приблизно 33% до 67%, причому тариф там суттєво вищий. Тобто це всюди так.
Є борг, і достатньо великий. Минулого року ми «вижили», адже суттєво зріс пасажиропотік.
"По-перше, маємо покращення регулярності транспортного руху і комфорт перевезень. Половина тролейбусів стали комфортніші, є розклад, а отже, для пасажирів стало трошки зручніше. По-друге, зросла ціна в маршрутках: ми возимо по 2 грн, а вони – по 5-6. Студенти взагалі 1 грн платять. Плюс ми об’єднали кількість маршрутів і збільшили частоту тролейбусів на 6-му і 3-му маршрутах, і це дало хороший результат. Кількість тролейбусів не збільшилася, а людей перевозимо більше.
Такого низького тарифу уже ніде нема. Ми будемо просити з березня зрівняти автобуси і тролейбуси, тобто щоб проїзд і там, і там складав 4 грн. Зрештою, нам тариф не настільки важливий. Це питання міста. Чим менший тариф, тим більше платить місто. А якщо у нас буде тариф 4 грн, то зростуть наші доходи і місто платитиме менше", - зазначив директор підприємства.