Туристична страховка: поради та лайфхаки оформлення

Туристична страховка – незмінний атрибут будь-якої поїздки за кордон. Купуючи тур, абсолютна більшість мандрівників навіть не замислюються, від чого захищає їх страховий поліс, що входить до турпакету, і в яких випадках він може виявитися марним папірцем.

Чому варто вивчити умови договору страхування і на що необхідно звернути увагу, щоб "порятунок потопаючих не став проблемою самих потопаючих".

Від чого страхуються при виїзді за кордон?

Якщо людина перетинає кордон України на власному автомобілі, їй обов'язково доведеться придбати поліс "Зелена карта", який є аналогом поліса ОСЦПВ, але дійсний в інших країнах. Однак у переважній більшості випадків українські мандрівники використовують альтернативні види транспорту – літак, потяг, автобус. Тому, кажучи про туристичне страхування, переважно йдеться про комплексне (медичне) страхування виїжджаючих за кордон.

У першу чергу цей поліс дозволяє отримати медичну допомогу в разі виникнення хвороби, травми або інших проблем, пов'язаних зі здоров'ям. Як правило, набір безкоштовних для застрахованої особи послуг включає не тільки візит до лікаря, а й (за необхідності) виклик швидкої допомоги, невідкладну стаціонарну допомогу, невідкладну операцію, надання невідкладних стоматологічних послуг. Також багато полісів передбачають так звані транспортні послуги за медичними показаннями – перевезення хворого в клініку, евакуація з-за кордону, репатріація тіла на батьківщину.

Читайте також: Півтора роки безвізу: скільки разів за цей час українці перетнули кордон ЄС

Але крім медичної допомоги поліс часто містить і купу додаткових опцій, які турист може обрати самостійно або які входять до того чи іншого пакета. До них належить приїзд близьких родичів (якщо лікування проводиться за кордоном), евакуація дітей до 14 років, які залишилися без нагляду, дострокове повернення на батьківщину (у разі смерті близьких родичів), послуги перекладача, юридичні послуги, телекомунікаційні послуги (оплата вартості телефонної розмови з компанією, що асистує) тощо.

Поліс може покривати послуги, і взагалі не пов'язані зі здоров'ям і наслідками хвороби. Наприклад, деякі програми передбачають відшкодування послуг на буксирування орендованого авто до місця ремонту, доставку запчастин, виплату компенсації в разі втрати документів або затримки авіарейсу, втрати або затримки багажу, і навіть страховку від вимушеного невиїзду, за умови наявності поважної причини (важке захворювання, смерть близьких родичів). Але ці опції затребувані в нашій країні вкрай рідко, і знайти компанію, готову вписати всі побажання замовника в поліс, може виявитися непросто.


Як правильно оформляти туристичну страховку / Фото pixabay

Чи варто турбуватися про страховку, якщо купується пакетний тур за кордон?

Усі пакетні тури передбачають наявність страхового поліса. Але, на жаль, практично всі туроператори, які продають поліси туристам, вимагають від СК величезну комісійну винагороду. Щоб не завищувати при цьому вартість страховки (а отже – і вартість туру), і щоб СК також могли заробити, поліси, що продаються в пакеті з турами, містять безліч обмежень і винятків, через які отримати нормальну медичну допомогу за кордоном стає дуже складно. Навіть якщо сама програма страхування покриває лікування на суму до 30 000 євро, в договорі може стояти пункт про те, що будь-яка операція буде оплачена максимум на 1000 євро (що рівносильно відмові в операції), а послуги стоматолога – максимум на 200 євро.

Але це півбіди. Багато полісів узагалі не покривають найпоширеніші захворювання на туристичних курортах. Наприклад, під час відпочинку на морі багато які СК відмовляються оплачувати лікування отруєнь, захворювань вухо-горло-носа, а також травм, отриманих в результаті заняття спортивними іграми, такими як пляжний волейбол або теніс. А страховка, яку продали вам туроператори в пакеті з туром на гірськолижний курорт, може містити пункт, що передбачає відмову в компенсації лікування травм, отриманих під час катання на лижах. І якщо не звернути на це особливу увагу, результат може бути дуже прикрим.

Читайте також: Яка ціна путівок до теплих країв на Новорічні свята і коли мандрувати дешевше: поради експертів

Вихід з цієї ситуації один – самостійно придбати поліс, який враховує всі нюанси вашої подорожі і надає максимальне покриття.


Як правильно оформляти туристичну страховку / Фото pixabay

На що потрібно звернути увагу при виборі поліса туристичного страхування?

Серйозну увагу при виборі програми страхування досвідчені туристи приділяють асистуючій компанії. Саме вона, а не страхова компанія, надаватиме основну послугу – координувати ваші дії при настанні страхового випадку. Асистуюча компанія укладає договори на обслуговування її клієнтів з лікарнями, поліклініками та іншими медичними закладами по всьому світу. І саме від моторності її співробітників, а також кількості медустанов, з якими вона уклала договори в тому чи іншому регіоні, залежить якість і оперативність обслуговування застрахованої особи. Тому досвідчені туристи перед поїздкою в екзотичну країну і віддалену від мегаполісів місцевість телефонують до кількох асистуючих компаній і з'ясовують наявність і близькість партнерських медустанов, а також уточнюють процедуру надання цими установами медичної допомоги.

Важливим фактором є розмір франшизи (сума, яка не виплачується при настанні страхової події). Деякі програми медичного страхування для виїжджаючих за кордон можуть містити нульову франшизу, деякі – 50 євро, деякі – 100 євро. Але є і компанії, що надають туристу вибір – хочеш платити за страховку дешевше – буде велика франшиза, хочеш нульову франшизу – плати дорожче.

Також потрібно звертати увагу на валюту, виплату якої передбачає поліс страхування. Зрозуміло, що при поїздці в Європу вартість компенсації номінована в євро, а тури в США передбачають компенсацію в доларах. Але, якщо, наприклад, ви їдете на Кубу, то доларова страховка виявиться марним папером – місцеві клініки не приймуть такий поліс.

Ну, і окремою графою в договорі страхування завжди йдуть робота за наймом, заняття спортом або активний відпочинок. Тому, при оформленні поліса необхідно чітко сказати страховику, чим ви будете займатися під час туру, щоб оформити відповідні опції і не залишитися без страхового покриття.


Як правильно оформляти туристичну страховку / Фото pixabay

У яких випадках можуть відмовити у виплаті?

Основна маса СК не продають медичні страховки громадянам, які на момент страхування знаходяться за кордоном. У першу чергу, це стосується українських заробітчан, у яких під час перебування за кордоном, наприклад, у Польщі чи Італії, закінчився термін дії поліса. Найчастіше вони просять родичів в Україні оформити новий поліс і переслати його в країну їх перебування. Однак, у разі настання страхової події, цей договір буде вважатися недійсним, і страхова компанія відмовиться по ньому платити. Причина – велика кількість випадків, коли люди оформляють поліси після початку хвороби, щоб СК оплатила їх лікування за кордоном.

Не менш поширеною причиною відмови страховиків компенсувати вартість лікування за кордоном є знаходження застрахованої особи в момент настання страхової події (отримання травми) в нетверезому стані. Особливо це стосується Туреччини та Єгипту, готелі яких працюють за системою All Inclusive. Відмова чекатиме і в разі порушення туристом закону країни, в якій він перебуває.

Читайте також: На верхівці хмарочосу, що "сиплеться", з’явився оглядовий майданчик для безстрашних

Також жоден поліс туристичного страхування не покриває лікування хронічних захворювань. Тобто застрахованій особі не можна під час перебування за кордоном пролікувати, наприклад, виразку або провести планову операцію. Все, на що може розраховувати потерпілий – невідкладна медична допомога (операція проводиться тільки в разі, якщо йдеться про порятунок життя), після надання якої йому запропонують лікуватися на батьківщині.


Як правильно оформляти туристичну страховку / Фото pixabay

Які чинники впливають на вартість туристичного медичного полісу?

Більшість страхових компаній продають програми, які діляться на економ, стандарт, бізнес і еліт – вони відрізняються як сумою страхового покриття, так і набором послуг (опцій). Чим більшою є величина покриття полісу і ширше набір опцій – тим дорожче страховка. Чим довший час перебування туриста за кордоном – тим більше доведеться заплатити.

Також на вартість поліса впливає ім'я асистуючої компанії та країна перебування мандрівника. Одна з найдорожчих страховок – до Екваторіальної Гвінеї, в силу рідкості поширених там захворювань, складності їх лікування і неможливості надати оперативну медичну допомогу через особливості локацій (мало медустанов, відсутність доріг і т.п.). Дорого коштують страховки до США, Канаду, Австралію. А ось в Європі найдорожчою щодо медичного обслуговування є Болгарія. Тому мандрівникам до цієї країни багато які СК рахують вартість поліса за окремим завищеним тарифом.

Важливу роль відіграє і вік мандрівника. Для людей старше 65 років буде застосована надбавка, а туристам у віці 75 років і більше і взагалі можуть відмовити в оформленні поліса в такі країни, як США або Ізраїль.

Ще одним фактором, що впливає на вартість полісів, є заняття активним відпочинком (спортом). Причому, розмір надбавки залежить від видів спорту, якими планує займатися турист. Наприклад, заняття дайвінгом збільшать вартість поліса на одну суму, альпінізмом – на іншу (більшу) суму, а ось катання на лижах обійдеться дорожче за все.


Як правильно оформляти туристичну страховку / Фото pixabay

Чому варто уважно читати договір страхування?

У гонитві за прибутком низка страхових компаній почали додавати в договори певні опції, збільшуючи таким чином вартість полісів. Наприклад, стандартна медстраховка зі страховою сумою 30 000 євро може містити пункт про те, що вона покриває і нещасний випадок, наприклад, на 1 000 євро. Це означає, що при травмі в результаті нещасного випадку застрахованій особі не лише нададуть медичну допомогу, а й виплатять певну компенсацію, якщо вона звернеться з відповідною заявою до страхової компанії після приїзду додому. Клієнти, як правило, не звертаються, тому що не читають договорів страхування і навіть не припускають наявність даного пункту. В результаті для страхової компанії це беззбитковий вид страхування, тому її працівники під час консультацій не розповідають про подібні можливості клієнтів.

Ще одна опція, яка нещодавно з'явилася в деяких договорах – відповідальність перед третіми особами. Якщо клієнт СК з необережності заподіяв шкоду здоров'ю третіх осіб (наприклад, зіткнувся на лижній трасі, через що інша людина отримала травми) чи майну (найпоширеніші випадки – розбита вітрина або відірваний заправний пістолет на бензоколонці), СК при наявності такої опції повинна покрити ці збитки. З огляду на те, що наявність такої опції збільшує вартість туристичного поліса всього на 60-80 грн, а розбита вітрина коштує близько 1000 євро – ця опція актуальна. Однак, щоб скористатися даною послугою, необхідно дотриматись умов договору страхування – викликати поліцію, визнати себе винним, повідомити про страхову подію до асистуючої компанії, зібрати необхідні документи (відмову потерпілого від претензій, довідку з поліції, суду, експертну оцінку збитку, тощо). Щоб зробити це, необхідно – знову ж таки – уважно читати умови договору.

Олександр Бардаков
Mind


10.12.2018 1872 1
Коментарі (1)

08.01.2022
Тіна Любчик

Фіртка ознайомилася з роботою одного з найбільших українських розсадників, де вирощують саджанці лохини, пеларгонії та герані. З 2011 року тут працює лабораторія «in vitro», а продукцію підприємства вирощують фактично в усіх куточках України та за її межами.

1917 2
06.01.2022
Ілона Шевченко

Уже традиційно цього року в Україні святковий стіл вкотре здорожчав.  Весь 2021 рік ціни, особливо на деякі продукти харчування, щомісяця зростали на 6-7%. Журналісти Фіртки походили по місцевих магазинах та порівняли українські ціни зі швецькими.

2961 2
05.01.2022
Тіна Любчик

У селі Черніїв Івано-Франківського району проживає сім’я Валентина та Людмили Ткаченків. Подружжя вже понад 40 років разом та займається різноманітною творчістю. Також на обійсті за кілька десятків років пара надбала чималу колекцію речей своїх по

3843 2
02.01.2022
Мар'яна Цимбалюк

Бажання та цікавість досліджувати  власні туристичні локації змусили гравців готельного ринку створювати нові пропозиції. Попри те, що запит від туристів на колоритні місцеві розваги завжди був, то тепер спектр розваг доводиться розширювати згідно зі світовими трендами.  

2859 2
31.12.2021
Ігор Марковський

Як другий рік пандемії коронавірусу вплинув на якість підготовки студентів та школярів? Чи готові прикарпатські ВНЗ приймати на навчання громадян Білорусі, котрі тікають від режиму Лукашенка? Яке значення має "Карпатський простір" в євроінтеграційному процесі України? Відповіді на ці питання читайте в першій частині інтерв'ю Фіртки з Ігорем Цепендою, доктором політичних наук, професором, ректором Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника. 

3455 2
28.12.2021
Тіна Любчик

Covid-19 не оминув жодну зі сфер нашої життєдіяльності. Не виняток й культура. У 2021 заклади на Івано-Франківщині, як зрештою і по всій країні, не мали можливості працювати стовідсотково. Втім, що таки вдалося організувати – кореспондентці Фіртки розповів Володимир Федорак, директор Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської облдержадміністрації.

3675 2

Про актуальні питання алкологізації та подолання алкозалежності у сучасному світі, духовно-релігійна сторона проблеми, а також про підвищення заробітних плат поліцейським коштом незаконного акцизу та розгляд інших наболілих питань сьогодення.  

1030

У кожній країні свої традиції споживання кави. Західна Україна - не виняток. Тут дуже полюбляють кавувати й це - беззаперечний факт. Та як смакувати справжньою кавою правильно? Обрати найкращий сорт і приготувати її згідно з правилами? Зберегти аромат і смак кави? І, врешті, як дізнатись про каву все?

4156

Підставою для формування теми цієї статті послужила інформація Державного бюро розслідувань про розкриття злочинного угрупування на чолі з першим заступником Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства.

4320
23.11.2021

Для хорошої роботи мозку потрібно правильно харчуватися, а саме – регулярно вживати продукти, які живлять мозок всіма необхідними речовинами. 

8111 1
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

13765
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

22496
27.12.2021

Вже вчотирнадцяте в Івано-Франківську члени Спільноти святого Егідія влаштують 7 січня різдвяний частунок для бідних. Традиційно для людей з низьким соціальним статусом будуть підготовлені смачні частування та подарунки.   

3341
23.12.2021

Насправді, і православні, і католики святкують Різдво Христове в один день – 25 грудня. Хоча ця дата народження Ісуса Христа – умовна. Ані в Біблії, ані в жодному документі її не знайти.  

3963 1
13.12.2021

В Івано-Франківськ прибув Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, в рамках відзначення 10-ліття Івано-Франківської Митрополії.  

5174
03.12.2021

Релігійні діячі звернули увагу Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на потребу розробки державної сімейної політики та затвердження відповідної державної програми з необхідним бюджетним фінансуванням.

6588 1
11.01.2022

В Івано-Франківську третій день триває XIII міжнародний фестиваль «Коляда на Майзлях». Різдвяна подія об’єднує колядників не лише з України, але й з Європи, Південної та Північної Америки, інформує Фіртка. «Враховуючи, що проєк

1321
13.01.2022

Все, що відбувається протягом двох з половиною років навколо Петра Порошенка - це є юридичний треш.

940
10.01.2022

Відповідні положення містить законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання запровадження карантину», що його внесли днями на розгляд парламенту.

1555
08.01.2022

Печерський районний суд міста Києва ухвалив рішення про арешт майна народного депутата України, п’ятого президента України, лідера політичної партії «Європейська солідарність» Петра Порошенка.

1669 1
05.01.2022

За інформацією світових ЗМІ, громадське невдоволення викликав значний рівень інфляції в країні, зокрема, суттєве зростання ціни на скраплений газ для автомобілів.

2364