Труби готують до тепла. Коли у Франківську включать опалення та якими будуть цифри у платіжках

За графіком опалювальний сезон стартує з 16 жовтня. Два франківські теплопостачальні підприємства закінчують останні приготування.


Борги зменшуються до холодів

ДМП «Івано-Франківськтеплокомун­енерго» (ІФТКЕ) обслуговує 626 багатоквартирних будинків і гуртожитків, 33 об’єкти державного, 59 обласного та 132 міського бюджетів, а також до 229 об’єктів інших юридичних осіб. Підприємство має 31 котельню, пише Репортер

Кажуть, до опалювального сезону готові.

«Котельні перевірили, завершуємо ремонт тепломереж, – говорить в.о. головного інженера Михайло Кобилянський. – Залишилося одне проблемне питання – це випробування на щільність будинкових мереж. Більшість ми вже перевірили, до 5 жовтня маємо перевірити всі. Якщо виникатимуть пориви, то будемо їх усувати до включення опалення».

За словами Кобилянського, у Франківську є десь 40 будинків, де внутрішні тепломережі у критичному стані, а в багатьох – просто в поганому. Їх треба міняти, але це вже турбота мешканців, бо вони є власниками свого житла.

Крім того, франківці заборгували ІФТКЕ 65 млн грн.

«Борг зменшується, кошти надходять щодня, на 1 жовтня буде десь 60 млн грн, – каже Ігор Угриновський, заступник директора з розрахунків ІФТКЕ. – Зазвичай на квітень борг накопичується, бо не всі можуть одразу розрахуватися в опалювальний сезон, а влітку, в міжопалювальний період, зменшується. У квітні ми закінчили сезон з боргом 87 млн грн. Але попереду 2,5 місяці опалювального сезону, тому, як показує практика, борг мешканців перед підприємством зросте».

Міський бюджет також заборгував за комунальні заклади – 30 млн грн. За словами Ігоря Угриновського, місто потрохи сплачує борг за графіком реструктуризації.

Підняття тарифів цього року на підприємстві не прогнозують.

Тарифи не ростуть

ТОВ «Станіславська теплоенергетична компанія» (СТЕК) обслуговує 192 житлові будинки, 52 заклади культури, освіти та охорони здоров’я. Компанія має одну велику котельню. Тут теж кажуть, що до сезону майже готові.

«Котельні й мережі технічно готові на 95 %, ліквідовуємо пориви, але могли б починати сезон і завтра, – говорить директор компанії Сергій Мельник. – Гідравлічні роботи зробили ще в травні-червні. Зараз повторно встановлюємо в будинки лічильники, які зняли на літній період, бо їх крадуть».

Але від поривів після запуску опалення ніхто не застрахований. Причина та сама – старі внутрішньобудинкові мережі.

«У будинках є мережі, які по 30-40 років ніхто не міняв. Основна проблема запуску – коли виникають пориви у підвалах та квартирах. Власниками внутрішніх мереж є самі мешканці, а у них є управитель, який мав би це вирішувати», – каже Мельник.

Франківці заборгували компанії понад 13,6 млн грн. Ще 2,5 млн – борг міського бюджету. За словами Сергія Мельника, борги мешканців зростають, бо є «сумнівна» заборгованість, яку, скоріш за все, платити не збираються, а вимикати боржникам опалення, згідно із законом, не можна.

Тариф у СТЕКу зростати не буде, у компанії навпаки хотіли б його знизити.

«Ми хочемо зменшити тариф, оскільки знизилася ціна газу. Але органи місцевого самоврядування не мають права коригувати тарифи, лише встановлювати нові, – пояснює Сергій Мельник. – Для цього потрібні нові договори… Тому ми написали в міністерство регіо­нального розвитку, щоб там дали дозвіл органам місцевого самоврядування ще провести корегування на цей сезон».

Минулого четверга на сесії міської ради депутати таки проголосували за зниження тарифів для користувачів СТЕКа. Тому, скоріш за все, ціна таки буде нижчою.

Збиткові газовики

У АТ «Івано-Франківськгаз» прогнози менш оптимістичні. Як повідомляє пресслужба компанії, сума збитків газовиків сягає майже 300 млн грн.

«Збиткові тарифи на розподіл газу та відповідна недостатність фінансування призводять до критичного стану мереж, створюють ризики для безпечного та стабільного газопостачання. За чотири роки їх дії збитки компанії склали 515 млн грн, а загалом по галузі – 20 млрд грн», – каже фінансовий директор «Івано-Франківськгаз» Дмит­ро Горбатюк.

До того ж, у тарифі від НКРЕКП передбачили надто мало грошей на заміну зношених мереж, повідомляють газовики. А загроза аварійності зростає. Також підприємство просить Нац­комісію підвищити тариф на розподіл газу та компенсувати збитки операторам мереж.

Влада допоможе грошима

Будинки з проблемними мережами є на Кисілевської (ОСББ «Весняна оселя»), Вовчинецькій, Довженка, Толстого (ТОВ «Громадська управляюча компанія»), Опільського, Чорновола (ТОВ «Балтія Сервіс»).

«Власники зобов’язані забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного та капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку. Якщо будуть проблеми із запуском тепла, буде порив у мережі, винні самі мешканці, які протягом літнього періоду не провели ремонт», – говорить Михайло Смушак, директор міського департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою.

Міська влада готова допомогти ОСБ і ЖБК з фінансуванням ремонтів. Для цього є міський конкурс проєктів і програм розвитку місцевого самоврядування.

«На конкурс треба подаватися з початку року, саме тоді на це виділяють кошти, – розповідає Смушак. – З травня і протягом літа виконуються роботи. Зараз подаватися вже не має сенсу, бо всі кошти розписані, а додаткові – хіба через сесію міськради».

Цього року на підготовку до опалювального сезону на майже 60 об’єктів з міського бюджету виділили понад 4 млн грн.


30.09.2019 1754
Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

613
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1872
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3354
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1214
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1232
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1298 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1043

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

356

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1027

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1189
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

399
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2562
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1289
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1398
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

598
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15251
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7540
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

397
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1004 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

537
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

437
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

521