Ціни на нафту зростають: чи це початок нового суперциклу

Працівник у масці для обличчя заправляє машину на заправці в Бангкоку 9 березня 2020 року. МЛАДЕН АНТОНОВ / AFP / GETTY IMAGES 


З листопада 2020 року ціни на нафту зросли на 70 %, досягнувши в березні 70 доларів за барель.
Об’єднаний ОПЕК + (до складу якого входять 13 членів ОПЕК та ще десять великих експортерів нафти), швидко відновлювані економіки, хуртовина в Техасі та зростання геополітичної напруженості на Близькому Сході - нещодавня атака хуті на саудівський об'єкт, що експортує нафту, є останньою в серії військових провокацій - підняли високі показники нафти.
Різкий підйом вгору посилив прогнози щодо того, що ціни на нафту зростатимуть, коли пандемія COVID-19 повністю вщухне, що означає початок нафтового суперциклу, при цьому ціни потенційно можуть навіть перевищувати 100 доларів за барель - рівень не досягнутий з 2014 року - нафта була б лише одним із багатьох видів товарів, яким би скористався безпрецедентний попит на основі експансивної фіскальної політики, прийнятої урядами усього світу.
Товарні суперцикли - це тривалі періоди, протягом яких ціни на товари значно перевищують або нижче їх довгострокової тенденції. Зазвичай вони тривають набагато довше, ніж ділові цикли, типові коливання економіки вгору-вниз. Для суперциклу може знадобитися декілька десятиліть, щоб перейти від одного циклу до іншого.
Що стосується нафти, то з початку 20 століття можна виділити п’ять суперциклів. Кожен з них має свої особливості, причому тривалість фаз підйому та спаду значно змінюється від циклу до циклу.
Перші три збіглися з накопиченням військ у двох світових війнах та з реіндустріалізацією Європи та Японії наприкінці 1950-х - на початку 1960-х. Перший справжній суперцикл стартував у 70-х, досяг піку на початку 80-х і закінчився в середині 1990-х. Це було спричинене нафтовим ембарго ОПЕК.
Найновіший суперцикл стартував у середині 90-х і набрав обертів. На сьогоднішньому етапі незрозуміло, чи закінчився цей цикл, чи починається новий, чи останній сплеск цін - це лише спалах.
За винятком циклу, керованого ОПЕК, усі минулі суперцикли керувалися швидко зростаючим попитом. Динаміка проста. Періоди швидкої індустріалізації та економічного розвитку збільшують попит на нафту, виводячи ціни на нафту за межі їх довготривалої рівноваги, поки не буде побудований новий та адекватний виробничий потенціал для задоволення зростаючих потреб ринку. Ця нова потужність настає після затримки; з огляду на високі стартові витрати на нові інвестиції (особливо для традиційних виробників) та тривалий термін існування фізичного капіталу, фірми повинні бути впевнені у структурному характері збільшення попиту, перш ніж робити якісь кроки. Але ця затримка посилює зростання цін.
Прихильники ідеї, що починається новий нафтовий суперцикл, наголошують на ряді сил, в першу чергу з боку попиту, які вказують на збільшення дисбалансу на ринку. Сюди входять відновлення економіки після пандемії, фіскальна політика, що пристосовується, та більш агресивна екологічна політика у всьому світі. Плани стримувати економічні наслідки пандемії, як очікується, продовжуватимуть стимулювати попит під час відновлення в основних економіках. Зокрема, американський пакет порятунку президента США Джо Байдена націлений на передусім домогосподарства із середнім та низьким рівнем доходу, які мають вищу схильність до споживання. Це, своєю чергою, може збільшити споживання.
Тим часом зелений перехід набирає обертів у всьому світі. Новий курс, який Байден рекламував під час своєї виборчої кампанії, передбачає інвестування 1,7 трлн доларів США (з оціночних 5,3 трлн доларів до 2030 р.) у проєкти, спрямовані на екологізацію економіки США. Додаткові 3 трильйони доларів надходитимуть з приватного сектору. Принаймні в короткостроковій перспективі ця боротьба зі зміною клімату збільшить попит на товари (включаючи нафту), необхідні для побудови інфраструктури відновлюваних джерел енергії, акумуляторів та електромобілів. Сполученим Штатам потрібно не тільки оновити свою застарілу інфраструктуру, але й зробити це таким чином, щоб враховувати, наприклад, постійно зростаючу кількість електромобілів. Інші країни не відрізняються.
Дотримуючись логіки теорії суперциклів, товаровиробникам знадобиться час, щоб наздогнати зростання попиту, підвищуючи ціни на нафту. Більшість нафтових проєктів, включаючи ті, що використовують нетрадиційні джерела, такі як нафтові піски Канади, займають три-шість років після прийняття фірмою рішення про інвестиції, перш ніж вони почнуть працювати. На розробку лише проєктів сланцевої нафти в США може піти менше ніж рік, але термін служби таких свердловин досить обмежений (близько 12-18 місяців). І ця галузь постраждала від років недостатнього інвестування, яке ще більше ускладнилось COVID-19. Торік близько 30 % запланованих інвестиційних проєктів у всьому світі були скасовані або докорінно зменшені.
У сценарії суперциклів, безумовно, є певна істина, особливо коли мова йде про здатність зеленого переходу порушити економіку (назавжди), навіть якщо це стимулює попит та інвестиції в короткостроковій перспективі. Однак існує низка факторів, які підривають справу.
По-перше, прихильники суперциклового сценарію, мабуть, занадто позитивно ставляться до наслідків для попиту фіскального плану Байдена, враховуючи, що це швидше пакет допомоги, ніж план стимулювання.
Його мета полягає в тому, щоб підсилити засоби до існування тих, хто постраждав від зупинок, і заповнити розрив у виробництві, породжений пандемією, а також забезпечити ресурсами для боротьби з самою пандемією. З нафтової точки зору це означає, що ці заходи, як мінімум, повинні повернути попит приблизно до рівня докризового.
По-друге, зростання державного боргу внаслідок антипандемічних фіскальних заходів може зменшити можливості для урядів приймати амбіційні проєкти зеленого розвитку. Чим більше витрачає адміністрація Байдена зараз, тим вищі фінансові та політичні обмеження витрачаються на зелені інвестиції в майбутньому. Європейські національні уряди можуть зіткнутися з подібними обмеженнями.
По-третє, поява штамів вірусу та різні шляхи вакцинації у всьому світі можуть створити роз'єднання між різними регіонами. Зокрема, економіки, що розвиваються у нестачі нафти, відстають у своїх кампаніях вакцинації - не тільки з точки зору введених вакцин, але й закуплених доз - і це може заважити попиту в майбутньому, якщо для нормалізації економічної та соціальної діяльності їм потрібно багато часу життя.
Прогнози суперциклів також не враховують структурний вплив пандемії на попит на нафту.
Попри те, що туристична діяльність, швидше за все, відновиться і повернеться до докризового рівня протягом наступних кількох років, гнучкі режими роботи можуть різко зменшити пробіг на дорогах для мільйонів працівників. А COVID-19 може призвести до постійного і значного зменшення відряджень на користь відеоконференцій, а також до перепрофілювання деяких видів промислової діяльності з метою зменшення вразливості до потрясінь у світових ланцюгах постачання. Це попит на нафту, який буде назавжди втрачений.
Крім того, з боку пропозиції є ряд факторів, що вимагають обережності. На цей момент ОПЕК+ зменшили видобуток нафти приблизно на 8,7 мільйона барелів на день. Як тільки ці заморожені бочки повернуться на ринок, вони (частково або повністю) компенсують позитивний вплив зростання попиту на ціни. А за нинішніх цін спокуса для ОПЕК+ поступово скасувати обмеження дуже велика, враховуючи поганий стан державних фінансів багатьох традиційних виробників.
Іншими словами, основні припущення теорії про суперцикли виглядають розтягнутими. Мітинг останніх тижнів, підживлений ринковим ентузіазмом щодо вакцин і посилений ринковими спекуляціями, може бути просто стрибком у загасаючому суперциклі, який розпочався в середині 1990-х, а не початком нового. Це означало б, що нафта вже пережила б свій пік. Своєю чергою, його поступове витіснення як ключового товару, що живить економіки у всьому світі, пришвидшиться.
за матеріалами Foreign Policy


15.03.2021 1073
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

426
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

1329
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1890 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7227
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15073 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1947

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють зміщуючи акценти з важливого на другорядне. Традиційно в православній і католицькій церквах дітей приводять

105

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

895

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

968

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1752
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

135
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

532
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

776
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3030
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

775
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1839
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

869
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35016 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

359
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

508
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

833
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

746