У австрійських будинках Коломиї вичерпався термін придатності

 

Виходячи на вулицю, мешканцям міста частіше випадає нагода зустрітися з «летючою» штукатуркою.

 

Адже у Коломиї почастішали випадки падіння елементів декору будинків, останнім з яких став нещасний випадок на вулиці Театральній – у місцевому Держкомземі упав балкон, але не сам, а з людиною.

 

Постраждав від падіння депутат Коломийської районної ради, який не тільки добряче перелякався, але й отримав тілесні ушкодження – перелом стегна та забиття грудної клітки.

 

Поки за цим фактом прокуратура проводить розслідування, 33-річний чоловік перебуває в одній з палат Івано-Франківської обласної клінічної лікарні. Опісля цього випадку, падіння частин будинків не припинилося: днями над головами коломийців «пролетів» карниз, який відпав від будинку, що на площі Шевченка, у приміщенні якого нині знаходиться магазин «Кая». На щастя, постраждалих немає, проте такі події змусили владні структури замислитись над цією проблемою.

 

У міському відділі містобудування та архітектури переконані, що такі випадки – знак згори, тому час братися до справи. Головний архітектор Юрій Процюк остаточною причиною обвалу вважає старі австрійські будівлі, у яких вичерпався термін придатності. «Вік будинків робить своє. Аби якось протидіяти таким ситуаціям, варто проводити поточні ремонти. Деякі карнизи, які не мають складного автентичного декору, можна замінити на полегшену структуру, – зазначив Юрій Процюк. – Якщо ж повертатися до балкону, який впав, то там була технічно неправильно виконана робота. Ззовні він був оббитий вагонкою, проте всередині ніхто не бачив, що там робиться. А там постійно була волога, таким чином просто прикрили критичний стан балкону».

 

У Коломиї налічується приблизно півсотні аварійних приміщень, повідомляють у ратуші міста. Проте зайнятися їхнім ремонтом чиновники не поспішають, усе списують на нестачу коштів. За їхніми підрахунками, ремонт одного балкону містові обійдеться у 10 тисяч гривень, а це на нинішній день немалі кошти. Хоча роботи обіцяють проводити. Головний архітектор Коломиї стверджує, що ніхто не приховував те, що балкон аварійний, про це йшлося навіть у попередженні, наклеєному на дверях. Очевидиця нещасного випадку Юлія Василівна розповідає, що сама перелякалася після побаченого. «Мене охопив страх, коли я побачила, що сталося. Чоловік лежав та кричав від болю, – розповідає жінка. – Тисячі разів йшла мова про те, що балкон чекає така доля».

 

Про те, що і будинок на площа Шевченка матиме схожий сценарій, переконаний власник магазину «Кая» Андрій Блєнов.

 

– Увесь будинок, де і знаходиться наш магазин, у жахливому стані. Щодня з нього обсипається штукатурка, а підвали – давно затоплені, у них постійно стоїть вода, – розповідає Андрій Блєнов. – Фасад у дрібних тріщинах та не припиняє руйнуватися. Коли у 2001 році проводили ремонт по цілій Коломиї, біля нашого будинку встановлювали бруківку. Майстри пошуміли вібратором, а по стінах пішли тріщини.

 

Обійшовши довкола увесь будинок, ми переконалися, що він справді перебуває у жахливому стані. Неозброєним оком можна помітити, що на інші карнизи чекає така сама доля. Пан Блєнов стверджує, що карниз над магазином до цього випадку неодноразово падав. «Не потрібно бути фахівцем, аби це зрозуміти. Можна побачити, як виглядає та частина карнизу, що залишилася», – розповів чоловік.

 

Поки чиновники у своїх кабінетах тільки вирішують, як діяти з аварійними приміщеннями, будівлі тим часом динамічно обсипаються. Попередні два випадки дивом не закінчилися трагедією – всі залишилися живими. Проте «будівельний» сценарій міг піти іншим чином. Головний архітектор Юрій Процюк каже, що міська рада зараз шукає методи впливу, насамперед на мешканців Коломиї. Адже більшість людей робить ремонт фасадів, не проконсультувавшись з відділом містобудування та архітектури, тим самим наносячи шкоду будівлі. «На сесії міської ради прийняли рішення про необхідність розробити правила благоустрою у новій редакції, – поділився планами Юрій Процюк. – Бо положення теперішніх правил є неактуальними. За наданою інформацією, зараз у Кабінеті Міністрів розробляються типові правила благоустрою України, на базі яких ми й робитимемо редакцію. До нас прийшла підказка згори, що цим питанням потрібно зайнятися. А прокуратура нехай вже визначає, хто нестиме відповідальність». У відділі повідомили, що у відповідних договорах між балансоутримувачем та орендарем чітко прописано, хто повинен проводити поточний та капітальний ремонти. Тому коломийці теж повинні над цим питанням задуматися.

 

Нещасні випадки з «летючими» елементами декору можуть трапитися у будь-яку хвилину. Австрійські будівлі вже не мають колишнього стану якості. Варто лише пройтися середмістям, щоб побачити тріщини на будівлях та обвалені елементи декору. Аби не потрапити під «дощ» із штукатурки чи цегли, потрібно провести капітальний ремонт. Напевне, коломийським будівлям він зараз неабияк потрібний.



25.07.2012 2377 1
Коментарі (1)

Юрій 2012.07.25, 15:39
До Гдичинського - він був у Австрії і знає як пензлик тримати
22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

614
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3197
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21318
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2104
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1594 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2472

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

403

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

274

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

862

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2266
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

286
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

564
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1109
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

268
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

885
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

854
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

767
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8345
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

428
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1249 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2286 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

976