Триває відновлення митрополичо-єпископського центру у Крилосі

Впродовж останніх двох місців на терені Крилоса, поруч румовищ Успенського собору та діючої Успенської церкви ХVI століття, тривають роботи з відновлення оборонного замку єпископа Гедеона Балабана.

 

В попередніх роках відновлено західну стіну оборонного замку (з двома вежами та в’їздною брамою). Роботи здійснюються Національним заповідником «Давній Галич».

 

На даний час триває праця щодо відновлення північної оборонної стіни. Здійснено розчищення терену, ведуться земляні роботи. Під час робіт знайдено залишки давньої кладки стіни ХVIст. З завершенням робіт наші краяни зможуть побачити повноцінно відновлені об’єкти культурної спадщини нашого народу.

 

Генеральна дирекція Національного заповідника «Давній Галич» впродовж останніх 17 років здійснює системну і цілеспрямовану роботу щодо збереження, відновлення та популяризації місць, пов’язаних з столицею галицьких князів, а згодом митрополичого і єпископського осідку.

Гедеон Балабан (1530-1607), був галицьким, львівським і кам’янець – подільським єпископом. Проживав у єпископський резиденції у Крилосі при монастирі Успення Богородиці. Одним із найвизначніших діянь владики у Крилосі було зведен­ня навколо Успенської церкви оборонного замку. На його руїни натрапляли майже всі археологічні експедиції. У 1884 р., дослі­джуючи довкілля церкви, львівський професор І. Шараневич виявив залишки замкових фундаметів із п'ятикутною вежею.

 

На північний захід від собору до фундаментів твердині прилягав вимурований підзем­ний льох (очевидно, винний погріб), в руїнах якого виявлено кілька розбитих пляшок, одна з яких мала печатку з гербом Потоцьких - Пилявою - та фрагменти полив'яних кахлів, ор­наментованих галузками винограду. Знайдена у східній вежі срібна польська монета 1571 р. допомогла уточнити дату зведення владичої фортифікації.

 

Під час археологічних розкопок у 1997 р. нав­проти південного порталу церкви виявлено ще одну вежу, яка, очевидно, служила в'їзними воротами. Її фундамент був викладе­ний із блоків білого каменю.

 

Підсумовуючи результати архелогічних досліджень, можна ствер­джувати, що єпископський замок мав у плані форму прямокут­ника розміром приблизно 50 х 70 метрів. У всіх кутах споруди знаходилися п'ятикутні оборонні вежі, а ще дві, прямокутні, у плані (з півдня і заходу) виконували функцію в'їзних воріт. Стіни фортифікаційної споруди були вимуровані із борознистої цегли.

 

Фундаменти викладені з опоки на пісному розчині. За характером заливання фундаментів та кладки стіни (що робилося недбало і нашвидкоруч), можна припустити, що ця твердиня зводилася в короткий термін — через навислу над релігійним центром реаль­ну небезпеку.

 

В історичних джерелах збереглися відомості, що один із єпископів для оборони замку закупив кілька гармат. Будувалася твердиня десь у 70-80-х рр. XVст. А вже 1595 р. татари сплюндрували замок.

 

Робота Національного заповідника «Давній Галич» щодо збереження історичної пам’яті нашого минулого є надзвичайно важливою і цінною. Фахівцями заповідника розроблено проект програми економічного і соціального розвитку на 2012 рік.

 

Документ передбачає реставрацію ряду історичних пам’яток, загалом на 6575,0 млн. грн. Зокрема, передбачено виконання робіт у Галицькому замку, Музеї народної архітектури та побуту Прикарпаття, фундаментах Успенського собору, церквах Різдва Христового, Святого Пантелеймона та Успення Богородиці, костелі Кармелітів у Більшівцях, пам’ятнику Б.Хмельницькому, Галичиній могилі, Княжій криниці, могилі о. Лаврецького.

 

Окрім, реставрації передбачено і капітальний ремонт історичних об’єктів – музею караїмської історії та культури, музею «Давній Галич», фондосховища, - загалом на 550,0 тис. грн.


14.06.2011 2568 0
Коментарі (0)

21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

731
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2731
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1708 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3837
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5603
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1788

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

309

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

293

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

457

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

990
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

587
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

585
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

863
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2104
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

631
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

956
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

5019
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

1179
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

502 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

704
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

483
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

807