Трагедія в Карпатах: Рятувальники назвали помилки туристів, які могли призвести до загибелі (відео)

Двоє осіб загинуло, ще кілька перебувають у лікарні із сильним обмороженням.

На горі Піп Іван в Карпатах цього тижня замерзли на смерть двоє туристів. Вони всього кількасот метрів не дійшли до рятувального посту.

Ще двоє з обмороженими руками і ногами - в лікарні. А четверо їхніх товаришів - дві ночі чекали порятунку на вершині гори, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень. Спускати їх було вкрай ризиковано: температура впала до мінус 20 градусів, видимість - нульова.

Врятували їх тільки сьогодні. І тепер - залишається запитання одне. Як сталося, що восьмеро досвідчених туристів знехтували попередженням про погіршення погоди? І не попередили про свій похід рятувальників? Бо це ж далеко не перші жертви Карпат тільки за цю зиму.

Негода у високогір'ї страшна річ. Температура - мінус 20 градусів, вітер – 30 метрів за секунду - це 108 кілометрів на годину. Встояти неможливо інколи - не те, що йти. І додайте сюди висоту снігового покриву - майже 2 метри.

Урочище Погорілець - тут рятувальники розклали свій штаб. Працюють вже другий день. Оскільки саме звідси починається туристичний маршрут на гору Піп Іван, куди прямувала група туристів.

Троє з групи таки дісталися до рятувальників та й розказали про біду . З’ясовується: знесилені екстремали купи не тримаються - десятки метрів відділяють їх один від одного.

"Ми йшли до останнього. Це був старший чоловік. У тяжкому стані. Обличчя обледеніло. Що вразило: людина була у флісі та футболці. Коли повернулися, людина вже не подавала ознак життя. Хлопці були поруч нього, обсіли, обняли захищаючи від вітру", - розповідають рятувальники.

Шістдесятирічний Павло Вінтоняк у Коломиї очолював станцію юних туристів. За непідтвердженою інформацією, саме він був гідом групи. Загинув, бо допустився фатальної помилки - припускають волонтери, які допомагали рятувальникам.

"Коли йдеш на підйом роздягаєшся до термобілизни. Сильне переохолодження може настати, коли сильно спітнів і тебе обдуло. Коли йдеш на хребет, краще знизу вдягнутися, зверху роздягнутися", - пояснюють волонтери.

Іще один загиблий – 24-річний Роман Беркещук. Теж із Коломиї. Рятувальники кажуть: він збився з дороги та сильно відстав. Коли його знайшли, він іще був живим.

"Ймовірно під час транспортування людина померла. Той відрізок, де ми його знайшли 350 метрів, ми 40 хвилин долали. Нас просто зривало зі схилу. З рюкзаками. Ми просто місцями на четвереньках повзли", - зазначає один із рятувальників.

Усіх туристів, і мертвих і живих, підняли на вершину - в рятувальний пост. Вони заночували у рятувальників. Наступного дня погода погіршилася. Температура впала до мінус 22, видимість нульова. Але рятувальники все одно вирішили доправити до лікарні двох туристів, що найбільш постраждали.

Їх транспортували на спеціальних ношах до підніжжя гори і терміново доправили до найближчої - Верховинської лікарні. Чоловіки в стані середньої тяжкості. У них серйозні обмороження. Пропонують шпиталізацію. Спершу один із них хоче їхати додому. Але зрештою обох відвозять до опікового відділення обласної лікарні.

Рятувальна операція стосовно інших чотирьох туристів, які провели вже другу ніч на горі Піп Іван, розпочалася сьогодні зранку. В обід усі безпечно спустилися з гори. Однак вони в тяжкому, як фізичному, так і психологічному стані. З журналістами - не спілкуються.

Що ж сталося з досвідченими туристами на горі Піп Іван? На жаль, усі вони - приголомшені - відмовляються розповідати про це. Ми розшукали рідних та друзів загиблого Романа Беркещука. Михайло Поддубнов - інструктор з альпінізму - ходив із Романом на Казбек та Ельбрус.

"Тому що так, це зима, так, погода погана, але якщо говорити про Романа, то він був достатньо підготовлений і досить добре екіпірований для практично будь-якої ситуації, яка могла виникнути в Карпатах", - розповідає чоловік.

Про ще одну версію загибелі Романа розповідає його тітка. Начебто хлопець залишився з шістдесятирічним Павлом Вінтоняком, який погано почувався.

"Йому стало погано і вони його рятували. Вони його не залишили в біді, вони його просто рятували, а людські можливості не безмежні. Через то так сталося. Ми просто віримо що він загинув, рятуючи людину", - ділиться своїми думками жінка.

Але чому досвідчений Роман та керівник станції юного туриста з багаторічним стажем Павло Вінтоняк, та ще й інші туристи проігнорували попередження про погіршення погодних умов і не повідомили про свій похід рятувальників - невідомо. Прикордонники, які зустріли їх іще у Шибеному, кажуть: попереджали про небезпеку, але група це проігнорувала.

Рятувальники та волонтери, що їм допомагали, називають ще кілька помилок, які могли стати фатальними.

"Велика група. Керівник групи мав їх підчікувати. І він це й робив. Але думаю це і вибило його з сил", - пояснюють волонтери.

"Я суб’єктивно: люди, які мають такий досвід, високу планку собі ставлять. А тут вони були сильно виснажені, можливо зневоднені. У них просто не вистачило сил", - підкреслив керівник рятувально-пошукової операції Тарас Бринда.

Останніми спустили з гори тіла двох загиблих. Надвисока ціна, яку заплатили ті, хто проігнорував попередження. Хоча їх було цієї зими і не тільки - вдосталь. Щонайменше п’ятеро загиблих на території українських Карпат лише за останні три місяці. Як чергове нагадування - гори не пробачають самовпевненості.


Читайте також:

Рятувальники передали медикам двох туристів, які потрапили у снігову пастку на горі Піп Іван

Понад три десятка рятувальників евакуюють туристів, які вчора відправилися на Піп Іван

У Карпатах загинули туристи


24.02.2019 6337
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1351
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1033
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2051
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3537
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1329
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1314

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1644

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

479

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1123

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1284
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

325
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24242
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

491
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

381
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

601
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1488
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

665
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

2191
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

574
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1453 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

601
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

517