The Wall Street Journal (США): Українські вибори стануть перевіркою на відданість демократії

Чи складе Янукович іспит? Місцеві вибори покажуть, чи дотримується Віктор Янукович на ділі демократичних цінностей, про відданість яким постійно говорить. Громадські організації та опозиція вже сьогодні кричать про численні порушення та нерівні умови – пише Джеймс Марсон в американській The Wall Street Journal.

Українці голосуватимуть у неділю на місцевих виборах, що розглядаються як перевірка для президента Віктора Януковича на відданість демократії. Його критики вже зараз говорять про кричущі порушення.

Лідери опозиції звинувачують уряд у друкуванні фальшивих бюлетенів та у тискові на їхніх кандидатів, щоб ті не брали участі у виборах. ОПОРА, незалежна група спостерігачів, говорить про свідчення лікарів, вчителів, а також інших державних службовців з різних куточків України, яких залякували звільненням, якщо вони балотуватимуться на посади мера та депутатів місцевих рад на противагу кандидатам від Партії регіонів пана Януковича.

Юлія Тимошенко, провідний лідер опозиції, сказала, що не визнає результатів виборів у трьох із 24 областей держави, оскільки влада зареєструвала в них перебіжчиків з її партії як кандидатів, відмовивши при цьому справжнім прибічникам у можливості балотуватися.

Віце-президент Сполучених Штатів Джозеф Байден розмовляв цього місяця із паном Януковичем телефоном, щоб наголосити на важливості вільних та чесних виборів у колишній радянській республіці. Близько 500 американських та європейських спостерігачів, разом із сотнями українських, збираються слідкувати за голосуванням та підрахунком бюлетенів на 15 тисячах дільниць.

Пан Янукович пообіцяв забезпечити чесні вибори. «Це мої перші вибори як президента України, і немає нікого більше зацікавленого у тому, щоб вони відбулися демократично і чесно», – сказав він журналістам. Будь-яке втручання державних посадовців, додав він, «неприпустиме».

Він заперечив звинувачення пані Тимошенко, сказавши, що її партія «намагається покласти провину на когось іншого» за свої внутрішні чвари.

Демократичні вибори в Україні беруть свій початок від Помаранчевої революції 2004-го, коли сотні тисяч вуличних протестувальників змусили анулювати нібито сфальсифіковані президентські вибори, на яких пан Янукович, відверто підтриманий Росією, був оголошений переможцем.

Пан Янукович програв у повторному голосування прозахідному кандидату. Він взяв реванш у лютому цього року, перемігши пані Тимошенко після років суперечок між нею та іншими лідерами Помаранчевої революції, що підрізало крила їхнім урядовим програмам.

Лютневе голосування, також опротестоване пані Тимошенко, було загалом визнане чесним. Втім критики пана Януковича говорять, що він намагається відновити авторитарне правління – через спрямування Служби безпеки на розслідування діяльності громадських організацій, обмеження свободи слова та кроки з посилення президентських повноважень.

«Ця кампанія була значно менш змагальною та прозорою порівняно з президентськими виборами, – сказала Ольга Айвазовська, голова ОПОРИ. – Ми не бачили таких нерівних правил гри на всіх рівнях від 2004-го».

Місцеві вибори планувалося провести у травні, але їх було відкладено через брак фінансування в умовах неприйнятого державного бюджету.

Протягом літа правляча коаліція пана Януковича підтримала новий виборчий закон, який забезпечив пропрезидентським партіям домінуючу роль у територіальних виборчих комісіях.

Опитування громадської думки, проведене цього місяця фондом «Демократичні ініціативи», показало, що 30 % виборців по всій країні збираються віддати свої голоси за партію пана Януковича, порівняно із 12 % за партію пані Тимошенко.

Це може вилитися в успіхи на виборах до місцевих рад прихильників пана Януковича по всій Україні, навіть якщо виборці залишаються географічно розділеними. Прибічників президента більше на півдні та сході країни, тоді як пані Тимошенко – на заході.

 

 ІноЗМІ


30.10.2010 3380 0
Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

616
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1466 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2197
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2120 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7473
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15195 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

240

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

977

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1051

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1834
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

235
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

611
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

856
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3091
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

863
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1909
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

951
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35097 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

181
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

439
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

580
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

908