ТІБЕТ - земля, найближча до Неба

Самоназва Тибету – Пекхам. Десь тут знаходиться нижній вузол Мутагу – мотузки, яка зв’язує небо і землю. Голі, безводні й безплідні землі. Чотири тисячі метрів над рівнем моря. Тільки гірські кози мандрують цими пустельними схилами в пошуках ріденьких колючих кущиків. Циклопічні руїни давніх фортець натякають, що в давні часи ця земля годувала численні і войовничі племена. Звідси вони сходили до нижчих країн, несучи туди жорстокі ритуали і легенди про жахливих воїнів-гурхів, озброєних важкими вигнутими тесаками. Дорога, яка з’єднює Пекхам з рештою світу, називається Чуланга. Цей давній тракт бачив воїнів Тимура і слонів Ашоки.

 

Химерно звитий серпантин Чуланги веде до гірських монастирів і далі - до знаменитої гори Кайлас, містичного серця Азії. «Місячний» ландшафт налаштовує на філософію. Саме тут, крізь жовто-сірі долини Ладакха, проходить одна з визнаних містиками «світових ліній сили». Ці лінії, кажуть, мають космічне походження. Ще класик астрофізики, професор Прінстонського університету Джон Готт помітив структурну подібність геологічних ліній сили та «космічних струн» - видовжених згустків гравітації, в центрі яких вчені передбачають наявність просторово-часових феноменів. Сучасний американський астроном Амос Орі назвав їх «closed time-lake curves». Космічні лінії сили та їхні земні «віддзеркалення» формують «брами» поміж світами.

 

Звідси недалеко до одної з таких легендарних брам. До Найлегендарнішої. За якою – країна Шангрі-ла, земля прихованого знання, Біловоддя, Шамбала. Саме сюди у всі віки нестримно тягнуло метафізиків і мандрованих духовидців. Гори – ці гігантські кристали - накопичують могутні енергетичні запаси. Мандрівники шукали тих, хто може оперувати цими запасами і відкривати браму. В записах єзуїтських експедицій шістнадцятого-сімнадцятого століття ці люди називаються «gunpo-magus». В ті часи вони не ховалися від профанів. Хоча, це ще питання, чи були ті єзуїти профанами чи ні? Гунпо-маги показували єзуїтам зелені долини з білими пагодами. Коли ті намагалися досягти пагод, починалися снігові буревії, а потім єзуїти бачили в тому напрямі лише пустельні і дикі гори.

 

Тіло і дух відчувають дивні напруження навколишнього світу. Відчуття того, що боги дивляться на тебе, тут є не просто відчуттям. Кожний квадратний міліметр шкіри відчуває, що боги дивляться на тебе. Це відчуття важко передати словами. Це відчуття тут не вимагає жодної сконцентрованості. Таке враження, що зникла невидима плівка або мембрана, що там, унизу, відділяє буденність від вертикалей духу, що світлі потоки передвічної волі проходять крізь тебе і вимивають з твого єства усе чорне і заздрісне. Яке все це далеке від тої важкуватої напівкнижної метафізики, до якої звик вдома. Ці гори добрі. Ці гори не відштовхують нікого. Ці гори – батьки і джерела усіх гір і висот світу.

 

Стара дорога бачила багатьох паломників до брами Шангрі-ла. Європейці почали інтенсивно цікавитися цими горами у 20-их роках минулого століття, коли прочитали німецький переклад книги Таши-Лами Третього «Шлях до Шамбали» («Der Weg nach Schambala», видання Баварської академії 1918 року). Пізніше тема потрапила до рук виробників попси. У тридцять третьому році у списки американських бестселерів потрапив роман Джеймса Хілтона «Lost Horizon». Персонажі роману завдяки авіакатастрофі потрапляють до загадкової тибетської країни. Белетризована Шангрі-ла з «Останнього горизонту» мала усі принагідні атрибути східної казки: білостінну буддійську оселю з мудрими монахами, просвітленого ламу-настоятеля, що вмів передбачувати майбутнє, золоті копалини і щасливе безсмертя працелюбного населення.

 

За мотивами роману Хілтона Френк Капра  1937 року зробив чорно-білу кінострічку, кадри з якої й досі вмонтовують у документально-туристичні фільми, присвячені таємницям і загадкам Тибету. Потім тема Прихованої країни стала актуальною для військово-польових окультистів Другої Світової. В сорокових десь серед цих місячних ландшафтів переховувалися від англійської контррозвідки спеціальні посланці фюрера, який просив у лам і шаманів бону Чінтаамані – священну реліквію послідовників богині Тари, спроможну змінювати долі народів і держав. Реліквію він не отримав, а сімнадцять шаманів, вивезених до Берліну для містичної підтримки рейху, загинули під час штурму імперської столиці.

 

…Стара дорога приводить до монастиря, відомого як Ламаюра.

 

Назву свою монастир Ламаюра Юм-друн отримав завдяки таємничому знаку. В часи Наропи на плантації, де вирощували священний хліб, свіжозібране зерно, розкладене для просушки, проти ночі само собою склалося у свастику. Юм-друн Бон – «Нова (новознайдена) Свастика».

 

За невеликим селищем серпантин роздвоюється. Ширша магістраль (власне тракт Чуланга) веде у гори, до стратегічного перевалу Фоту (4108 метрів), вужча круто завертає до стародавніх печер і зруйнованих часом пам’ятників. За ними починається свята монастирська земля.

 

В печерах й досі відчувається тисячолітня намоленість. Сідаю на кам’яне підвищення. Можливо, це було місце відлюдницького ліжника. На чверть години входжу в легкий медитативний стан. Це відбувається настільки невимушено, що нагадує ранкове пробудження від легкої дрімливості. Контури скель стають різкими, майже графічними. Стіни печери охоплює щось на штиб теплого мерехтливого сяйва. Залишки аур великих святих, які тут перебували? Помічні еманації гір? Невідомо.

 

Ламаюра відіграв значну роль в історії Тибету. Одним з численних учнів Наропи був знаменитий аскет і демоноборець Марпа (1012-1099), а його учнем, у свою чергу, - Міларепа, найславетніший поет, філософ і містик, котрий серед національних героїв тибетців займає таке ж місце, як Шевченко і Сковорода, разом узяті, в національному пантеоні України. Міларепа починав свій шлях до метафізичних і літературних вершин як адепт одної з найчорніших версій тибетського шаманізму. Як стверджують перекази, він намагався боротися із власним вуйком-демоносповідником його ж зброєю. Але вчасно потрапив під благодатний вплив буддійської громади Юм-друна. Вчитель Марпа навчив його милосердю і розгорнув перед ним вчення усіх Просвітлених Будд – від Аміди до Майтрейї. І Міларепа рушив «вісьмома сходинками» Шак’ямуні до припинення страждань і своєї карми.

 

Я йду до монастиря. Там, судячи з усього, настав час пуджи – жертвоприношення. В монастирі вісім дорослих монахів-бонз і двадцять два хлопчики, які пройшли посвячення у молодші лами. В очах населенців монастиря – тантричний спокій. Всі зайняті своїми справами. Окрім монахів, тут працюють люди з нижнього селища. В монастирі щось постійно ремонтують. В святилищі горять лампадки, стоять портрети Далай-Лами і Панчен-Лами, на столах розставлені зроблені з тіста фігурки і мініатюри – чокпи. А ще – багато квітів. Це все приношення Буддам. Крутяться молитовні барабани. Справа Наропи триває. Він вічний, як стара дорога…

 

 

Монастир Ламаюра

 

 

Прощання з Гімалаями з літака

 

 

Володимир Єшкілєв

(фото Олега Головенського)

 


Коментарі (6)

Баба 2011.01.24, 14:41
БЛА, відкрив, подивився фото, жаба душить, читати не буду, бо зовсім задушить... Хочу на Тибет!!!!
taurus 2011.02.05, 17:37
Монах органічний, хоча, судячи з одягу, дуже низького рангу.
Монах 2011.02.05, 17:41
Той що зверху - послушник, він повинен бути зацофаний, бо тільки прийшов "з волі" і ще не посвячений в монахи, а тільки готується і його брудний одяг символізує відмову від егоїзмів профанного світу. А той, що на фото нижче - в червоному халаті - то вже дійсний монах.
taurus 2011.02.05, 23:02
Вони миються лише під час посвяти у вищий ранг. тобто сім разів за життя.
009 2011.02.11, 18:41
Класні фоти!
пенсіонерк 2011.03.06, 00:24
а що вони там їдять?кругом один камінь.
26.11.2021
Ігор Марковський

Окрім партійних тем Фіртка також обговорила скандал навколо зриву операції по захопленню вагнерівців, як впливає ситуація на білорусько-польському кордоні на Україну та чого очікувати місцевим громадам від бюджету 2022 року.

387
22.11.2021
Уляна Мокринчук

Фіртка підготувала ТОП-10 місць, де можна не лише поплавати в басейні, чи спуститись на лижах, а ще й помилувати водоспадом, напитись справжньої мінеральної води, а також створити керамічний виріб своїми руками.  

1094
19.11.2021
Сергій Білий

Україна – яка вона? Таке питання поставив собі Іван Марк – хлопець з нині окупованого українського селища Чорнухине, що на Луганщині.  Для того, щоб дізнатися відповідь, чоловік пройшов пішки всю нашу країну від крайньої точки на сході до її кордонів на заході. Заходив і до Івано-Франківська, де з ним вдалося поспілкуватись кореспонденту Фіртки.

2628
18.11.2021
Дмитро Сінченко

Руслану Марцінківу не випадає нарікати на попередників чи скидати відповідальність на «парламент», адже рік тому він вдруге здобув посаду міського голови Івано-Франківська, а заразом і монобільшість у міській раді. То ж немає й об’єктивних перешкод для виконання передвиборчих обіцянок. «Фіртка» спробувала з’ясувати, якою мірою очільник міста втілює у життя передвиборчі обіцянки.

2601
17.11.2021
Мар'яна Цимбалюк

Фіртка розпиталася Ігоря Бабинюка, директора Івано-Франківського міжнародного аеропорту, які нові компанії здійснюватимуть авіарейси в Івано-Франківськ, чи будуть літати іноземні лоукости, що сталося з МАУ, яким чином влада та концесіонери перезавантажать роботу летовища.

2557
16.11.2021
Тіна Любчик

Останні роки цікавість іноземних туристів до України зумовлена, насамперед, введенням безвізового режиму та відкриттям нових прямих авіарейсів. Фіртка пропонує розглянути, де саме на Прикарпатті зафіксували найбільші надходження.

1869

Доля фільму «Дім Gucci» така ж карколомна, як його сюжет. Він відображає життя своїх головних героїв, які не завжди знали, чи вони у даний момент на верхів’ї ними ж майстерно створеної хвилі, чи їх випадково винесло на гребіть цунамі? Яс

410

Як показує жорстока реальність, жодна будівля не гарантована від знесення під новітню забудову чи руйнівної радикальної «реконструкції». Тому як тільки почув, що будівля за адресою Чорновола, 122 загрожена потенційною новобудовою, одразу ж вирішив описати її «поки не пізно».

14393 2

Каденюка я тоді ще не знав і не міг припустити, що колись з ним познайомлюся. Але мене пройняла немислима гордість, коли на екрані телевізора човник набирав висоту. Зараз навіть не можу повісти, що мене так розпирало. Мабуть, відчуття, що українці теж сучасні та серед них є люди, які готові заради своєї держави на звитягу. Політ у космос на ту пору ще нагадував лотерею.    

1466

Добрий шматок нашого життя минув у системі переконань, що посуду має бути два види. Перший, то звичайні горнята і банячки, якими ми послуговувалися у щоденному побуті. А в паралельній радянській реальності ще існував посуд з серванта у вітальні.

2509
23.11.2021

Для хорошої роботи мозку потрібно правильно харчуватися, а саме – регулярно вживати продукти, які живлять мозок всіма необхідними речовинами. 

696
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

6375
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

15343
19.10.2021

Понад 200 учасників із 12 парафій Івано-Франківської Архієпархії відвідали обласний з'їзд спільнот "Українська Молодь - Христові", який відбувся у суботу 16 жовтня, на парафії Введення в Храм Пресвятої Богородиці, що в с. Боднарів Боднарівського деканату. Цьогоріч подія присвячена 88-річниці від дня заснування спільноти.

5017
17.10.2021

Церква у Новій Липівці – це реставрована дерев’яна німецька кірха, яку збудували у 1904 році. До 1939 року тут жили німці у тодішньому присілку Сітауеріка.  

6477 1
04.10.2021

Розпочалася зустріч із Божественної Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин у співслужінні ректора семінарії прот. Олексія Данилюка та численного духовенства.    

6818
19.07.2021

Предстоятель Православної церкви України Блаженніший Епіфаній освятив розписи кафедрального собору Преображення Господнього Коломийської єпархії.

15997
10.11.2021

Палац культури імені Гната Хоткевича у Львові, як і район, у якому він розташований, переживає період змін і оновлення. З 2018 року тут почалась ревіталізація та пошук нової концепції культурного центру.  Палац, що побудували спільнокоштом майже 100

2330
16.11.2021

Відповідне рішення ухвалив 15 листопада з’їзд політсили.

1569
11.11.2021

Кабінет Міністрів України затвердив склад Комісії з проведення незалежної оцінки ефективності діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції.  

2208
08.11.2021

Зі слів речниці, чинний голова партії Олександр Корнієнко прагне цілковито зосередитись на роботі першого заступника голови Верховної Ради України, а відтак вирішив скласти повноваження голови партії.

2534
03.11.2021

Відповідні постанови народні депутати України ухвалили сьогодні на пленарному засіданні парламенту.

3184