У австрійських будинках Коломиї вичерпався термін придатності

 

Виходячи на вулицю, мешканцям міста частіше випадає нагода зустрітися з «летючою» штукатуркою.

 

Адже у Коломиї почастішали випадки падіння елементів декору будинків, останнім з яких став нещасний випадок на вулиці Театральній – у місцевому Держкомземі упав балкон, але не сам, а з людиною.

 

Постраждав від падіння депутат Коломийської районної ради, який не тільки добряче перелякався, але й отримав тілесні ушкодження – перелом стегна та забиття грудної клітки.

 

Поки за цим фактом прокуратура проводить розслідування, 33-річний чоловік перебуває в одній з палат Івано-Франківської обласної клінічної лікарні. Опісля цього випадку, падіння частин будинків не припинилося: днями над головами коломийців «пролетів» карниз, який відпав від будинку, що на площі Шевченка, у приміщенні якого нині знаходиться магазин «Кая». На щастя, постраждалих немає, проте такі події змусили владні структури замислитись над цією проблемою.

 

У міському відділі містобудування та архітектури переконані, що такі випадки – знак згори, тому час братися до справи. Головний архітектор Юрій Процюк остаточною причиною обвалу вважає старі австрійські будівлі, у яких вичерпався термін придатності. «Вік будинків робить своє. Аби якось протидіяти таким ситуаціям, варто проводити поточні ремонти. Деякі карнизи, які не мають складного автентичного декору, можна замінити на полегшену структуру, – зазначив Юрій Процюк. – Якщо ж повертатися до балкону, який впав, то там була технічно неправильно виконана робота. Ззовні він був оббитий вагонкою, проте всередині ніхто не бачив, що там робиться. А там постійно була волога, таким чином просто прикрили критичний стан балкону».

 

У Коломиї налічується приблизно півсотні аварійних приміщень, повідомляють у ратуші міста. Проте зайнятися їхнім ремонтом чиновники не поспішають, усе списують на нестачу коштів. За їхніми підрахунками, ремонт одного балкону містові обійдеться у 10 тисяч гривень, а це на нинішній день немалі кошти. Хоча роботи обіцяють проводити. Головний архітектор Коломиї стверджує, що ніхто не приховував те, що балкон аварійний, про це йшлося навіть у попередженні, наклеєному на дверях. Очевидиця нещасного випадку Юлія Василівна розповідає, що сама перелякалася після побаченого. «Мене охопив страх, коли я побачила, що сталося. Чоловік лежав та кричав від болю, – розповідає жінка. – Тисячі разів йшла мова про те, що балкон чекає така доля».

 

Про те, що і будинок на площа Шевченка матиме схожий сценарій, переконаний власник магазину «Кая» Андрій Блєнов.

 

– Увесь будинок, де і знаходиться наш магазин, у жахливому стані. Щодня з нього обсипається штукатурка, а підвали – давно затоплені, у них постійно стоїть вода, – розповідає Андрій Блєнов. – Фасад у дрібних тріщинах та не припиняє руйнуватися. Коли у 2001 році проводили ремонт по цілій Коломиї, біля нашого будинку встановлювали бруківку. Майстри пошуміли вібратором, а по стінах пішли тріщини.

 

Обійшовши довкола увесь будинок, ми переконалися, що він справді перебуває у жахливому стані. Неозброєним оком можна помітити, що на інші карнизи чекає така сама доля. Пан Блєнов стверджує, що карниз над магазином до цього випадку неодноразово падав. «Не потрібно бути фахівцем, аби це зрозуміти. Можна побачити, як виглядає та частина карнизу, що залишилася», – розповів чоловік.

 

Поки чиновники у своїх кабінетах тільки вирішують, як діяти з аварійними приміщеннями, будівлі тим часом динамічно обсипаються. Попередні два випадки дивом не закінчилися трагедією – всі залишилися живими. Проте «будівельний» сценарій міг піти іншим чином. Головний архітектор Юрій Процюк каже, що міська рада зараз шукає методи впливу, насамперед на мешканців Коломиї. Адже більшість людей робить ремонт фасадів, не проконсультувавшись з відділом містобудування та архітектури, тим самим наносячи шкоду будівлі. «На сесії міської ради прийняли рішення про необхідність розробити правила благоустрою у новій редакції, – поділився планами Юрій Процюк. – Бо положення теперішніх правил є неактуальними. За наданою інформацією, зараз у Кабінеті Міністрів розробляються типові правила благоустрою України, на базі яких ми й робитимемо редакцію. До нас прийшла підказка згори, що цим питанням потрібно зайнятися. А прокуратура нехай вже визначає, хто нестиме відповідальність». У відділі повідомили, що у відповідних договорах між балансоутримувачем та орендарем чітко прописано, хто повинен проводити поточний та капітальний ремонти. Тому коломийці теж повинні над цим питанням задуматися.

 

Нещасні випадки з «летючими» елементами декору можуть трапитися у будь-яку хвилину. Австрійські будівлі вже не мають колишнього стану якості. Варто лише пройтися середмістям, щоб побачити тріщини на будівлях та обвалені елементи декору. Аби не потрапити під «дощ» із штукатурки чи цегли, потрібно провести капітальний ремонт. Напевне, коломийським будівлям він зараз неабияк потрібний.



25.07.2012 2363 1
Коментарі (1)

Юрій 2012.07.25, 15:39
До Гдичинського - він був у Австрії і знає як пензлик тримати
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1558
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3031
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1064
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1109
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1132 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3346 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

138

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1036

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

856

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

393
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

242
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2424
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1198
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1225
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

503
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15128
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7432
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

254
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

308
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

337
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

424
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

714