Вчора в Івано-Франківську відбувся круглий стіл на тему «Як активні громадяни можуть впливати на політику в Україні?», де експерти представили нові кампанії громадської участі.
Тарас Случик, Координатор програм Експертної мережі Аналізу державної політики, на початку свого виступу зазначив, що подібні заходи мають за мету інформувати медіа та активістів про те, як інститут громадянського суспільства намагаються впливати на органи публічної влади не лише на національному рівні, але й на теренах Прикарпаття.
У своєму виступі представник Експертної мережі Аналізу державної політики зазначив, що розробка обласної програми розвитку громадянського суспільства в Івано-Франківській області на 2012 рік направлена на вирішення трьох основних проблем. Перша – це відсутність зв’язку між організаціями різного профілю; друге – це висока потреба у навчанні лідерів інститутів громадянського суспільства: третя – відсутність системної комунікації між органами публічної влади та громадськими організаціями. «Ми повинні усвідомити, що стратегічне завдання для громадських організацій не лише відстоювати інтереси своїх членів, але й намагатись покращити систему функціонування влади, навіть якщо вона сама цього не хоче» - зазначив експерт.
«Всі прекрасно розуміють, що політики будуть відповідальними тоді, коли самі громадяни будуть підходити до політики відповідально. Коли українці почнуть задавати політикам питання і будуть мати чіткі критерії людини, якій вони дають роботу, наймаючи її на посаду депутата. Лише тоді в Україні може щось помінятись на краще. Лише той народ може обирати парламент, який реально володіє станом справ. Громадський рух «Чесно» не політичний і не партійний, ми будемо намагатись проводити кампанії знизу – просто створювати людям можливості, а от чи скористаються вони ними – це і буде тест на спроможність» - наголосила Іванна Фединчу, Координатор проектів Центру громадської адвокатури.
«Ще у 2008 році Україна перед Радою Європи зобов’язалася прийняти новий Закон «Про громадські організації», коли Європейський суд з прав людини визнав чинний Закон «Про об’єднання громадян» таким, що обмежує наше право на об’єднання. Новий Закон України «Про громадські організації» - це не лише досягнення європейських стандартів у сфері побудови сильного громадянського суспільства, це інструмент для того щоб змінити систему. Це шанс дати громадянам легкий спосіб об’єднуватись і змінювати ситуацію в себе в місті чи області. Зараз цей проект Закон застряг в Комітеті з питань державного будівництва та місцевого самоврядування Верховної Ради України, а в робочу групу допустили лише двох представників громадських організацій. Тепер від народних депутатів, які складають більшість цієї «не робочої» групи, залежить чи буде створено належні умови для розвитку громадських організацій та подолані штучні бар’єри на шляху об’єднання громадян» - так прокоментував ситуацію експерт Українського незалежного центру політичних досліджень Іван Лукеря.
Тарас Малий, Голова міської організації Фундація регіональних ініціатив, розповів про нову кампанію громадського лобіювання, яка покликана підняти законодавство у сфері мирних зібрань до рівня європейських стандартів. Деякі органи місцевого самоврядування керуються актами часів СРСР і це може бути інструментом тиску на організації та громадян які хочуть відстоювати свої права. Тому зараз громадські активісти, громадськість та експерти розробляють новий Закон України «Про мирні зібрання».