Трансплантація органів в Україні під час воєнного стану: що відомо

За даними Всесвітньої організації охорони здоровʼя, щороку у світі проводять 150 000 органних трансплантацій.

Тобто, кожних три хвилини на планеті методом трансплантації рятують життя людини.

Про це розповів генеральний директор Українського центру трансплант-координації (УЦТК) Дмитро Коваль в ефірі «Єдині новини», передає Фіртка.

В Україні успішні трансплантації нирки й печінки провели в 70-х роках. А у 2001 році успішно пересадили серце. Після ухвалених у грудні 2019 року важливих законодавчих змін трансплантація в Україні отримала «нове дихання».

Зазначено, що останні три роки, попри пандемію і війну ця сфера активно розвивається. За три роки провели понад тисячу трансплантацій.

Зі слів фахівця, це відбувається за великим бажанням великої групи людей, яка довго і сумлінно працювала над тим, щоб в Україні зʼявилася можливість трансплантації. Починаючи від міністра Зоряни Скалецької продовжуючи міністром Степановим, а зараз Віктором Ляшком.

"Це команда Міністерства охорони здоровʼя, яка сформувала певні правила трансплантації. Створення українського центру трансплант-координації стало можливим завдяки великому бажанню лікарів. Це не один-два лікарі, а це десятки лікарів у кожному закладі охорони здоровʼя. Звичайно, що трансплантацій зараз побільшало і велика подяка за це родинам наших донорів.

На жаль, не всі люди обізнані стосовно важливості та особливостей трансплантології. Фахівці постійно ведуть боротьбу з міфами, які повʼязані з цим", - каже спеціаліст.

Як зазначив Дмитро Коваль, міфи про трансплантацію є різні. В тому числі трансплантологія, на жаль, є складовою сьогоднішньої гібридної війни російської федерації проти України. Вкидається багато різної інформації.

"Один з найпоширеніших міфів є, що не треба давати згоду, бо лікарі будуть знати, що пацієнт дав згоду і будуть якось за тобою «полювати». Але це не правда.

Інформацію про згоду стати донором вноситься у державну інформаційну систему трансплантації. Той трансплант-координатор, який прийняв цю заяву бачить лиш тих осіб в системі, від яких прийняли таку згоду. В іншому закладі трансплант-координатор цієї інформації не побачить.

Навіть, якщо припустимо на якомусь адміністративному рівні побачили таку інформацію, то вона буде все одно не корисною. Тому, що зіставлення донор-реципієнт відбувається за великою кількістю критеріїв.

Ці критерії не паспортні, а клінічні. Тобто потрібно знати біологічний паспорт і донора, і реципієнта та багато чого іншого. Якщо всі ці «зорі сходяться», то формується пара", - пояснив Коваль.

Водночас генеральний директор УЦТК наголосив, що є обовʼязкова процедура діагностики смерті мозку. Яка є необхідна лікарям, щоб зрозуміти, чи можна ще щось зробити для порятунку життя. Це в першу чергу.

"Якщо визнається, що лікарі безсилі й допомогти цій людині не можливо, то запускається процедура. В результаті лікарі розуміють, що зміни, які настали в організмі людини, не зворотні та мозок помер.

Тільки після цього сповіщається трансплант-координатор, який може побачити цю інформацію", - резюмував фахівець.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


23.10.2023 1412
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

835 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

786
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1601
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2229
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4206 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3211

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

208

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

438

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

379

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

852
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

618
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

660
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

947
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1061
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

664
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6247
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1740
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31757 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1526
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

749 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

714