Традиції Святого Вечора

 

/data/blog/96210/1dba069f9d5eccc95f2713930e4ce234.jpg

 

У Святвечір уся родина збирається за святковим столом, який господиня накривала чистою скатертиною. Головні страви столу - кутя та узвар. На Правобережній Україні кутю готували переважно з пшеничної крупи, на Лівобережній - з ячменю чи жита. Подібну ритуальну страву з зерна мали ще давні греки, які готували її на час зимового сонцестояння, зауважує етнограф Лідія Артюх.

«Багата кутя вона називається тому, що як почнеш цей рік так він і буде далі продовжуватися. Тому вважали за необхідне обов’язково якомога більше туди інгредієнтів покласти: і горіхи, і зерно, і мак – все це символи множинності, продовження роду. І, звичайно, мак – це оберіг від всяких негараздів. Мед - це символ доброго життя і солодкості. Взагалі кутя має бути такою щоб її було зручно їсти: щоб вона не текла з ложки, але й щоб не була сухою. Вона має бути як густий суп», – розповіла Лідія Артюх.



На Галичині чимало людей й досі дотримуються традицій Святвечора

Традиції святкування Різдва в Галичині українські родини берегли і шанували як до 1939 року, так і у радянський час, коли забороняли свято. Донині у багатьох у галицьких і гуцульських селах чимало людей дотримуються традиції Свят вечора, повідомляє місцева кореспондентка Радіо Свобода.

Зоря, ангельські хори на небесах, поклін пастушків, дари мудреців – це справжня різдвяна містерія, тайна народження Спасителя. Тому переддень Різдва 6 січня має проходити у тиші, в очікуванні, у постійній молитві і гарному настрої. У цей день не ходиться ні до кого у гості. А тільки на вечерю збирається уся родина.

Цілий день жінки пораються біля кухні і готують пісні страви. Їх має бути 12, що символізує число апостолів. Але обов’язково має бути кутя, пампушки, узвар, борщ, вушка з грибами, риба. Особливий смак усіх цих страв саме у Святвечір, особливо куті, яку готують з пшениці, родзинок, маку, горіхів і меду. Правозахисник, колишній дисидент Мирослав Маринович поділився своїми спогадами.

«Різдвяні речі розкішні саме у цей день. В мене в житті справді був такий момент, коли я наполіг, я виблагав у мами, щоб вона зробила кутю посеред літа. І я був приголомшеним - наскільки вона була чомусь несмачна», – розповів Мирослав Маринович.

Як тільки сходить перша зірка, господар заносить до хати дідух і ставить його у куток. Стіл, притрушений сіном, застеляється білою чистою скатертиною і запалюється різдвяна свічка. Господиня з дітьми заносить страви. Розпочинає родина Святвечір з молитви, батько цілує усіх в родині. У багатьох сім’ях після молитви, стоячи колядують «Бог предвічний народився».

Після вечері уже ходять колядники, але тільки діти. Дорослі уже колядують на саме Різдво.



На столі має бути 12 пісних страв

Свят-вечір – останній день Пилипівського посту, наступного дня – 7 січня – вірні розговляються, тобто їдять молочні та м’ясні страви. Піст – неодмінна складова багатьох релігій, але у християнстві він прив’язаний до певних сезонів і релігійних свят, зауважує релігієзнавець Людмила Филипович.

«Одними з найбільш поширених – це є передпасхальний піст і піст передріздвяний. Будь-які обмеження покликана налаштувати людину на думки про Бога, про Високе. Піст, якщо хочете, - це є своєрідна медитативна практика, коли людина обмежуючи себе в матеріальному сенсі, свої погляди звертає до духовних цінностей», – розповіла Людмила Филипович.

Голубці з пшоном та грибами, пісний борщ, вареники з картоплею і капустою, риба, і звичайно, кутя та узвар. Всього у Святвечірньому меню має бути 12 страв – за кількістю місяців у році, а також за кількістю апостолів, - зауважує етнограф Лідія Артюх. Перед тим, як поставити кутю у піч господиня тричі хрестила її, промовляючи молитви. В цей день всі мали розмовляти тихо, не можна було сваритися.

«Не замітали в цей день. А якщо замітали, то сміття не викидали, а викидали вже аж після Щедрого вечора. Кутя, якщо вона трішки підсихала в горщику, то зверху збирали цю кутю й виносили курям. Якщо кури добре збігалися, то значить кури будуть добре плодитися. До того ж, кутю несли не голими руками. Ставили на настільник, під настільник - сіно», – пояснила Лідія Артюх.



Першим за стіл сідає господар

Коли на небі з’являється перша зірка, вся родина сідає за святковий стіл. Першим місце займає господар, за ним сідають інші члени сім’ї. Голова сімейства читає молитву, потім пропонує пом’янути предків і закликає їх «приєднатися» до трапези, розповідає етнограф Олексій Доля.

«Має бути велика миска пирогів. Батько присідав за стіл і казав: діти ви мене бачите? Вони кажуть: не бачимо. Він тричі питав, а потім каже, щоб ви й наступний рік мене не бачили за пирогами, щоб рік був багатий. Куті перші три ложки кидали під стелю і якщо пристане кутя до стелі – значить буде рік урожайний: буде гарний на зернові й на все. Якщо не пристане, то значить не буде врожайний», – зазначив Олексій Доля.

Кутя, так само, як і узвар, вважаються поминальними стравами, кажуть народознавці. Після святкової вечері на столі прийнято залишати кутю і ложки з тим щоб душі тих, хто відійшов в інший світ, могли «прийти» і також відсвяткувати Різдво.

 

radiosvoboda.org


06.01.2016 3817 0
Коментарі (0)

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

278
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1585 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1829 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2652
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2381 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7618

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

393

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1099

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1170

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1956
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

336
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

714
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

954
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43461
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3155
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

987
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2007
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35206 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

333
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

543
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

686
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1011